Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia
89. Bieg Sylwestrowy w Sao Paulo
89. Bieg Sylwestrowy w Sao Paulo. Fot. PAP
Bieg Sylwestrowy w Sao Paulo jest najstarszym i najbardziej prestiżowym biegiem ulicznym w Brazylii. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1925 roku. Do udziału w biegu zgłosiło się wtedy 60 chętnych, na starcie stanęło 48 osób, a na mecie sklasyfikowano zaledwie 37 – tych, którzy ukończyli bieg w ciągu 3 minut po zwycięzcy. W 89. edycji biegu wystartowało 27 000 uczestników.
Twórcą biegu był Cásper Líbero, brazylijski magnat medialny z początków XX stulecia, który wymyślił, że bieg może być znakomitą promocją jego gazety. W 1928 r., kiedy odbywała się czwarta edycja biegu, Líbero zaczął wydawać pierwszą brazylijską gazetę sportową Gazeta Esportiva, która przejęła organizację biegu. Od tamtej pory rokrocznie 31 grudnia biegacze stają na starcie biegu – tej tradycji nie przerwała nawet druga wojna światowa. Przez lata bieg odbywał się w sylwestrową noc, tuż przed nadejściem Nowego Roku, jednak pod koniec lat 80-tych przesunięto start na godziny popołudniowe i rozdzielono start kobiet i mężczyzn.
Bieg Sylwestrowy w Sao Paulo jest uważany za najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w całej Ameryce Łacińskiej. Przez lata funkcjonował jako „maraton sylwestrowy”, chociaż jego dystans, który nieco się różnił w poszczególnych latach (od ok. 5 do 15 km), jest zdecydowanie od maratonu krótszy. Na pewno jednak nie jest to bieg łatwy, biorąc pod uwagę, że w Brazylii akurat panuje lato, a i trasa do najłatwiejszych nie należy. Międzynarodowy rozgłos bieg zyskał w 1953 r., kiedy to na jego starcie stanął (po to, żeby wygrać) sam Emil Zatopek. Obecnie w Sao Paulo ścigają się w zasadzie wszyscy najlepsi długodystansowcy świata (z wyjątkiem Haile Gebrselassie). Pięciokrotnie bieg wygrywał Paul Tergat, który nadal pozostaje rekordzistą trasy (43:12 w 1995 r.)
Początkowo w wyścigu mogli startować wyłącznie mieszkańcy São Paulo (i wyłącznie mężczyźni, oczywiście). Z czasem dopuszczono mieszkańców innych stanów Brazylii. Cudzoziemcy mogli brać udział, o ile zamieszkiwali w São Paulo – w ten sposób dwukrotnie jego zwycięzcą został Włoch Heitor Blasi (1927 i 1929). W 1945 r. dopuszczono do udziału reprezentantów innych państw Ameryki Południowej, a reszta świata dostąpiła zaszczytu udziału w Biegu Sylwestrowym w 1947 r. Kobiety startują w Biegu Sylwestrowym od 1975 r.
89. edycję biegu Kenijczyk Edwin Kipsang Rotich pokonał trasę prowadzącą centralnymi ulicami Sao Paulo w czasie 43:48. Drugie i trzecie miejsce również zajęli Kenijczycy – Mark Korir i Stanlei Koech. Kipron z wynikiem 51:58 wyprzedziła Etiopkę Kabede Netsanet Gudetę i reprezentantkę Tanzanii Jackline Jumę Sakilu.