fbpx

Adidas Futurecraft – but z drukarki

adidas-futurecraft3

Buty kiedyś był wykonywane ręcznie, później masową produkcję przeniesiono do fabryk, gdzie rola człowieka została mocno ograniczona. Buty z drukarki to jednak zupełna nowość.

adidas-futurecraft

Adidas Futurecraft ma być pierwszym modelem w historii, który na masową skalę będzie… drukowany. A przynajmniej tak się go zapowiada. W rzeczywistości drukowana będzie tylko podeszwa, cholewka pozostanie prawdopodobnie tradycyjna.

Nowa podeszwa to efekt współpracy marki Adidas z firma Carbon, która opracowała technologię „Digital Light Synthesis”. Po co to wszystko? Powody są dwa. Po pierwsze skrócenie procesu produkcji: wykonanie podeszwy w nowej technologii ma zajmować około 20 minut.

Drugi powód to poprawa parametrów buta. Ulepszona ma zostać dynamika, trwałość, elastyczność oraz zmniejszona ma być masa. Elastyczność jest w tym przypadku bardzo ciekawa, bowiem nie chodzi tu wcale o łatwość zginania buta, ale  wyjątkową zdolność dopasowania się podeszwy do stopy biegacza. Prawie tak, jakby była ona spersonalizowana.

adidas-futurecraft2

Futurecraft ma być do kupienia jeszcze w tym roku, a na rynek trafi około 5000 par. Przełomowy ma być rok 2018, wtedy Adidas planuje sprzedać aż 100 tysięcy par nowego modelu. Czy Futurecraft zawojuje rynek? Trudno powiedzieć, ale sądząc po owocnej współpracy z firmą Basf która opracowała piankę boost, Adidas dobrze dobiera firmy do współpracy więc i tym razem może wyjść udany produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger