Informacje prasowe > Sprzęt > Sprzęt > Ubrania
Odzież outdoorowa – wskazówki użytkowania
Odzież termoaktywna, zwana również odzieżą outdoorową, znajduje się w szafach większości z nas. Nawet jeżeli nie jesteśmy pasjonatami górskich wycieczek i innych eskapad, to i tak wiele osób posiada chociażby kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną. Zadaniem tego typu ubrań jest chronienie nas przed czynnikami atmosferycznymi i zapewnienie komfortu termicznego niezależnie od panujących warunków. Warto jednak pamiętać, że o taką odzież należy prawidłowo dbać, aby zachowywała swoje właściwości. Bardzo istotne jest jej odpowiednie pranie i suszenie. Jak zatem czyścić ubrania termoaktywne, aby służyły nam jak najdłużej?
Odzież outdoorowa, czyli ubrania na warunki ekstremalne
Niezależnie od tego, czy uwielbiamy pokonywać górskie szlaki, regularnie uprawiamy snowboarding, jeździmy na rowerze, czy też systematycznie biegamy – odzież outdoorowa to zdecydowanie ten element ekwipunku, który powinien posiadać w szafie każdy sportowiec (i nie tylko). Sama nazwa tego typu odzieży wzięła się od angielskiego wyrażenia „outdoor”, co oznacza „na zewnątrz” czy po prostu „na świeżym powietrzu”. Tym samym mamy już sporą podpowiedź co do tego, jakie jest jej przeznaczenie.
Odzież outdoorowa, inaczej termoaktywna, to m.in. okrycia wierzchnie, takie jak kurtki, płaszcze, popularne softshelle czy bluzy. Oprócz tego znaleźć możemy koszulki, spodnie, a nawet bieliznę termoaktywną. Większość z nich wykonana jest z bardzo trwałych i jednocześnie oddychających materiałów, przez co nasza skóra nie poci się zbyt intensywnie. Możemy być za to chronieni przed niskimi, ale też wysokimi temperaturami, a przy okazji od deszczu, śniegu czy wiatru (w zależności od konkretnego elementu garderoby).
Powszechnie wykorzystywane kurtki przeciwdeszczowe również stanowią część odzieży outdoorowej. Warto jest posiadać takie ubranie w swojej szafie, ponieważ dobra przeciwdeszczówka sprawdzi się chociażby wtedy, gdy poruszamy się pieszo po mieście o dowolnej porze roku.
Jak prać odzież outdoorową?
Zanim przystąpimy do wyprania naszego polaru czy też kurtki outdoorowej, warto podkreślić, że większość odzieży termoaktywnej posiada tzw. membranę. Bywa to także określane skrótem DWR, czyli Double Water Repellent. To specjalna tkanina, która nie pochłania wilgoci tak jak tradycyjne materiały, ale ją odpycha, przez co krople deszczu mogą spłynąć po jej powierzchni.
Jeżeli nie zwrócimy uwagi na to, jak właściwie prać wodoodporne ubrania, możemy bardzo łatwo doprowadzić do tego, że ich właściwości odpychające wodę stracą na sile. Co zatem zrobić, by móc spokojnie wyprać kurtkę outdoorową?
- Przede wszystkim sprawdź zalecenia producenta umieszczone na metce. Zapewne znajdą się tam szczegóły dotyczące nie tylko prania, ale też suszenia.
- Odzież z membraną nie należy prać w temperaturze większej niż 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo najlepiej jest całkowicie zrezygnować z wirowania (wówczas nadmiar wilgoci delikatnie odciskamy ręcznie) lub wybieramy najniższe obroty.
- Zwróć uwagę na środki do prania. Zrezygnuj z tradycyjnych proszków, a zamiast tego wybierz np. płatki mydlane, preparat specjalnie przeznaczony do prania takiej odzieży lub bardzo delikatne preparaty.
- Z czasem nawet najtrwalsza kurtka z membraną może stopniowo zacząć wytracać swoje właściwości, co jest całkowicie naturalne. Dlatego zaleca się, by ponownie ją zaimpregnować, tym razem ręcznie, po 3-4 praniach.
Czy odzież outdoorową można suszyć w suszarce bębnowej?
Skoro ubrania o właściwościach termoaktywnych mogą być tak podatne na uszkodzenie w przypadku prania, to elektryczna suszarka będzie dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej! Odzieży outdoorowej w żadnym wypadku nie należy suszyć na kaloryferach, niemniej ciepło pozytywnie wpływa na jej termoaktywność.
Warto się jednak upewnić, że nasza suszarka posiada odpowiednie opcje lub możliwość dostosowania parametrów do takiej odzieży. Przykładowo suszarka Electrolux z pompą ciepła z linii CycloneCare 3D Sense 900, za sprawą właśnie technologii 3D Sense, inteligentnie skanuje umieszczone w niej tkaniny i automatycznie dopasowuje do nich ustawienia, by zapewnić równomierne i bezpieczne suszenie.