fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Polartec Alpin Sport Tatrzański Bieg pod Górę

biegnakasprowy (182)

Fot. Materiały organizatora

19 października już po raz szósty odbył się Polartec Alpin Sport tatrzański bieg pod górę, będący finałową edycją Montrail Ligi Biegów Górskich. Jak zwykle dopisała frekwencja i pakiety rozeszły się zaraz po ogłoszeniu zapisów,  a że pogoda dopisała jeszcze bardziej, to byliśmy świadkami przepięknego biegu, w niesamowitych okolicznościach przyrody.

W górach warunki atmosferyczne potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie, i tak też było tym razem. W dniu odbierania pakietów startowych pogoda była typowo barowa, cały dzień padał deszcz a góry można było podziwiać co najwyżej na pocztówkach bowiem piękne Tatry cały czas znajdowały się pod grubą warstwą chmur. Taka aura co zrozumiałe nie budziła optymizmu wśród biegaczy i raczej mało kto się spodziewał, że następnego dnia podczas biegu będą panować lepsze warunki, mimo zachęcających prognoz pogody.

biegnakasprowy (140)

Fot. Materiały organizatora

Całe szczęście prognozy się sprawdziły. W dniu startu zawodników przywitało bezchmurne niebo i… warunki których można się raczej spodziewać zimą, niż podczas złotej polskiej jesieni. Na szczycie Kasprowego Wierchu (1 986 m n.p.m) o godzinie 8 rano temperatura wynosiła -10 stopni. Na linii startu, było co prawda nieco cieplej, ale temperatura również spadła poniżej zera. Silnie operujące Słońce jednak sprawiło, że słupek rtęci ochoczo wędrował w górę co wprawiło zawodników w bardzo pozytywny nastrój.
Start miał się odbyć o godzinie 10 ale ze względu na kolejkę zawodników wchodzących do sektora startowego zanotowano kilku minutowe opóźnienie. 344 zawodników rozpoczęło walkę z górą o godzinie 10:04 i czekała na nich trasa o długości 8,5 km i aż 1072 metry przewyższenia.

biegnakasprowy (228)

Fot. Materiały organizatora

Na asfaltowym odcinku prowadzącym do Kuźnic biegacze dość mocno się rozciągnęli, jednak pierwsza selekcja zaczęła się dopiero po wbiegnięciu w las. Leśna wyłożona kamieniami droga im bliżej Myślenickich Turni tym stawała się coraz bardziej stroma. Przy stacji przesiadkowej kolejki linowej na Kasprowy Wierch kończyła się droga i zawodnicy wkraczali na stromy kamienny szlak. Największa „atrakcja” czekała jednak na wysokości około 1600 m n. p. m., kiedy sceneria z jesiennej przechodziła w zimową.

biegnakasprowy (190)

Fot. Materiały organizatora

Po opuszczeniu lasu zawodnikom ukazywały się białe błyszczące się w promieniach Słońca szczyty i olbrzymie pola śnieżne po których prowadziła trasa biegu. Temperatura bardzo się obniżyła, a na wietrze fruwały unoszone z ziemi drobinki zmrożonego śniegu, co bardziej kojarzyło się wyprawami w Himalajach niż zawodami biegowymi. Sceneria była co prawda bardzo malownicza, wręcz urokliwa, ale kopny śnieg oraz lodoszreń bardzo utrudniały sprawne poruszanie się i wyciskały z zawodników siódme poty, ale właśnie dzięki takim trudnościom przekroczenie mety dawało tak wielką satysfakcję. Po ukończeniu biegu pozostało już tylko zjechać na dół na kolejką, ale część zawodników zachęcona piękną pogodą wybrała jeszcze przyjemniejszy wariant pokonania drogi powrotnej czyli zbiegła.

Tegoroczny bieg był absolutnie niezwykły. Zimowa, ale bardzo słoneczna sceneria dodała zawodom niesamowitego, bajkowego wręcz klimatu, którego próżno szukać wśród innych biegów. Głębia otaczających barw i intensywność kolorów była tak duża, że wydawało się, że wysokogórski krajobraz wokół Kasprowego Wierchu został poddany retuszowi w Photoshopie. Chyba każdemu uczestnikowi szósta edycja na długi czas zostanie w pamięci.

Zwycięzcy na podium

Fot. Materiały organizatora

Wyniki mężczyzn:

Wosik Daniel 00:53:02,2
Jastrzębski Kamil 00:53:43,8
Chorąży Lucjan 00:55:28,9
Koń Piotr 00:55:49,2
Czapla Piotr 00:56:38,6

Zwyciężczynie na podium

Fot. Materiały organizatora

Wyniki Kobiet:

Wiśniewska-Ulfik Dominika 01:03:28,1
Cebo Maria 01:03:33,9
Zatorska Izabela 01:08:55,2
Gałuszka Halina 01:12:17,8
Kurdziel Marta 01:13:55,4

5268fcfba1d98

Dekoracja drużyn, gdzie ekipa biegania zajęła drugie miejsce. Fot. Materiały organizatora

Magdalena Ostrowska-Dołęgowska oraz Jarosław Sekuła reprezentujący magazyn Bieganie wywalczyli w klasyfikacji drużynowej drugie miejsce.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!