Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia
Lewandowski, Cichocka i Demczyszak – przełajowe Mistrzostwa Polski pełne gwiazd
Marta Krawczyńska podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Fot. Sportowezary.pl
W weekend w Żaganiu odbyły się wyjątkowo ciekawe Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Wśród startujących pojawił się m.in. 800-metrowiec Marcin Lewandowski.
Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych zaginęły nieco w nawale informacji z biegów halowych. Odbyły się dwa tygodnie po mistrzostwach Polski w hali, w ten sam weekend co Halowe Mistrzostwa Świata w Portland. Niespodziewanie jednak ich obsada była zaskakująco mocna, a na starcie pojawiło się kilka polskich gwiazd. Wszystko dzięki letnim Igrzyskom Olimpijskim. Niektórzy zawodnicy i zawodniczki zrezygnowali ze startów w hali, ale pojawili się w przełajach, traktując start jako formę sprawdzenia wytrzymałości. Na obsadę wpływ miało też miejsce rozgrywania. Żagań, położony blisko granicy z Niemcami, to długa podróż dla mieszkańców wschodniej części kraju, którzy raczej rezygnowali ze startu. Pojawiły się za to dwie gwiazdy, dla których miejsce było wygodne: Marcin Lewandowski i Angelika Cichocka.
Marcin Lewandowski w przeszłości startował już w biegach przełajowych, ale w ostatnich latach rezygnował z nich, wybierając zamiast tego zawody halowe. W tym sezonie na hali nie pojawił się w ogóle, trenując w górach Afryki. Po powrocie zmierzył się z najlepszymi polskimi biegaczami w biegu na dystansie 4 kilometrów. Mężczyźni mieli do wyboru 4 km i 10 km, podczas gdy kobiety ścigały się tylko na 5 km.
Iwona Lewandowska podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Fot. Sportowezary.pl
Trudno ocenić, który z męskich biegów był ciekawszy. Na krótkim dystansie oprócz Marcina Lewandowskiego pojawił się m.in. specjalista od 1500 metrów, Mateusz Demczyszak oraz byli medaliści mistrzostw Polski na różnych dystansach: Tomasz Szymkowiak, Marek Kowalski, Damian Roszko, Karol Konieczny i 36-letni Michał Bernardelli. Ten ostatni zajął 20. miejsce, wracając do biegania po 9 (!) operacjach ścięgna Achillesa, stopy oraz kolana. Przed laty był jednym z najlepszych polskich biegaczy na dystansie 1500 metrów, udanie startował też na 5000 metrów oraz 10 kilometrów. Jako pracownik akademicki kilkukrotnie wygrywał Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, a w zeszłym roku zdobył dwa srebrne medale Halowych Mistrzostw Świata Weteranów, odbywających się w Toruniu.Najlepszy na 4 km okazał się Mateusz Demczyszak, który o 6 sekund zwyciężył z Marcinem Lewandowskim. Trzecie miejsce zajął 34-letni Tomasz Osmulski z Łodzi, wszechstronny zawodnik, startujący na dystansach od 800 metrów do 10 kilometrów.
Marcin Lewandowski podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Fot. Sportowezary.pl
Na długim dystansie było także ciekawie. Startował były mistrz Polski w przełajach, Krzysztof Gosiewski, wicemistrz Polski na 3000 metrów z hali sprzed dwóch tygodni, Damian Kabat oraz… najlepszy na świecie biegacz po schodach, Piotr Łobodziński. Obecność tego ostatniego dawała możliwość porównania, jak się ma bieganie po schodach do biegania dystansów płaskich. Piotr wypadł całkiem nieźle, zajmując 6. miejsce. Zwyciężył dość niespodziewanie 24-letni Tomasz Grycko, startujący głównie w biegach ulicznych. Na drugim miejscu Dawid Malina, medalista mistrzostw Polski na 5000 metrów, trzeci Andrzej Rogiewicz z Tczewa.
Bieg kobiet zgromadził kilka bardzo mocnych biegaczek. Najszybsza okazała się Angelika Cchocka, specjalizująca się w biegu na 1500 metrów. Na drugim miejscu maratonka Iwona Lewandowska, ze stratą 4 sekund, na trzecim Paulina Kaczyńska, mistrzyni Polski na 10 000 metrów. Tylko biegi przełajowe dają możliwość obejrzenia rywalizacji zawodniczek, które na co dzień ścigają się na tak różnych dystansach. Na starcie ramię w ramię stały dziewczyny specjalizujące się w biegach ulicznych na dystansie 10 km czy półmaratonu – Iwona Lewandowska, Marta Krawczyńska (5. miejsce), Aleksandra Brzezińska (6. miejsce) czy Karolina Pilarska (12. miejsce), a z drugiej strony jedna z najszybszych polskich biegaczek na 800 metrów, Paulina Mikiewicz-Łapińska (11. miejsce).
Oprócz biegów seniorów w Żaganiu dzień wcześniej odbyła się także rywalizacja juniorów i juniorów młodszych. Pełne wyniki można obejrzeć w linkach poniżej:
Biegi juniorów i juniorów młodszych