fbpx

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

Piotr Książkiewicz. Organizator

piotr książkiewicz

Fot. archiwum prywatne Piotra Książkiewicza

Na studiach mieszkają razem z Benkiem (Piotrem Bętkowskim, ale każdy wie, kto to Benek) i razem postanawiają zrobić w Poznaniu cykl imprez – Grand Prix Poznania. Piszą regulamin, zakładają stronę i na styczeń 2010 r. wyznaczają pierwszy bieg nad Rusałką. Chcą go zrobić własnymi siłami, z ręcznym pomiarem czasu, ale okazuje się, że po tygodniu jest zapisanych 100 osób, a przed biegiem – liczba dochodzi do 300.

Rozglądają się za firmą, która zajmuje się mierzeniem czasu i która nie rozwali im budżetu – mają tylko po 5 zł wpisowego i zero grosza od sponsorów. Znajdują w końcu, tanią i niesolidną, sprzęt jest na tyle wadliwy, że nie łapie ok. 50 osób na mecie, Piotr z Benkiem muszą je wychwytywać ze zdjęć robionych na mecie.

Do czerwca 2010 r. odbywa się sześć biegów. Wiosenne edycje przesuwają na środy, żeby nie rywalizować z dużymi biegami w weekendy. Ze sponsorami jest krucho, nie stać ich np. na catering. Żeby przygotować 100 l herbaty wstają o trzeciej rano i w czterech garnkach gotują wodę, garnek, za garnkiem. W mieszkaniu robi się gorąco jak w saunie.

Do całego cyklu dokładają. Studiują obaj i pracują – m.in. w dużym sklepie sportowym, który daje bony na nagrody na koniec cyklu – ale ciągle dostają pieniądze do rodziców. Rodzice nie są zachwyceni, kiedy orientują się, że finansują biegi nad Rusałką.

Bieganie

Piotr biega od II klasy liceum. Z czasem 5:32 na 1500 m zdobywa drugie miejsce w zawodach szkolnych, zaczynają go wysyłać na zawody, więc zaczyna trenować, bo jak coś robi, to lubi robić to dobrze. Idzie na poznański AWF, zostaje trenerem lekkoatletyki.

Ma teraz kilku podopiecznych, najmocniejszego doprowadził do wyniku 2:50 w maratonie. Częściowo dzięki niemu w ostatnim Maratonie Poznańskim zrobił życiówkę – 2:43:53, bo wiedział, że podopieczny siedzi mu na plecach.

Trenuje mocno. W ostatnim BPS-ie biegał siedem razy w tygodniu i dokładał do tego 3-5 jednostek uzupełniających (pływanie, CrossFit).

Natura

– W kolejnej edycji Grand Prix wiedzieliśmy już, co możemy zaoferować sponsorom. Nie tylko baner na mecie i stronie internetowej, ale też zaangażowanie firmy w sport. Przekonać, że zyskają mając zdrowych pracowników, a my możemy prowadzić dla nich treningi – opowiada Piotr.

W ostatniej edycji startowało już 1500 zawodników. W ostatnim, listopadowym biegu (pierwszym biegu III edycji) frekwencja była rekordowa – 632 osoby. Do ich obsługi potrzeba 25 wolontariuszy.

Od jesieni współpracują z FUNdacją Bieganie (organizatorem akcji Biegam bo Lubię) i organizują przełajowe biegi również we Wrocławiu, Bydgoszczy, Olsztynie i Gdańsku. Wszystkie pod hasłem zBiegiemNatury. – Mnóstwo czasu spędzam przez to w samochodzie – mówi Piotr. – Na życie osobiste nie ma czasu.

Wawrzyniec

Kiedy cykl się skończy, Piotr wybiera się na obóz wysokogórski. Bo najbardziej lubi biegać w górach, nie po asfalcie.

Start, który najbardziej zapadł mu w pamięć, to Chudy Wawrzyniec – 87 km po górach. – Było zimno, 10 stopni, padał deszcz. 10 godzin walki na granicy hipotermii – wspomina. – Na półmetku miałem drugie miejsce, dobiegłem szósty. Ten bieg pokazał mi moje słabości i dał motywację do dalszej pracy.

Praca

Wpisowe na Grand Prix Poznania wzrosło w tym roku do 12 złotych. Czy można żyć z biegania?

– Wierzę w to – odpowiada Piotr. – Chociaż najpierw musi zmienić się mentalność ludzi. Czytam czasem na forach negatywne opinie, że „organizator chce zarobić na organizacji imprezy”. Ciekawe, czy ich autorzy w swojej pracy nie chcą zarobić? Największe osiągnięcie życiowe? – Zorganizowanie sobie życia tak, żeby nie nazywać tego, co robię, pracą – odpowiada Piotr.

Piotr Książkiewicz – życiówki:
maraton: 2:43:53,
półmaraton: 1:14:41,
10 km: 33:14,
5 km: 16:33

mm
Wojciech Staszewski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Najnowsze badania pokazują, że witamina D ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia oraz przebieg choroby COVID-19, spowodowanej koronawirusem.

Witamina D a koronawirus powodujący COVID-19

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!

Dwa lata temu był najlepszy w Poznaniu, a przed rokiem wygrał zawody na Florydzie. Dariusz Nożyński po raz kolejny wystartował w Wings For Life World Run, choć tym razem zawody miały inny charakter. Biegacz opowiedział […]

Dariusz Nożyński: „Wolę być w środku stawki, ale z rekordem życiowym”

Biegasz od dłuższego czasu bez konkretnego celu? Zastanawiasz się, czy treningi mają obecnie jakikolwiek sens? A może chcesz odpocząć, ale boisz się, że przez przedłużającą się przerwę stracisz to, co wypracowałeś wcześniej? Sprawdź, co zrobić, […]

Co zrobić, by z powodu przerwy czy braku treningowego celu, nie zaprzepaścić formy?

A modern globe audit is a general purpose pair of quality control tools. It is a collection of quality evaluation tools and metrics that are used with respect to both evaluating and monitoring quality of […]

Advantages of Modern Environment Audit