Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
„Z historią w tle” – taka właśnie jest trasa 21. Cracovia Maratonu. Poznajcie szczegóły!
21 Cracovia Maraton to więcej niż tylko bieg ulicami miasta – to podróż pełna emocji i niepowtarzalnych widoków. Przygotujcie się na niezwykłą przygodę, podczas której wzrok warto trzymać ponad szerokie ulice stolicy Małopolski. Zapraszamy do zgłębienia szczegółów trasy tegorocznej edycji.
Po raz kolejny rywalizacja odbędzie się na jednej pętli, a maratończycy zawitają do Nowej Huty. Jak ma to miejsce od 2014 roku, start i meta, usytuowane będą w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegną obok wielu wspaniałych zabytków stolicy Małopolski. Po drodze nie zabraknie też przykładów nowoczesnej architektury i pięknej przyrody.
Trasa w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną. W zasięgu wzroku maratończyków znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka.
W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maratonu (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy. W trakcie pokonywania trasy 21. Cracovia Maratonu zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana.
Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu zobaczą również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz Halę Widowiskowo-Sportową Suche Stawy w Nowej Hucie.
Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.
Trasa została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i inne jednostki miejskie oraz policję. Posiada również atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz AIMS.
Na dystansie 42 km i 195 m tradycyjnie rywalizować będą też sportowcy z niepełnosprawnościami startujący na wózkach typu: hand bike, rim push i active wheelchair. Ze względów bezpieczeństwa na trasę wyruszą 20 min przed biegaczami.
Zobacz animację, szczegółowy opis trasy oraz plik z mapą do pobrania.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.