RunPhones – słuchawki dla biegacza w postaci opaski
Fot. RunPhones
Wiele osób nie wyobraża sobie biegania bez muzyki. W końcu trasa nie zawsze jest ciekawa, długie wybiegnie może stać się nudne, a w takich chwilach muzyka potrafi skutecznie przełamać kryzys. Słuchanie muzyki w czasie biegu jest może i przyjemne, ale przez nieodpowiednie słuchawki może być niewygodne lub nawet niebezpieczne.
Fot. Jarosław Sekuła
Dotychczas sportowcy, w tym biegacze, korzystali w zasadzie wyłącznie ze słuchawek dousznych. Niestety tego typu słuchawki mają tendencję do wypadania, szczególnie gdy spocona skóra staje się śliska. Producenci poradzili sobie z tym problemem dość gładko, stosując specjalne uchwyty trzymające słuchawki na swoim miejscu. Problemem pozostawała jednak bardzo duża izolacja od dźwięków dochodzących z otoczenia. O ile w lesie nie musi to stanowić kłopotu, o tyle podczas biegania w miejskiej dżungli może być niebezpieczne. Z tym jednak także sobie poradzono i tak powstało połączenie opaski na głowę ze słuchawkami – RunPhones. Rozwiązanie niezwykle proste, ale skuteczne.
Fot. RunPhones
Opaskę wykonano z cienkiego, bardzo przyjemnego materiału, który dobrze radzi sobie z odciąganiem wilgoci. Na stronie internetowej producenta podano, że materiał ten to Polartec Power Dry Mesh, jednak w większości produktów wykonanych z materiałów tego producenta widnieje jego logo, a tym przypadku tego nie ma.
W upalne dni opaska ogranicza uciążliwe zalewanie twarzy potem ściekającym po czole, ale nie da się ukryć, że po dwóch godzinach jest już solidnie przesiąknięta, choć specjalnie to nie przeszkadza. Sama opaska jest niezwykle lekka i delikatnie opina głowę. To sprawia, że można mieć wrażenie, że zaraz spadnie albo zjedzie nam na oczy. Nic takiego się na szczęście nie dzieje. Wbrew początkowym obawom, leży bardzo pewnie, szczególnie gdy pojawią się na czole pierwsze ślady potu.
„Sznurkowy” kabel słuchawkowy wychodzi z tyłu, dzięki czemu nic się nie plącze ani nie „dynda” i tak naprawdę można zapomnieć, że mamy coś na głowie. Opaska występuje w trzech rozmiarach (oraz kilku wersjach kolorystycznych), ale większości osób powinna pasować „emka”. Słuchawki nie są zamocowane na stałe, dzięki temu możne je wyciągnąć w celu uprania opaski. Dodatkowo istnieje możliwość regulacji umiejscowienia słuchawek w środku opaski, tak aby wypadły idealnie na uszach.
Pozłacana końcówka może i poprawia dźwięk, ale mimo wszystko to nie jest to sprzęt high-end. Fot. Jarosław Sekuła
Jakość dźwięku
Słuchawki nie rzucają na kolana pod tym względem. Nie jest to sprzęt z najwyższej półki, który pieści uszy każdym dźwiękiem. Słuchawki są po prostu przeciętne, nie brzęczą jak modele za kilkanaście złotych, ale też nie zaspokoją audiofilów. Wydają się w sam raz do biegania, kompromisem pomiędzy jakością, mobilnością i ceną, grają przyjemnie i potrafią umilić długie bieganie w samotności. Co jednak bardzo ważne, w przeciwieństwie do popularnych „pchełek” – nie wygłuszają całkowicie otoczenia, możliwe jest nawet usłyszenie pikania zegarka, nie mówiąc o nadjeżdżającym samochodzie. Możliwość słyszenia dźwięków otaczającego świata wynika także z przeciętnej głośności na sporej części odtwarzaczy. Aby poczuć sporą moc, a muzyka przeszła po całym ciele – przenośny odtwarzacz musi cechować się sporą mocą. Dla większości osób nawet ze słabszymi „grajkami” decybeli powinno wystarczyć, ale fani słuchania na pełny regulator mogą nie poczuć się spełnieni. Pytanie tylko, czy to bardziej wina słuchawek, czy odtwarzacza, który nie daje rady wykrzesać mocy do ich napędzenia. Jednak słuchawki biegowe raczej nie są produkowane z myślą o współpracy z wyrafinowanym sprzętem.
Słuchawki wkłada się do opaski przez specjalny otwór zapinany na rzep. Fot. Jarosław Sekuła
Podsumowanie
RunPhones nie są najtańsze, bowiem kosztują około 150 zł, ale dla osób, dla których bieganie bez muzyki jest niemożliwe jest to świetny gadżet. Z pewnością uprzyjemni bieganie i może uwolnić od niektórych kłopotów związanych z używaniem tradycyjnych słuchawek. Co prawda na naszym rynku dostępny jest tylko ten model, ale w USA można już zamawiać modele bezprzewodowe, z mikrofonem, a także z bardziej elastyczną opaską.
Dane producenta:
120 cm (48”) kabel
3,5 mm (1/8”) wtyczka stereo
Impedancja 32Ω
Pasmo przenoszenia 20-20 kHz
Moc 300/500 mW
Zgodne z RoHS (bezołowiowe).