fbpx

Dieta

Pożywna kolacja biegacza: 5 pomysłów na szybkie, zdrowe posiłki

Kolacja jest jednym z najczęściej pomijanych posiłków w ciągu dnia. Panuje przekonanie, że unikając przyjmowania kilokalorii na noc można szybciej zrzucić zbędne kilogramy, a przez to forma sportowa będzie się poprawiać. Czy rzeczywiście tak jest, a jeśli nie, jak powinna wyglądać kolacja biegacza?

Dlaczego warto jeść kolację?

Przede wszystkim warto zacząć od stwierdzenia, że kolację zdecydowanie warto jeść. Spożywając w ciągu dnia 5-6 posiłków możesz łatwiej rozłożyć całkowitą podaż energetyczną na mniejsze porcje, z którymi organizm poradzi sobie lepiej.

Już dawno obalono mit, zgodnie z którym jedzenie na dwie lub trzy godziny przed snem przyczynia się do otyłości. Wręcz przeciwnie – omijając kolację wymuszasz na organizmie wielogodzinną przerwę, która przyczynia się do spowolnienia metabolizmu. Dotyczy to nie tylko wolniejszego spalania tłuszczu, ale również spadku tempa regeneracji, ponieważ ciało musi sięgnąć do rezerw, zamiast bazować na łatwo dostępnej energii.

Kolacja jest szczególnie istotna dla osób, które regularnie trenują. Ich zapotrzebowanie na kilokalorie, a także poszczególne makroskładniki jest odpowiednio większe. Aby utrzymać właściwy bilans energetyczny, skorzystaj z gotowego kalkulatora dietetycznego. U sportowców pomijających posiłek przed snem obserwuje się też spowolnienie tempa resyntezy glikogenu.

Czy kolacja powinna być obfita?

Oczywiście planując kolację nie powinno się nakładać na talerz poszczególnych produktów lub porcji potrawy bezrefleksyjnie. Warto zadbać, aby posiłek był lekkostrawny. Unikaj spożywania pożywienia zawierającego duże ilości tłuszczu, potraw smażonych, ale też wzdymających. Kolacja powinna dostarczyć energii do regeneracji, ale nie może zakłócać snu i wypoczynku.

Zbyt obfita kolacja wywoła uczucie ciężkości w żołądku i sprawi, że sen przyjdzie z opóźnieniem i będzie niespokojny. Przyjmuje się, że gęstość energetyczna ostatniego posiłku powinna odpowiadać 15-20% dobowego zapotrzebowania kalorycznego.

Twój wieczorny posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany. Przede wszystkim należy zadbać o pełnowartościowe źródło białka. Dobrze sprawdzą się jaja, ryby oraz chude mięso. Wegetarianie lub weganie mogą sięgnąć po nasiona roślin strączkowych lub np. tofu.

Drugim elementem kolacji powinny być węglowodany złożone. Ich źródłem jest np. pieczywo razowe, płatki owsiane, ryż brązowy lub makaron razowy. Zapewnią one dostępność energii przez długi czas i stabilny poziom cukru we krwi. Jednocześnie warto ograniczać spożywanie węglowodanów prostych (np. słodycze, białe pieczywo). Ich wysoki indeks glikemiczny powoduje znaczne wahania insuliny. Łatwo też odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Posiłek warto uzupełnić o niewielką porcję tłuszczów nienasyconych. Znajdziesz je w tłustych rybach, oliwie z oliwek lub orzechach. Nie zapominaj również o warzywach sezonowych. To źródło wielu cennych witamin i minerałów.

Z czego może składać się kolacja?

Poniżej znajdziesz kilka prostych przepisów, które możesz wykorzystać, aby przygotować zdrową, pożywną i smaczną kolację. Niezależnie od tego czy jesz mięso czy go unikasz, mamy coś dla Ciebie. Każdą z potraw przyrządzisz w maksymalnie 30-40 minut (a niektóre nawet w 5 minut).

  • sałatka z grillowanych warzyw, mini mozzarelli i kaszy kuskus

Lekkostrawna kolacja zawierająca proteiny, węglowodany oraz mnóstwo witamin. Nie zapomnij o dodaniu niewielkiej ilości oliwy z oliwek lub oleju z czarnuszki.

  • smoothie ze szpinaku, jogurtu skyr, banana i jabłek

Szybka opcja dla osób, które unikają mięsa. Wystarczy, że wrzucisz wszystkie składniki do blendera i zmiksujesz. Jeśli chcesz uzupełnić proteiny w diecie, dodaj do smoothie porcję odżywki białkowej (wegańskiej lub klasycznej, np. izolatu WPI).

  • spaghetti z razowego makaronu z dodatkiem chudego mięsa i grillowanych warzyw

Porcja węglowodanów złożonych oraz białka o wysokiej przyswajalności poprawia regenerację organizmu. Dobrze sprawdzi się delikatne mięso drobiowe, wieprzowe jest znacznie bardziej tłuste.

  • pełnoziarniste pieczywo z plastrami łososia i awokado

Połączenie tłustych ryb (możesz je zamienić np. na jajka) i awokado to duża dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka, a także antyoksydantów. Taki posiłek zawiera jednak sporo tłuszczu więc upewnij się, że Twój układ pokarmowy dobrze go toleruje.

  • sałatka z warzyw sezonowych z szynką parmeńską oraz orzechami włoskimi

Wersja dla osób, które unikają dużej ilości węglowodanów na noc. Dzięki zawartości tłuszczów makroskładniki wchłaniają się przez długi czas, zapewniając optymalne warunki do regeneracji na całą noc.

Kolacja biegacza a trening na czczo

Treningi na czczo budzą wiele kontrowersji wśród sportowców. Jeśli jednak uważasz, że w Twoim przypadku aktywność bezpośrednio po przebudzeniu sprawdza się dobrze, powinieneś uwzględnić odpowiednie zmiany w swojej diecie.

Przy treningach wykonywanych na czczo ważne jest, aby ostatni posiłek spożywany poprzedniego dnia zawierał odpowiednio więcej węglowodanów. Dzięki temu zapewniasz sprawną resyntezę glikogenu i wysycenie nim mięśni podczas snu. Na 30-40 minut przed biegiem możesz wypić aminokwasy BCAA. Działają antykatabolicznie i są wykorzystywane jako dodatkowe źródło energii.

Warto pamiętać, że bieganie na czczo z jednej strony podnosi poziom kortyzolu, z drugiej uwrażliwia mięśnie na insulinę i sprawia, że chętniej wykorzystują one tłuszcze jako źródła energii. Odpowiednio bilansując dietę można utrzymać stały progres treningowy.

Treningi na „pustym baku” powinny być odpowiednio lżejsze, dlatego układając plan treningowy nie umieszczaj w tym dniu wymagających krosów czy biegu BNP. Dobrze sprawdzą się przebieżki lub umiarkowanie długi bieg tempowy.

Jaki odstęp zachować między jedzeniem a snem?

Nie ma jednej uniwersalnej pory na jedzenie kolacji, ponieważ wiele zależy od godziny, o której chodzisz spać. Aby procesy trawienne mogły przebiegać w sposób niezakłócony między ostatnim posiłkiem a położeniem się do łóżka powinny upłynąć 2-3 godziny. Staraj się jednak kłaść (i jeść) o zbliżonych porach. Twój organizm doceni taką regularność i nie będziesz miał kłopotów z nieplanowanym podjadaniem między posiłkami.

Zachowanie odstępu między kolacją a położeniem się spać zapewni również czas niezbędny do tego, aby w organizmie wydzieliły się hormony ułatwiające zasypianie – głównie melatonina, której prekursorem jest tryptofan dostarczany wraz z pożywieniem.

Jeśli chcesz zbilansować swoją dietę w sposób prawidłowy, ale nie wiesz jak się za to zabrać, sprawdź catering dietetyczny NTFY. Wybierając jedną spośród 9 dostępnych diet sam dobierasz liczbę posiłków i dobową podaż kilokalorii, która odpowiada Twoim potrzebom.

Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można

Bibliografia:

  1. https://dietetycy.org.pl/dieta-na-dobry-sen/;
  2. https://dietetycy.org.pl/na-dobry-sen/;
  3. https://dietetycy.org.pl/fit-kolacja/.
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

2 / 5. 1

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział