fbpx
asics fujispeed

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie trailowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

ASICS FUJISPEED okiem ultrasa [RECENZJA+VIDEO]

Lekkie i dynamiczne – tak w skrócie można byłoby opisać buty do biegania przełajowego ASICS FUJISPEED. Jednak czy są w stanie sprostać przeszkodom, jakie dają górskie ścieżki? Dla kogo są przeznaczone? Ultramaratończyk Bartosz Konopka postanowił to sprawdzić.

Kiedy otrzymałem propozycję testu ASICS FUJISPEED™, poczułem ekscytację. ASICSY to były moje pierwsze buty do biegania. W nich pokonałem pierwszy półmaraton, a następnie maraton. ASICS to topowy producent, z ogromnym zapleczem techniczno-konstruktorskim oraz rzeszą znanych sportowców, ambasadorów i celebrytów. Dlatego właśnie się ucieszyłem i pomyślałem, że oto mocna marka wchodzi w góry z kolejnym modelem, a więc mogę bez skrępowania docisnąć i przetestować sprzęt w ciężkich warunkach.

Jak podaje producent, ASICS FUJISPEED™ to „funkcjonalny model na pokonywanie dłuższych odległości przełajowych”. A zatem powinien on sprostać wymogom różnorodnych tras terenowych. Zabrałem więc FUJISPEED na łąki, lasy i górskie ścieżki, szukając tym samym wymagających wyzwań.

Recenzja video ASICS FUJISPEED

ASICS FUJISPEED™ – pierwsze wrażenie

Kiedy wyciągnąłem buty z pudełka, od razu zwróciłem uwagę na trzy rzeczy:

  1. lekkość,
  2. siateczka,
  3. design.

Największe wrażenie zrobiła cholewka. Jest niezwykle cienka i oglądając ją pod słońce, robi naprawdę niesamowite wrażenie – jest prawie przezroczysta. A to za sprawą użytego materiału – tkanina Nexkin, z której wykonana jest całość okrywająca wierzchnią część stopy. Jej parametry zmniejszają wagę buta i zwiększają wytrzymałość na uszkodzenia o skały i korzenie. Zapiętek jest lekko usztywniony i wyścielony dodatkowym materiałem poprawiającym ułożenie pięty.

ASICS FUJISPEED charakteryzuje się ultra cienką i przewiewną cholewką

Ważnymi elementami jest podeszwa i amortyzacja. Systemy zastosowane w tym obszarze to amortyzacja FLYTEFOAM™ oraz bieżnik ze specjalistycznej gumy ASICSGRIP™. Ciekawym rozwiązaniem jest płytka napędowa Pebax, umieszczona w podeszwie. Kiedy weźmiemy buta do rąk i będziemy chcieli go „złamać”, poczujemy dość stanowczy opór materii. Kiedy puścimy, but momentalnie wróci do swojej naturalnej pozycji. Tak właśnie działa płytka. Usztywnia ona buta, ale po zgięciu dynamicznie oddaje energię, która doprowadziła ją do zgięcia.

Do tego wszystkiego należy dołożyć jeszcze ciekawy patent, wiązania, czyli asymetryczne sznurowanie, mające zmniejszać nacisk na górną część stopy. Wśród tych zachwytów nad technologiami zaniepokoiła mnie jednak kwestia bardzo praktyczna – dzielność podeszwy. Jak na but przełajowy/trailowy posiada dość agresywny bieżnik, ale niestety bardzo płytki.

ASICS FUJISPEED sprawdził się w każdych warunkach

Jak ASICS FUJISPEED™ spisują się w terenie?

Chcąc przetestować but zgodnie z jego przeznaczeniem, postanowiłem zapoznać FUJISPEED™ z kamieniami Beskidu Wyspowego, korzeniami Gorców oraz polanami, łąkami i rzekami Beskidu Niskiego. Pokonałem w tych butach dwie trasy półmaratońskie oraz dwie górskie szybkie dyszki. Nie szczędziłem im kamienia i wody.

Już po pierwszym kilometrze wiedziałem, że jest to but do szybkiego biegania, o wysokiej dynamice. W lekkim szutrowo-łąkowym terenie, ASICS FUJISPEED™ sprawował się doskonale. Następnie przyszedł czas na pierwszy test wody w górskim potoku. Oprócz przeprawiania się przez niego, kilkukrotnie stałem w wodzie przez ponad godzinę. W tym czasie robiłem zdjęcia innym biegaczom, pokonującym tę naturalną przeszkodę. W zamoczonych butach funkcjonowałem do późnej nocy, kilkukrotnie jeszcze wchodząc do wody.

Kamienie, kamole i kamerdulce zapoznały się z ASICSAMI na trasie mistrzostw Polski w biegu na Lubań oraz na podejściu na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym. Korzenie, chaszcze polany i przełaje przypadły w udziale Beskidowi Niskiemu. Liczyłem też na to, że znajdę tam tak zawsze ogromne ilości błota. Niestety z powodu małych opadów i suszy nie było go za wiele. Jak przebiegał test w terenie, możecie zobaczyć na filmie umieszczonym na Youtube.

Kolorystyka i design ASICS FUJISPEED jasno sygnalizuje swoje przeznaczenie

Bardziej szybkość niż góry

Po krótkim, ale intensywnym teście, dość szybko sprecyzowały mi się myśli i opinie na temat ASICS FUJISPEED™. To but o ogromnym potencjale z ciekawymi patentami i rozwiązaniami technologicznymi. Model do szybkiego biegania i ścigania. Lekki, dynamiczny, szybki.

Dzięki cienkiej siateczce bardzo szybko oddaje wodę, dlatego bieganie w nim w mokrych warunkach nie stanowi problemu. Cholewka jest wytrzymała, odporna na otarcia kamieni i korzeni. Amortyzacja jest wystarczająca, aczkolwiek na porządnych kamieniach czuć je na stopie, a cholewka nie chroni przed bocznymi uderzeniami. Ale coś za coś.

Ponieważ jest to but lekki, o dużej dynamice, trudno tu pogodzić ze sobą sporą amortyzację i funkcję ochronną cholewki. Trzeba zatem czasami zacisnąć zęby i przetrzymać ból po uderzeniu w kamień.

ASICS FUJISPEED prowokuje do szybkiego biegania

Kończąc ochy i achy, oprócz tego co fajne, należy obiektywnie spojrzeć na mankamenty. Są to jak dla mnie dwa elementy. Pierwszy to język. Jest on tak skonstruowany, że nie gwarantuje on wzmocnienia stabilności stopy. Dowolnie się przemieszcza, zwija, podwija – żyje własnym życiem. Pomimo dobrego asymetrycznego systemu wiązania, zmniejsza to komfort ułożenia stopy oraz jej stabilność.

Druga rzecz – znacznie moim zdaniem ważniejsza, to układanie się cholewki poniżej kostki. Pracuje ona w taki sposób, że zginając się tworzy sporą przestrzeń, przez którą wpadają drobne kamyczki, pył czy igły z drzew. Biegnąc w sypkim terenie trzeba się liczyć z tym, że trzeba wysypywać co jakiś czas nieczystości uwierające w stopy.

Na koniec została podeszwa. Na kamieniach i sypkim podłożu dobrze trzyma i jest stabilna. Niestety z powodu suszy zabrakło na szlakach gęstego i lepiącego błota. Intuicja podpowiada mi, że ta podeszwa ma za małe kolce i w ciężkich błotnistych warunkach but będzie niestabilny. Pewności jednak nie mam.

ASICS FUJISPEED prezentują się bardzo dobrze

Podsumowanie

Jak wspomniałem, ASICS FUJISPEED™ to but o ogromnym potencjale. Aby go w pełni wykorzystać, konstruktorzy powinni wprowadzić modyfikacje konstrukcyjne skupiając się języku oraz pracy cholewki wokół kostki. Rozwiązanie tych dwóch problemów moim zdaniem spowoduje, że FUJISPEED™ będzie naprawdę topową, szybką, górską czy też przełajową starówką.

Pomimo tych dwóch mankamentów but jest warty polecenia. Należy jednak uważać, aby nie zakładać go na zawody, gdzie występuje sypkie podłoże. Jak dla mnie ten but jest w sam raz na górskie bieganie na dystansach ok. 50 km w terenie zbliżonym do Bieszczad czy Beskidu Niskiego.

Buty są dostępne na ASICS.com i ButyJana.pl

Nasza ocena produktu (w skali 1-5): 4,5

Ocena redakcyjna ASICS FUJISPEED
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Bartosz Konopka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

To będzie wielkie święto polskiego biegania! Już za trzy tygodnie w Zakopanem odbędzie się „Biegowe 360 stopni – konferencja Zakopane 2023”, w trakcie której wszyscy amatorzy biegania otrzymają kompleksową wiedzę niezbędną do zdrowego uprawiania tego […]

Przed nami wyjątkowe wydarzenie „Biegowe 360 stopni – konferencja Zakopane 2023”

Dla zawodników wytrzymałość specjalna to podstawowy środek treningowy w okresie przedstartowym i startowym. Dla ambitnych amatorów – ciekawe, ale ryzykowne rozwiązanie. Warto spróbować! Podobnie jak wielu zakazanych rzeczy – by życie było z pieprzykiem. A że czasami szczypie…

Bieg tempowy – dla kogo? Jak wykonywać?

Udało Ci się ukończyć w tym roku nieco biegów? Zarejestruj się na Lidze Biegowej do końca września i sprawdź, jak wysoko w rankingach jesteś! Zabawa jest bezpłatna i dostępna dla każdego – bez względu na […]

Ostatnie dni na dołączenie do Ligi Biegowej! Wszystkie swoje wyniki miej zawsze pod ręką

Lekkoatletyczny sezon 2023 dobiega powoli końca. Nadchodzi zatem czas na pierwsze podsumowania. Na naszych łamach zaczynamy od sprintu mężczyzn. Tegoroczny sezon sprinterski, nawet pomimo tego, że nie najszybszy w historii, okazał się bardzo interesujący. A […]

Podsumowanie sezonu 2023 – gwiazda sprintu i teamu adidas: Noah Lyles

Saucony Kinvara PRO to nowa propozycja w gronie butów treningowych z karbonową wkładką od amerykańskiej marki. W ostatnich tygodniach mieliśmy okazję ją przetestować, weryfikując zapewnienia o komforcie czy szybkości buta. Jak wypadły w naszym teście? […]

Saucony Kinvara PRO – Kinvara na sterydach

Zbliżająca się jesień to czas, kiedy wreszcie można skorzystać z bogactwa polskich warzyw i owoców sezonowych bez konieczności kupowania produktów importowanych. Co powinno znaleźć się w diecie świadomego biegacza, który chce się zdrowo odżywiać? Dlaczego […]

5 sezonowych produktów, które warto włączyć do codziennego menu

Gloria victoribus! Tegoroczne tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim zdobyli Kenijczycy David Kiprono Metto wśród mężczyzn i Philice Cheboriot Kipkerio wśród kobiet. To oni 24 września jako pierwsi pojawili się pod Kopcem Piłsudskiego na […]

Kenijczycy David Kiprono Metto i Philice Cheboriot Kipkerio zwycięzcami PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców

Niedziela 24 września należała do biegaczy! Wielkie biegowe emocje, sprzyjająca biegaczom pogoda, udane premiery – lokalizacji pod Pałacem Kultury i Nauki, projektu europejskiej rywalizacji drużynowej i imponującego Marathon Zone dla całych rodzin – tak podsumować […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski już za nami! Święto biegania w Polsce – nowa trasa, nowa znakomita lokalizacja startu i mety, premiera formatu TEAM UP! Europe i zwycięstwo Polki – Ewy Jagielskiej. Świetna frekwencja i moc kibicowania w sercu Warszawy!