fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Wydarzenia

Dziś urodziny obchodzi Ryszard Ostrowski – mistrz Polski w biegach średnich [SYLWETKA]

ZSRR, Moskwa, 19.08.1984. Zawody Przyjaźni. Nz. lekkoatleta, biegacz Ryszard Ostrowski (awol) PAP/Teodor Walczak

ZSRR, Moskwa, 19.08.1984. Zawody Przyjaźni. Nz. lekkoatleta, biegacz Ryszard Ostrowski (awol) PAP/Teodor Walczak

6 lutego 1961 r. w Poznaniu urodził się Ryszard Ostrowski, polski średniodystansowiec, który największe sukcesy odnosił w biegu na 800 m. Z tej okazji przybliżamy czytelnikom sylwetkę lekkoatlety.

Pierwszym sukcesem Ryszarda Ostrowskiego był brązowy medal w biegu na 800 m (1.49.74), wywalczony podczas Mistrzostw Polski w Łodzi (1980). Rok później ponownie Mistrzostwa Polski kończy brązowym medalem (1.51.70). W 1982 roku zdobył po raz pierwszy w swojej karierze tytuł mistrza Polski (wygrany bieg na 800 m – 1.49.79).

Rok 1983 przyniósł mu ponowny tytuł mistrza Polski w biegu na 800 m (1.46.94) oraz pierwszy sukces na międzynarodowej arenie – złoty medal Uniwersjady w Edmonton wywalczony w jego koronnej konkurencji (1.46.29).

Na pierwszych Mistrzostwach Świata w Helsinkach ostatecznie nie stanął na starcie biegu eliminacyjnego.

W roku 1984 potwierdził krajową dominację na dystansie 800 m, po raz trzeci z rzędu wygrywając bieg na 800 m podczas Mistrzostw Polski (1.46.39). Rok 1984 był rokiem Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, jednak zostały one zbojkotowane przez Związek Radziecki oraz większość państw socjalistycznych, w tym także Polskę. W zamian za to państwa socjalistyczne zorganizowały w tym samym roku zawody Przyjaźń-84. Męskie konkurencje lekkoatletyczne odbyły się w Moskwie.

W biegu na 800 m doszło do pasjonującej walki pomiędzy Ryszardem Ostrowskim i podwójnym mistrzem olimpijskim z Montrealu Alberto Juantoreną. Na metę obaj wpadli jednocześnie, a ponieważ fotokomórka nie była w stanie ustalić zwycięzcy, przyznano dwa złote medale.

W kolejnym roku (1985) na Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy znalazł pogromcę na krajowym podwórku, przegrywając tytuł na rzecz Piotra Piekarskiego.

Miesiąc później Ostrowski pojechał do Kobe na Uniwersjadę, bronić złotego medalu wywalczonego dwa lata wcześniej. Dokonał tego w pięknym stylu, ustanawiając dodatkowo rekord Polski wynikiem 1.44.38 i odbierając go po ponad 10 latach Marianowi Gęsickiemu. Rekord Polski Ryszarda Ostrowskiego przetrwał prawie 16 lat. Poprawił go dopiero w 2001 r. Paweł Czapiewski (1.43.22). Przed Uniwersjadą Ryszard Ostrowski zaliczył występ na nietypowym dla siebie dystansie 1500 m podczas Pucharu Europy w Moskwie, zajmując piąte miejsce.

W roku 1986 odbyły się Mistrzostwa Europy w Stuttgarcie, które dla Ryszarda Ostrowskiego były debiutem. Bez problemów zakwalifikował się do finału, zajmując w nim piątą lokatę (1.45.54). Polaka wyprzedziła trójka Brytyjczyków (Sebastian Coe, Tom Mc Kean, Steve Cram) oraz Holender Rob Druppers.

W roku 1987 Ryszard Ostrowski odzyskał tytuł mistrza Polski w biegu na 800 m, wygrywając na własnym gruncie jakim był wtedy dla niego stadion Olimpii Poznań. 1 września tego samego roku osiągnął kolejny wielki sukces w swojej karierze, zajmując czwarte miejsce w biegu na 800 m podczas Mistrzostw Świata w Rzymie. Polak uzyskał czas 1.44.59, który był tylko nieznacznie gorszy niż jego rekord Polski. Na mecie wyprzedzili go tylko: Billy Konchellah, Peter Elliott i Jose Luis Barbosa.

W roku 1988 zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski, przegrywając z Piotrem Piekarskim.

We wrześniu 1988 roku wystartował w Seulu w jedynych w jego karierze igrzyskach olimpijskich . Był trzeci w biegu eliminacyjnym (1.49.04) co dało mu awans do ćwierćfinału. Jednak kolejna faza okazała się już za trudna, szóste miejsce w ćwierćfinale zakończyło jego start w Igrzyskach.

W roku 1990 pojechał na drugie swoje Mistrzostwa Europy do Splitu. Start zakończył w półfinale, w którym przybiegł na siódmym miejscu. Drugi półfinał zakończył się zwycięstwem innego reprezentanta Polski – Piotra Piekarskiego, który w finale wywalczył brązowy medal.

W kolejnych latach Ryszard Ostrowski wciąż należał do krajowej czołówki na dystansie 800 m, zdobywając medale Mistrzostw Polski ( srebrne – 1991,1994 oraz brązowy 1993). Wywalczył również 3 medale Halowych Mistrzostw Polski ( złote – 1991,1994 oraz srebrny 1993).

Ryszard Ostrowski ma w swoim dorobku również 2 rekordy Polski na nietypowym dystansie 1000 m (2.18.56 i 2.18.41).

W ślady Ryszarda Ostrowskiego poszedł jego syn Artur, który również tak jak ojciec został rekordzistą Polski. Dokonał tego na dystansie 1500 m 13 września 2011 roku w Zagrzebiu osiągając wynik 3.34.45. Poprawił dokładnie po 14 latach rekord Polski Piotra Rostkowskiego.

Rekord Artura Ostrowskiego przetrwał z kolei niecałe 6 lat , gdy pobił go w Monaco Marcin Lewandowski.

mm
Łukasz Sikora

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni