fbpx
Good Coach App aplikacja dla trenerów

Sprzęt > Aplikacje > Slider > Sprzęt

Dla trenerów biegania: aplikacja Good Coach App – jak wypada po ponad 3 miesiącach testów?

Czy aplikacja do trenowania zawodników faktycznie ułatwia pracę trenera? W jakim zakresie stanowi wsparcie? Jakie dodatkowe funkcje ułatwiają współpracę z zawodnikami? Jeżeli jesteś trenerem i prowadzisz zawodników, np. trenując ich online, koniecznie poznaj możliwości, jakie takim osobom oferuje polska aplikacja do treningów biegowych online Good Coach App. Przez ostatnie miesiące mieliśmy okazję z niej korzystać. Oto nasza recenzja.

Na początku roku informowaliśmy Was o tym, że rozpoczynamy testy aplikacji Good Coach App, czyli polskiego odpowiednika, czy wręcz konkurenta takich platform, jak np. TrainingPeaks czy Final Surge. Tych którzy chcą dowiedzieć się więcej o samej aplikacji, zachęcamy do lektury artykułu, pt. „Good Coach App – polska odpowiedź na globalne aplikacje do współpracy trenerskiej. Co stoi za jej szybko rosnącą popularnością? Sprawdzamy!”. Z kolei wszystkich, którzy są zainteresowani poznaniem możliwości, jakie oferuje Good Coach App odsyłamy do tekstu „Dane, które robią różnicę: Jak aplikacja Good Coach App wspiera trening biegowy z trenerem?”. Natomiast w dzisiejszym artykule przyszedł czas na podsumowanie ponad 3 miesięcy testów i ocenę funkcjonalności, jakie oferuje trenerom Good Coach App.

Strona wizualna i funkcjonalności

Na temat funkcjonalności aplikacji Good Coach App już się nieco rozpisywaliśmy, ale w podsumowaniu testów nie mogło ich zabraknąć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że z perspektywy trenera aplikacja oferuje w zasadzie wszystkie potrzebne rozwiązania. Zakres jest naprawdę duży – możliwość przygotowywania własnych schematów planów treningowych, schematów treningów, możliwość długofalowego planowania treningów – na kilka tygodni a nawet miesięcy do przodu – to wszystko naprawdę ułatwia pracę trenera.

Bardzo użytecznym narzędziem w codziennej pracy okazała się możliwość przygotowywania szkiców treningów, które są widoczne dla trenera, ale pozostają niewidoczne dla zawodników. Dzięki temu można wstępnie rozplanować np. 3-4 tygodnie treningów i jeżeli realizacja poszczególnych jednostek przebiega zgodnie z planem, wystarczy jedynie je publikować w założonym czasie. Zaś w przypadku konieczności zmian, łatwo wprowadzić modyfikację do istniejącego szkicu, lub po prostu przenosić treningi pomiędzy poszczególnymi dniami w kalendarzu.

Od strony wizualnej aplikacja Good Coach App jest bardzo przejrzysta, prosta i dość minimalistyczna. Cała wizualna strona ma istotny wpływ na kolejny oceniany obszar, jakim jest obsługa poszczególnych funkcji.

Łatwość obsługi i intuicyjność

Pierwszy kontakt z aplikacją Good Coach App przywiódł mi na myśl zaplecze strony internetowej w WordPress. Po lewej stronie na ciemnym tle mamy rozwijane menu na pasku z poszczególnymi funkcjami. Szerokość paska zajmuje niedużo miejsca, w związku z czym na pozostałej części ekranu wyświetlane są kluczowe informacje – np. lista zawodników, kalendarz zawodnika, ogłoszenia czy wydarzenia trenera, okno czatów, itd. Dla osoby, która ma na co dzień kontakt z obsługą WordPress, środowisko to od razu wydało się dość naturalne i intuicyjne. Sądzę jednak, że także trener, który przesiada się z klasycznego arkusza online czy rozpisywania i wysyłania planów mailowo, z łatwością odnajdzie się w nawigacji po aplikacji Good Coach App.

W kontekście intuicyjności, jedyna rzecz, z jaką miałem początkowo problemy, to konieczność publikowania wprowadzanych do kalendarza treningów. Kilkukrotnie, na samym początku użytkowania Good Coach App zdarzyło się tak, że po przygotowaniu szkicu treningu pozostawiałem go w tej formie, bez publikacji, co sprawiło, że zawodnik nie widział go w swoim planie, a z mojej, jako trenera perspektywy, wydawało się, że plan został przygotowany i przesłany. Wszystko dlatego, że wprowadzany trening domyślnie zapisuje się właśnie w formie szkicu (i bardzo dobrze!). Zachwalana przeze mnie możliwość przygotowywania szkiców, okazała się początkowo kłopotliwa, ale po 3. czy 4. kontakcie z interfejsem, już nie miałem z tym problemów.

Komunikacja z zawodnikami

Zaletą aplikacji Good Coach App jest możliwość przeniesienia w jedno miejsce całej komunikacji ze swoimi zawodnikami i to zarówno indywidualnej, jak też całej grupy czy poszczególnych podgrup. Komunikacji grupowej służą wydarzenia i ogłoszenia trenera, które, decyzją trenera, mogą być wyświetlane do wszystkich lub wybranych podopiecznych. To świetne narzędzie pozwalające np. na zawarcie opisów poszczególnych rodzajów treningów, uniwersalnych zestawów ćwiczeń, ale także na informowanie np. o wspólnych treningach czy planach trenera.

W mojej praktyce jeszcze bardziej przydatne okazały się funkcje komunikacji indywidualnej. Są one możliwe zarówno z perspektywy pojedynczej jednostki treningowej (możliwość dodania szczegółowego opisu), dyskusji, jak też za pomocą funkcji „Flow”, czyli indywidualnego czatu z każdym z prowadzonych zawodników. Dyskusje to narzędzie dla zawodników i trenera, w których można rozmawiać na temat danego treningu. Z kolei Flow to ogólny czat, na którym można rozmawiać z zawodnikami na dowolne tematy. Do Flow trafiają zbiorczo także dyskusje z poszczególnych treningów, co ułatwia znalezienie ich w jednym miejscu.

Zakres danych treningowych i analizy

Oprócz ułatwienia codziennej pracy z podopiecznymi, aplikacja Good Coach App pozwala trenerowi na prowadzenie bieżących analiz treningów swoich podopiecznych. Kluczowe znaczenie pod tym względem mają przede wszystkim integracje z innymi systemami do gromadzenia danych treningowych. Dzięki pozyskaniu danych z serwisów np. Garmin Connect, COROS, Strava, Polar Flow, Suunto czy Apple Health, aplikacja Good Coach App jest w stanie stać się prawdziwym centrum dowodzenia dla trenera.

Trener ma możliwość nie tylko przeglądania raportów stworzonych na podstawie poszczególnych danych treningowych, ale także dokonywania bezpośrednich porównań na jednym wykresie. W zakładce „Raporty” można wygenerować raporty dla każdego zawodnika za określony okres czasu i w zakresie wybranych zmiennych, jak np. dystans, średnie tempo, średnie tętno, obciążenie treningowe, czas trwania treningu, przewyższenie i wiele innych. Dostępne są do analizy (jeżeli zawodnik mierzy te parametry, korzystając z zegarka) nawet w zakresie narastającego zmęczenia czy czasu snu.

Raporty to narzędzie ułatwiające monitorowanie przebiegu realizacji planu treningowego i generowanych obciążeń i mogą stanowić cenny zasób wiedzy na etapie przygotowywania kolejnych planów treningowych. Pozwalają także ocenić przebieg cyklu treningowego w dłuższej perspektywie, gdyż można je generować zarówno w krótkim okresie (np. tygodnia), średnim (miesiąca, czy 3 miesięcy) jak i dłuższym. Ponadto, dane na wykresie mogą być prezentowane w ujęciu dziennym, tygodniowym czy miesięcznym. Takie rozwiązanie daje ogromne możliwości przeprowadzania analiz treningowych, np. obserwowania tendencji tętna treningowego, weryfikowania poziomu obciążeń, pokonywanych dystansów, itd.

Wsparcie sztucznej inteligencji

Ciekawostką, jaką oferuje aplikacja Good Coach App jest także wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w analizie danych treningowych. Dostępny Asystent AI domyślnie dostarcza analizę za 10-dniowe okresy aktywności. Oczywiście w tym kontekście trzeba nieco zmierzyć się z własnym ego i uznać, że sztuczna inteligencja może dostarczyć jakichś wartościowych informacji. Wiadomo, że AI nie zna wszystkich zmiennych i uwarunkowań współpracy z danym zawodnikiem, ale można ją traktować po prostu jako dodatkowe źródło analiz, które czasami pozwoli dostrzec rzeczy, które umykają trenerowi z codziennej pracy. Jak to wygląda w praktyce?

Niektóre analizy, jakie dostarcza Asystent AI pozwalają np. zauważyć tendencję narastającego zmęczenia, co może być dla trenera informacją, że trzeba przeznaczyć kilka treningów na regenerację czy zaproponować spokojniejszy tydzień treningowy. Jeżeli przez 3 analizy z rzędu otrzymujemy informację np. o wysokim poziomie zmęczenia, wynikającym z dostępnych dla AI danych, to może być to sygnał ostrzegawczy, że zawodnik faktycznie potrzebuje innego podejścia. Niektórych sugestii Asystenta AI nie sposób wdrożyć – np. propozycji zwiększenia częstotliwości treningów u zawodnika, który jest w stanie wygospodarować tygodniowo tylko 2 lub 3 dni na trening. Ale od tego przecież jest trener, by mógł ocenić przydatność i zasadność analiz dostarczanych przez sztuczną inteligencję. Wartością aplikacji Good Coach App jest to, że takie narzędzia oferuje.

Aplikacja GoodCoach App – podsumowanie

Chociaż początkowo podchodziłem do aplikacji Good Coach App z pewną rezerwą, bo uważałem, że nie potrzebuję żadnego wsparcia w prowadzeniu swoich biegaczy, to szybko przekonałem się, że jest to bardzo przydatne i użyteczne narzędzie. Z perspektywy trenera współpracującego z większą liczbą zawodników, na pewno pozwala oszczędzić sporo czasu. Jednak nawet dla osoby, która ma pojedynczych biegaczy pod swoją opieką, może wnosić wiele wartości. Dzięki różnorodnym możliwościom planowania treningów, można w krótkim czasie rozpisać plany dla wielu podopiecznych i to w dowolnym horyzoncie czasowym. Aplikacja ułatwia także komunikację z zawodnikami, ma przyjazny interfejs i rozsądny cennik, a także oferuje pełną funkcjonalność w darmowej wersji przy prowadzeniu do 2 podopiecznych.

Do zalet aplikacji Good Coach App należy zaliczyć także możliwości w zakresie przeprowadzania analiz treningowych i śledzenia bieżących oraz historycznych postępów swoich podopiecznych. W przypadku osób korzystających z różnych systemów czy zegarków sportowych różnych producentów, jest to także ułatwienie, bo ogranicza konieczność logowania się na różne platformy. Dzięki aplikacji Good Coach App wszystkie potrzebne dane i funkcjonalności mamy w jednym miejscu i możemy skupić się po prostu na swoich zawodnikach i dopasowywaniu dla nich treningów.

Strona aplikacji Good Coach App >>>

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Plan treningowy na wynik 3:50 to propozycja dla początkujących średniozaawansowanych biegaczy, którzy mają za sobą półmaraton pokonany w czasie poniżej 2 godzin i szykują się do debiutu w maratonie lub są już na poziomie pozwalającym […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:50 [20 tygodni]

Do realizacji planu można przystąpić w zasadzie z marszu, mając na koncie kilka tygodni w miarę regularnych treningów biegowych, pod warunkiem, że jest się w stanie przebiec 10 km w czasie poniżej 55 minut. Plan […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:40 [20 tygodni]

Aleksandra Brzezińska, mistrzyni Polski w półmaratonie i maratonie, otwiera listę elity 12. PKO Białystok Półmaratonu, który odbędzie się w niedzielę, 11 maja. Podopieczna Jacka Wośka wystartuje w stolicy Podlasia po bardzo dobrym występie w Brukseli […]

Mistrzyni Polski na czele mocnej elity 12. PKO Białystok Półmaratonu

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział