fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Otwockie Biegi Górskie – relacja z pierwszego biegu

1015950_672794399429993_971537841_o

Wszyscy zawodnicy zebrani do wspólnego zdjęcia przed startem. Fot. Piotr Siliniewicz

Falenica znana jest od wielu lat, ale ostatnimi czasy bije rekordy frekwencji. Niemal 800 biegaczy na starcie ostatniej edycji robi wrażenie. 18 stycznia w Otwocku rozegrany został pierwszy bieg z cyklu Otwockich Biegów Górskich, którego formuła była kopią tak popularnej Falenicy. Mimo sprawdzonego wzorca nie wszystko poszło jak należy.

1490870_494991330613894_1951488123_o

Fot. Dariusz Sikorski

Organizacyjna wpadka na samym początku

Organizatorzy spóźnili się na organizowane przez siebie zawody. Biuro miało być czynne od godziny 9:30 tymczasem zostało otwarte tuż przed 10. Niby startujących nie było wielu (organizator podał, że w imprezie wzięło udział 75 zawodników), ale w kolejce po odbiór numeru startowego trzeba było stać prawie 30 minut, a niektórzy sporo więcej, jeśli przyszli do biura według zaplanowanej godziny otwarcia. Oczywiście wszystko odbywało się na dworze, więc trzeba było stać w zimnie przez pół godziny. Jakby do udziału w zawodach zgłosiło się tyle osób co w Falenicy to ostatni zawodnicy dostaliby numery po jakimś tygodniu. Start został oczywiście opóźniony o niemal pół godziny, ale to było za mało. Zawodnicy nie mieli szans się rozgrzać, start odbył się w zasadzie od razu po odejściu ostatniego zawodnika z biura zawodów, także niektórzy po odstaniu w zimnie 30-40 minut z marszu musieli zebrać się do szybkiego biegania. Organizator powinien dać przynajmniej 10 minut na rozgrzewkę i delikatny rozruch.

mapa-bg-otwock

Trasa

Trasa według liczb, a konkretnie przewyższeń wydawała się prezentować podobny poziom trudność do falenickiej pętli. W rzeczywistości okazała się znacznie łatwiejsza, mniej było podbiegów i więcej odcinków płaskich. Tuż po starcie czekał dosyć stromy podbieg, podobny do czwartego w Falenicy, potem zbieg i jakieś 600 m płaskiego terenu, po czym czekał krótki podbieg podobny do piątego falenickiego. Następnie około 800 m płaskiego i piaszczysty podbieg, jakieś 250 m biegu po grzbiecie wydmy w kopnym piachu wymieszanym ze śniegiem, nieco korzenisty zbieg i ostatnia prosta na metę. W sumie na pętli znalazły się trzy podbiegi. Warunki na pierwszej edycji były w końcu chociaż częściowo zimowe (w przeciwieństwie do Falenicy), ale w sumie całkiem dobre, nie było ślisko, nie było konieczności zakładania kolców. Resztki śniegu nie sprawiały żadnego problemu i, co dziwne mimo roztopów i padającego dzień wcześniej deszczu, trasa poza krótką prosta prowadzącą do mety – była sucha i można było przebyć ją suchą nogą. Jedynie odcinki piaszczyste, z racji braku mrozu i minimalnej ilości śniegu były dość dużym utrudnieniem.

1014710_494992473947113_1059420600_o

Fot. Dariusz Sikorski

Na pochwałę zasługuje oznaczenie trasy. To zadanie zostało wykonane perfekcyjnie, po prostu drogi nie dało się pomylić. Każdy zakręt, zmiana kierunku, były oznaczone albo taśmami albo tabliczkami, nie można było mieć jakichkolwiek zastrzeżeń. Dystans podawany przez organizatora wynosił 8 km, ale odczyty z zegarków zawodników były nieco odmienne. Może odbiorniki (te amatorskie) GPS nie są super precyzyjnym sprzętem pomiarowym, ale w Falenicy na zakładane 10 km wskazują zazwyczaj mniej, tak w Otwocku zawodnikom wyskakiwały większe liczby, w granicach od 8,5 km do nieco ponad 8,8 km, tak więc można przypuszczać, że trasa w rzeczywistości jest nieco dłuższa, ale to jest drobiazg i te 500 m w jedną czy drugą stronę nie robi wielkiej różnicy, przecież nikt nie jedzie na bieg tego typu żeby bić rekordy życiowe. W każdym razie organizator na podstawie odczytów z zegarków biegaczy zdecydował się na korektę dystansów i zamiast 8 km jest 8,8 km, zamiast 4 km jest 4,4 km, a zamiast 2 km jest 2,2 km.

1501066_494996877280006_1113501330_o

Fot. Dariusz Sikorski

Kolejny bieg już za dwa tygodnie i wtedy okaże się czy organizatorzy wyciągnęli wnioski z wpadki jaką zaliczyli w debiucie.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca