Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
KLUCZE NADZIEI, ruszyły zapisy na wyjątkowy bieg
Dlaczego klucz? Na miejscu pochówku Ofiar Zbrodni Katyńskiej znajdowano różne przedmioty osobiste. Znajdowano też klucze. Takie klucze można zobaczyć w Muzeum Katyńskim. Wychodząc z domu, człowiek zabiera ze sobą klucze, bo ma nadzieję, że wróci. Nawet kiedy idzie na wojnę… Klucz to znak nadziei na powrót do bliskich. Każdy, kto wspomni dzisiaj imiona tych, którzy do domu nigdy nie wrócili, tak jakby otwierał za nich drzwi odnalezionym kluczem.
Zapisy na wirtualny bieg pamięci od 13 kwietnia!
„Klucze Nadziei” to wydarzenie, które upamiętnia ludzi – Ofiary tragicznej karty polskiej historii – Zbrodni Katyńskiej. Poznajcie sylwetki tych, których życie zakończyło się wiosną 1940 roku. Lecz zanim to się stało, żyli, kochali, odnosili sukcesy i realizowali swoje pasje. Chcemy ocalić ich życie od zapomnienia. Chcemy przypomnieć ich imiona.
Fundacja „Maraton Warszawski” wraz z Federacją Rodzin Katyńskich zaprasza do udziału w wydarzeniu biegowym w formule wirtualnej.


Skupiona wokół Fundacji „Maraton Warszawski” społeczność biegowa to wspaniali ludzie i ogromny potencjał. Nasi biegacze nieraz pokazali, że są otwarci na różne inicjatywy, w których bieganie nie zawsze jest kluczowym elementem. Wydarzenie, do którego dziś zapraszamy, to swoisty hołd dla życia. Każdy z nas, wybiegając na ścieżkę wybranego dystansu. może poświęcić swoje myśli i czas ludziom, którzy ponad 80 lat temu tak samo cieszyli się z codziennych przyjemności i realizowali swoje pasje. W ten sposób przywracamy pamięć o nich.
Marek Tronina, Prezes Fundacji „Maraton Warszawski”
Talizman nadziei
Symbolem biegu jest klucz. Żołnierze, którzy żegnali swoich bliskich, zabierali ze sobą mały element rodzinnego domu. Ten, który pozwoliłby im otworzyć ponownie drzwi do rodziny, uściskać bliskich, ucałować ukochanych, wrócić do dawnych przyzwyczajeń i przyjemności. Te wszystkie myśli najpewniej przechodziły przez głowy jeńców obozów sowieckich w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i więzionych na zachodniej Białorusi i Ukrainie, gdy ściskali w dłoniach zabrane z domu klucze. Dziś chcemy, żeby ten klucz był symbolem radości życia, kluczem do szczęścia, ale i elementem upamiętniającym szczęśliwe dni ofiar katyńskich.
Na miejscu pochówku Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w anonimowych, zbiorowych mogiłach, w lasach koło Katynia, Charkowa, Miednoje i Kijowa-Bykowni znajdowano różne przedmioty osobiste. Znajdowano też klucze. Te klucze były znakiem nadziei na powrót do bliskich – mówi prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska – Dziś naszym celem nie jest mówienie tylko o tragedii, ale pochwała życia Naszych Bliskich. Rocznice wydarzeń z dalszej i bliższej historii bywają ograniczone do oficjalnych uroczystości. Bukiet nawet najpiękniejszych kwiatów przeminie, a tu przecież chodzi o pamięć o żywych ludziach, na których drodze stanęła straszna historia. Ofiary Zbrodni Katyńskiej to byli ludzie przeważnie bardzo młodzi, mieli swoje pasje, uprawiali sport. Takimi należy ich przypominać. Może ktoś, kto dzisiaj pokona swój biegowy dystans, pomyśli o nich przed chwilę? Zabierzcie naszą opowieść dalej, niech odetchnie kolejną wiosną!

Formuła wydarzenia
W wirtualnym biegu pamięci możesz wziąć udział, rejestrując się na to wydarzenie i wybierając jeden z trzech dystansów: 1.940 m, 5 km lub 10 km. Podczas zapisu możesz również wybrać i wpisać nazwisko osoby, której chcesz poświęcić swój bieg. To może być członek Twojej rodziny, imiennik, a może osoba, której historia życia Cię inspiruje czy porusza. Możesz też pobiec, nie wybierając jednego bohatera.
Sam bieg lub spacer możesz zrealizować w dowolnej lokalizacji w terminie między 13 a 30 kwietnia 2023 roku.
Zaczynamy 13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Symbolem Twojego udziału w wydarzeniu może być medal – klucz.
Biegnąc, pozwól się dostrzec, a wybrany przez siebie dystans pokonać w białej koszulce, chuście czy z innym, drobnym elementem, który pozwoli nam razem stworzyć społeczność tego biegu.
Twój bohater, czyli bieg z dedykacją
Wiele rodzin w Polsce ma wśród przodków osoby, które zginęły w katyńskim lesie, spoczywają w Charkowie, Miednoje czy Kijowie-Bykowni. Najważniejsze było jednak to, że przez dziesiątki lat wspomnienia o samej zbrodni i o tych najbliższych trzeba było ukrywać, przemilczeć, zapomnieć. Dlatego teraz powinniśmy mówić o tym ze zdwojoną siłą. Pozwolić odzyskać bohaterom walki o naszą ojczyznę należne im miejsce w pamięci całego narodu. Na stronie Federacji Rodzin Katyńskich możecie przeczytać setki biogramów, które rodziny zebrały w tym miejscu. Każdy życiorys to nowa, fascynująca historia o miłości, pasji, sukcesach i zwykłych codziennych sprawach, ale jakże inspirująca dla kolejnych pokoleń, dlatego też warta Waszej uwagi! Zachęcamy do poznania ich życia, które zakończyło się tak nagle, i ocalić je od zapomnienia.
Sylwetki Ofiar znajdziecie w zakładce NASI BLISCY .

Bieg lub spacer
Istotą wydarzenia „Klucze Nadziei” ma być przypomnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ale również wspólne wyrażenie hołdu dla życia. Dla biegacza nie może być lepszego na to sposobu niż pokonanie kilku kilometrów w pięknym, wiosennym słońcu. Z zależności od swojego zaawansowania możecie wybrać dystans 5 lub 10 kilometrów. Nie zapomnieliśmy jednak o tych, dla których bieganie to zbyt wielkie wyzwanie. Najmłodszych, najstarszych lub osoby dopiero rozpoczynające biegowe treningi zapraszamy do pokonania dystansu spacerowego, który nawiązuje historycznie do daty, jaką chcemy tym wydarzeniem uczcić, czyli 1.940 m.
Dla warszawiaków mamy propozycję pięknej trasy mierzącej właśnie taki dystans, a której meta znajduje się obok Muzeum Katyńskiego przy ul. Jana Jeziorańskiego 4. Plan proponowanego przez nas spaceru znajdziecie TUTAJ. <tu prośba o podlinkowanie podstrony Spacer w Warszawie>
Najważniejsze informacje
Termin pokonania wybranego dystansu: od 13 do 30 kwietnia 2023
Dystanse: 1.940 m/5 km/10 km
Zapisy na bieg: www.rejestracja.maratonwarszawski.com
Strona wydarzenia: Klucze Nadziei | Federacja Rodzin Katyńskich
Opcje udziału:
pakiet wirtualny – 19 PLN
pakiet z medalem – 59 PLN (w tym wysyłka pakietu na wskazany adres)
Dzięki Waszym opłatom startowym, możemy zorganizować to wydarzenie.
Jak zarejestrować wynik: Aby potwierdzić swój start i znaleźć się w tabeli wyników, należy do dnia 30 kwietnia wypełnić formularz na stronie WYNIKÓW oraz w przypadku dystansu 5 i 10 km załączyć potwierdzenie w postaci screenów z aplikacji biegowej lub zdjęcia zegarka z dobrze widoczną datą biegu oraz pokonanym dystansem. Zgłosić możesz tylko jeden bieg, a każde kolejne zgłoszenie wyniku będzie nieważne.