fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Półmaraton Poznań. Nowy rekord Polski!

Karolina Nadolska poprawia w Poznaniu rekord Polski w półmaratonie, osiągając znakomity czas – 1:09:18. W klasyfikacji zajmuje drugie miejsce za Kenijką Tabithią Gichią. Bardzo szybko biegali mężczyźni – zwycięzca złamał barierę 60 minut!

Rześki poranek w Poznaniu, z prawie bezwietrzną pogodą i temperaturą +10 stopni przyniósł znakomite wyniki w półmaratonie. Dopiero co pisaliśmy w zapowiedzi, że na liście elity znaleźli się bardzo mocni zawodnicy, a w niedzielę okazało się, że było jeszcze lepiej: w ostatniej chwili organizatorzy dopisali dwóch kolejnych biegaczy z Afryki. W rezultacie oba biegi, męski, jak i kobiecy, były niesamowicie szybkie.

Historią dnia jest wynik Karoliny Nadolskiej – 1:09:18! To nowy rekord Polski, a poprzedni – 1:10:06 Katarzyny Kowalskiej, zostaje poprawiony aż o 48 sekund. Nieoficjalnie należy pamiętać, że Karolina już cztery lata temu uzyskała w Poznaniu czas 1:09:54, ale wynik ten nie został uznany jako rekord z powodów proceduralnych – bieg nie został zgłoszony do kalendarza PZLA. Tym niemniej dzisiaj 40-letnia biegaczka mocno się odgryzła, osiągając znakomity czas i poprawiając nie tylko najlepszy wynik w historii Polski, ale także bardziej niszowy rekord w kategorii biegaczek powyżej 40. roku życia. Polka ma wyjątkowo udany sezon – w wakacje zajęła doskonałe, 14. miejsce w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich.

Co ciekawe, tak dobry rezultat wystarczył tylko do zdobycia 2. miejsca. W biegu zwyciężyła Kenijka Tabitha Gichia – 1:09:02. Aby zrozumieć, jak szybko biegły w Poznaniu najmocniejsze kobiety, spójrzmy w międzyczasy – Karolina pokonała 10 kilometrów po drodze w 32:45, a Kenijka – 32:07! Warto dodać, że blisko starego rekordu ukończyła bieg także druga Polka, Izabela Paszkiewicz, na mecie z czasem 1:10:13.

Srogą lekcję biegania dostali za to zawodnicy polskiej męskiej czołówki. Dwaj najszybsi Etiopczycy – Mohamed Esa Huseyidin i Gizealew Abeje Ayana – oraz Kenijczyk Edmond Kipngetich – zeszli poniżej bariery 60 minut, osiągając czasy 59:32, 59:39 oraz 59:41. Czwarty na mecie, Lesiba Mahele z RPA, wybiegał równo 60 minut. Najmocniejszy Polak, Kamil Karbowiak, dobiegł do mety dopiero siódmy, z wynikiem 64:00 i grubo ponad czterema minutami straty do zwycięzcy. Na dystansie półmaratonu to cała wieczność, wynik słabszy aż o blisko 8% od zwycięskiego. 9. był Marcin Chabowski z wynikiem 1:04:38.

Aby zrozumieć skalę tej straty, spójrzmy znowu na międzyczasy. Afrykanie pokonali 10 kilometrów PO DRODZE w półmaratonie w 28 minut i 26 sekund. Tymczasem najszybsza SAMA dycha Polaka w tym roku to 29:06. Czyli najmocniejszy Polak, biegnący 10 kilometrów na maxa, nie miałby szans utrzymać się za tymi mało znanymi Etiopczykami po drodze w półmaratonie. Prowadząca trójka pobiegła taką dychę na rozgrzewkę, a potem przyspieszyła na kolejnej, by jeszcze ścigać się na finiszu. Jeśli ktoś wierzy, że Polacy w najbliższych latach mogą liczyć się na świecie w biegach długich, musi koniecznie posprawdzać te statystyki. Zwykle strata do czołówki nie jest aż tak widoczna – w polskich biegach ulicznych biegają relatywnie słabi zawodnicy z Afryki, a Polacy zwykle nie biegają w imprezach międzynarodowych. Pod tym względem Poznań nieco otwiera oczy, pokazując, co się stanie, gdy zaprosi się na bieg nieco mocniejszych Afrykanów – ale nadal dalekich od najlepszych na świecie!

Okazuje się też, że Poznań, który nigdy nie uchodził za bieg wyjątkowo szybki, awansował do grona najmocniejszych półmaratonów świata. Wystarczyło zaprosić mocnych zawodników i poznańskie górki (starsi biegacze wciąż pamiętają słynną ulicę Serbską!) okazały się niższe niż wydawały się do tej pory.

W pandemicznym roku w Poznaniu kibiców spotkały zaskakująco mocne sportowe doznania – oby tak samo było już za kilka miesięcy! Bo kolejny Półmaraton Poznań odbędzie się już wkrótce, na wiosnę.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

4.1 / 5. 7

Przeczytaj też

Praca, studia, dziecko, sprzątanie, pranie, obiad, wizyta u fryzjera, kosmetyczka, spotkanie z kumplami, kino, książka, bieganie. Kolejność bywa różna, część z tych zajęć wypada, ale bieganie jest codziennie. Dlaczego? Co ci to daje?

Jak często biegać. 7 razy w tygodniu – czy warto?

Klasycznie okrągłe, ale z wplecionymi ażurami i elementami podkreślającymi charakter imprezy – 7. Nocny adidas Półmaraton Praski zaprezentował medale, jakie będą czekać na finiszerów biegu głównego oraz towarzyszącej im adidas Runners Piątki Praskiej. Rozgrywane wieczorową […]

Nocny adidas Półmaraton Praski zaprezentował medale

Mikołaj Raczyński to główny trener Speed Squad – nowej inicjatywy adidas Runners w Warszawie. Są to wspólne, grupowe treningi ambitnych biegaczy, odbywające się co tydzień na stadionie „Skry”. Z Mikołajem rozmawiam o zaletach treningu w […]

Czy warto trenować w grupie? Wywiad Marcina Nagórka z Mikołajem Raczyńskim, trenerem grupy Speed Squad

Położone w województwie łódzkim miasto Żychlin po raz drugi z rzędu stanie się areną zmagań biegaczy na dystansach 5 i 10 km. Impreza odbędzie się 12 czerwca (niedziela). Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe. Miasteczko biegowe […]

„Żychlin W BIEGU” po raz drugi! 12 czerwca wystartują biegi na 5 i 10 km

Ostroga piętowa

Gdy podczas biegania wydaje ci się, że coś uciska stopę, jakbyś miał siniaka na podeszwie, lepiej zawczasu wybierz się do lekarza. Wkrótce ból rozcięgna podeszwowego może uniemożliwić bieganie. Ból pięty i wewnętrznej części podeszwy to jedne z najczęstszych dolegliwości biegaczy.

Ból w stopie? Rozcięgno podeszwowe

9 maja ruszyła piąta edycja adidas Run For The Oceans. Jest to globalna akcja, której głównym celem jest zmniejszenie ilości plastiku w morzach i oceanach. Ruszaj z nami w drogę i od 23 maja zbieraj […]

10 minut aktywności to 1 plastikowa butelka mniej. Rusza akcja adidas Run For The Oceans!

Kolejny niezapomniany weekend biegowy w Białymstoku przeszedł do historii. W 9. PKO Białystok Półmaratonie najlepsi okazali się Mateusz Kaczor (1:04:51) i Lilia Fisikovici (1:13:58). We wszystkich organizowanych w trakcie weekendu biegach udział wzięło 3,5 tysiąca […]

Mateusz Kaczor i Lilia Fisikovici wygrywają 9. PKO Białystok Półmaraton!

Od strony biologii wygląda to następująco: cykl menstruacyjny trwa około 28 dni. Dzieli się on na dwie fazy: folikularną i lutealną. Granicą pomiędzy nimi jest owulacja, inaczej jajeczkowanie, czyli początek wędrówki komórki jajowej z „nadzieją” […]

Kobieca strona biegania, czyli o cyklu miesiączkowym słów kilka