Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Biegiem przez Suchą Górę, Kiczorę i Compel. II Bieg Wilcze Gronie – 8 lutego
Projekt nadruku na pamiątkowej koszulce z imprezy. Rys. Bartek Różycki
Rajcza i okolice, Worek Raczański, Pasmo Pilska, Grupa Małej i Wielkiej Zabawy stanowią atrakcyjny teren turystyczny, który dzisiaj ma do zaoferowania setki kilometrów szlaków pieszych, rowerowych, konnych, a także malowniczych ścieżek i dróg w ogóle nie oznakowanych, gdzie w samotności możemy zanurzyć się w beskidzkim krajobrazie lub dotknąć przeszłości.
W sobotę, 8 lutego, po raz drugi w tej urokliwej okolicy odbędzie się bieg Wilcze Gronie, na 15 km.
Bieg zadebiutował rok temu w ramach szerszej imprezy – Narciarskiego Rajdu Chłopskiego, którego tradycja sięga lat 50. ubiegłego wieku. Wśród organizatorów tego nietypowego o tej porze roku wyzwania (bieg po górach bez nart) znalazły się osoby odpowiedzialne za organizację Chudego Wawrzyńca, a głównym motorem był Tomek Krawczyk – mieszkaniec Ujsół i zapalony biegacz górski, uczestnik m.in. Tor des Geants – ponad 300-kilometrowego biegu przez Alpy.
Przepiękna zimowa sceneria nie będzie tak samo wspaniała dla mięśni czworogłowych…
Na uczestników Wilczych Groni czeka piękna widokowo, niemniej bardzo wymagająca trasa o długości 15 km. Wiedzie przez Suchą Górę, Kiczorę i Compel. Różnica wysokości w tym biegu wynosi ponad 700 m! Początkowy odcinek przebiega asfaltem, lekko w dół po Rajczy. Jednak już od drugiego kilometra trasa mocno pnie się w górę (450 m przewyższenia). Od 7. km odczuwalny jest zbieg do miejsca zwanego przez miejscowych „Świński Rynek”, a następnie – kilometr asfaltem do punktu odżywczego z bulionem i herbatą. Stamtąd znów biegnie się w górę – na Zapolankę i Kiczorę. Wreszcie mamy 3 km przyjemnego zbiegu z widokiem na wszystkie strony, krótki podbieg na Butorowy Wierch i Compel, a na koniec – ostry zbieg do mety.
Profil biegu:
Dodatkowe wyzwanie stanowią warunki śniegowe, jakich bez wątpienia w tym rejonie można spodziewać się na początku lutego. Między innymi dlatego zawodnicy oprócz numeru startowego zobowiązani są mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, NAŁADOWANY telefon komórkowy oraz koc ratunkowy/folię NRC (będzie w pakiecie startowym). Limit na pokonanie całej trasy wynosi 4 godziny (do 15:00). Limit na Punkcie Kontrolnym w Nickulinie – 2 godziny.
Wilcze Gronie 2013. Fot. Magda Ostrowska-Dołęgowska
Zapisy teoretycznie jeszcze są możliwe, bo z 400 miejsc na liście startowej opłaconych jest 340. Opłata startowa wynosi 35 zł. Formularz zapisów jest dostępny TU.