Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Studenckie ściganie stadionowe w Łodzi
Akademickie Mistrzostwa Polski. Fot. Andrzej Domiza
W weekend w zawodach stadionowych w Łodzi i Zamościu ścigało się ponad 2000 zawodników i zawodniczek. Odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa LZS.
W Polsce tak mało pisze się o bieganiu stadionowym, że wydaje się, że to kompletna nisza. Tymczasem oprócz mistrzostw kraju i tradycyjnych mityngów odbywają się bardzo duże imprezy, gromadzące na stadionie nawet kilka tysięcy uczestników. Dwie z nich miały miejsce w ubiegły weekend: Akademickie Mistrzostwa Polski w Łodzi oraz Mistrzostwa Ludowego Zrzeszenia Sportowego w Zamościu.
AMP w Łodzi zgromadziły ok. 1200 uczestników i uczestniczek. Obejmowały niemal cały zestaw tradycyjnych stadionowych konkurencji, od sprintów do biegu na 3000 metrów oraz rzuty i skoki. Udział wzięli nie tylko studenci, ale także pracownicy uczelniani, głównie Polacy, ale także studiujący w Polsce obcokrajowcy. Wielu z nich to sportowcy najwyższej klasy. Sylwester Bednarek w skoku wzwyż uzyskał minimum olimpijskie. Na 1500 metrów pojawiła się prawie cała czołówka krajowa, z mistrzem Polski, Grzegorzem Kalinowskim na czele. Na 200 metrów startowała najlepsza polska biegaczka na 400 metrów, Patrycja Wyciszkiewicz. Można też było obejrzeć biegaczki i biegaczy startujących na nietypowych dystansach – np. brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Polski na 10 000 metrów i maratonka Angelika Mach startowała na 800 i 1500 metrów oraz w sztafecie 4×400 metrów.
Fot. Andrzej Domiza
Studenci w Polsce w ramach Akademickiego Związku Sportowego startują w mistrzostwach na stadionie oraz biegach przełajowych na wiosnę. Najlepsi kwalifikują się do Uniwersjady, czyli Mistrzostw Świata Studentów. Minima na te imprezę bywają jednak trudniejsze do osiągnięcia niż minima olimpijskie.
LZS to organizacja zrzeszająca kluby sportowe głównie z mniejszych miejscowości, chociaż potentatem w rozgrywkach jest klub Podlasie Białystok. Co roku odbywają się mistrzostwa w różnych konkurencjach sportowych. Lekka atletyka odbywa się obecnie w nieco okrojonym składzie i obejmuje tylko dzieci i młodzież do 17 roku życia. Jeszcze kilka lat temu startowali również seniorzy, ale uległo to zmianie. W tym roku mistrzostwa odbyły się w Zamościu i wystartowało w nich blisko 800 zawodników i zawodniczek w wieku do 17 lat. Podobnie jak w Akademickich Mistrzostwach Polski, zawody na stadionie odbywały się w niemal wszystkich tradycyjnych konkurencjach.
Fot. Andrzej Domiza
Oprócz mistrzostw LZS i AMP w weekend w Białymstoku odbył się finał Gimnazjady – zawodów dla najmłodszych, a także mityngi m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Kielcach i Poznaniu. Pokazuje to, że bieganie na stadionie, chociaż mało obecne w mediach i przeżywające trudne chwile, nadal pozostaje mocne i masowo uprawiane, przede wszystkim w młodych grupach wiekowych.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski.
Wyniki Mistrzostw LZS 1 dzień
Wyniki Mistrzostw LZS 2 dzień