fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Wydarzenia

Dziś urodziny obchodzi Ryszard Ostrowski – mistrz Polski w biegach średnich [SYLWETKA]

ZSRR, Moskwa, 19.08.1984. Zawody Przyjaźni. Nz. lekkoatleta, biegacz Ryszard Ostrowski (awol) PAP/Teodor Walczak

ZSRR, Moskwa, 19.08.1984. Zawody Przyjaźni. Nz. lekkoatleta, biegacz Ryszard Ostrowski (awol) PAP/Teodor Walczak

6 lutego 1961 r. w Poznaniu urodził się Ryszard Ostrowski, polski średniodystansowiec, który największe sukcesy odnosił w biegu na 800 m. Z tej okazji przybliżamy czytelnikom sylwetkę lekkoatlety.

Pierwszym sukcesem Ryszarda Ostrowskiego był brązowy medal w biegu na 800 m (1.49.74), wywalczony podczas Mistrzostw Polski w Łodzi (1980). Rok później ponownie Mistrzostwa Polski kończy brązowym medalem (1.51.70). W 1982 roku zdobył po raz pierwszy w swojej karierze tytuł mistrza Polski (wygrany bieg na 800 m – 1.49.79).

Rok 1983 przyniósł mu ponowny tytuł mistrza Polski w biegu na 800 m (1.46.94) oraz pierwszy sukces na międzynarodowej arenie – złoty medal Uniwersjady w Edmonton wywalczony w jego koronnej konkurencji (1.46.29).

Na pierwszych Mistrzostwach Świata w Helsinkach ostatecznie nie stanął na starcie biegu eliminacyjnego.

W roku 1984 potwierdził krajową dominację na dystansie 800 m, po raz trzeci z rzędu wygrywając bieg na 800 m podczas Mistrzostw Polski (1.46.39). Rok 1984 był rokiem Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, jednak zostały one zbojkotowane przez Związek Radziecki oraz większość państw socjalistycznych, w tym także Polskę. W zamian za to państwa socjalistyczne zorganizowały w tym samym roku zawody Przyjaźń-84. Męskie konkurencje lekkoatletyczne odbyły się w Moskwie.

W biegu na 800 m doszło do pasjonującej walki pomiędzy Ryszardem Ostrowskim i podwójnym mistrzem olimpijskim z Montrealu Alberto Juantoreną. Na metę obaj wpadli jednocześnie, a ponieważ fotokomórka nie była w stanie ustalić zwycięzcy, przyznano dwa złote medale.

W kolejnym roku (1985) na Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy znalazł pogromcę na krajowym podwórku, przegrywając tytuł na rzecz Piotra Piekarskiego.

Miesiąc później Ostrowski pojechał do Kobe na Uniwersjadę, bronić złotego medalu wywalczonego dwa lata wcześniej. Dokonał tego w pięknym stylu, ustanawiając dodatkowo rekord Polski wynikiem 1.44.38 i odbierając go po ponad 10 latach Marianowi Gęsickiemu. Rekord Polski Ryszarda Ostrowskiego przetrwał prawie 16 lat. Poprawił go dopiero w 2001 r. Paweł Czapiewski (1.43.22). Przed Uniwersjadą Ryszard Ostrowski zaliczył występ na nietypowym dla siebie dystansie 1500 m podczas Pucharu Europy w Moskwie, zajmując piąte miejsce.

W roku 1986 odbyły się Mistrzostwa Europy w Stuttgarcie, które dla Ryszarda Ostrowskiego były debiutem. Bez problemów zakwalifikował się do finału, zajmując w nim piątą lokatę (1.45.54). Polaka wyprzedziła trójka Brytyjczyków (Sebastian Coe, Tom Mc Kean, Steve Cram) oraz Holender Rob Druppers.

W roku 1987 Ryszard Ostrowski odzyskał tytuł mistrza Polski w biegu na 800 m, wygrywając na własnym gruncie jakim był wtedy dla niego stadion Olimpii Poznań. 1 września tego samego roku osiągnął kolejny wielki sukces w swojej karierze, zajmując czwarte miejsce w biegu na 800 m podczas Mistrzostw Świata w Rzymie. Polak uzyskał czas 1.44.59, który był tylko nieznacznie gorszy niż jego rekord Polski. Na mecie wyprzedzili go tylko: Billy Konchellah, Peter Elliott i Jose Luis Barbosa.

W roku 1988 zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski, przegrywając z Piotrem Piekarskim.

We wrześniu 1988 roku wystartował w Seulu w jedynych w jego karierze igrzyskach olimpijskich . Był trzeci w biegu eliminacyjnym (1.49.04) co dało mu awans do ćwierćfinału. Jednak kolejna faza okazała się już za trudna, szóste miejsce w ćwierćfinale zakończyło jego start w Igrzyskach.

W roku 1990 pojechał na drugie swoje Mistrzostwa Europy do Splitu. Start zakończył w półfinale, w którym przybiegł na siódmym miejscu. Drugi półfinał zakończył się zwycięstwem innego reprezentanta Polski – Piotra Piekarskiego, który w finale wywalczył brązowy medal.

W kolejnych latach Ryszard Ostrowski wciąż należał do krajowej czołówki na dystansie 800 m, zdobywając medale Mistrzostw Polski ( srebrne – 1991,1994 oraz brązowy 1993). Wywalczył również 3 medale Halowych Mistrzostw Polski ( złote – 1991,1994 oraz srebrny 1993).

Ryszard Ostrowski ma w swoim dorobku również 2 rekordy Polski na nietypowym dystansie 1000 m (2.18.56 i 2.18.41).

W ślady Ryszarda Ostrowskiego poszedł jego syn Artur, który również tak jak ojciec został rekordzistą Polski. Dokonał tego na dystansie 1500 m 13 września 2011 roku w Zagrzebiu osiągając wynik 3.34.45. Poprawił dokładnie po 14 latach rekord Polski Piotra Rostkowskiego.

Rekord Artura Ostrowskiego przetrwał z kolei niecałe 6 lat , gdy pobił go w Monaco Marcin Lewandowski.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Łukasz Sikora

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział