Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia
Wesołe biegi górskie 2015 – starcie pierwsze
Fot. Piotr Siliniewicz
Mazowsze, jak wiadomo, kojarzy się jednoznacznie z górami, nic zatem dziwnego, że górskich biegów nie brakuje. Mamy falenickie biegi górskie, były otwockie biegi górskie letnie i zimowe, a teraz także Wesołe Biegi Górskie, które w sobotę odbyły się w najwyższej partii gór w warszawskiej Wesołej.
Fot. Piotr Siliniewicz
Wesołe Biegi Górskie to nowy – stary cykl. Jest to bowiem cykl, który zastąpił zeszłoroczne Otwockie Zimowe Biegi Górskie. Biegi są rozgrywane niemal w tej samej formule, ale dobrze, że z nazwy zniknęło słowo „zimowe”. Pierwszy bieg przypominał zimę, tyle że taką, jaka panuje w krajach śródziemnomorskich. Temperatura kilka stopni powyżej zera, świecące słońce i całkowity brak śniegu. Zawody zresztą mają bardzo luźny charakter i są organizowane w iście włoskim stylu, czyli powoli, bez pośpiechu i nadmiernego spinania. Jedna ze złotych myśli Laski z filmu „Chłopaki nie płaczą”, czyli: „człowieku nie bądź takim materialistą, trzeba się wyluzować”, trafia w sedno. Niemieckie Ordnung muss sein z całą pewnością nie jest główną ideą przyświecającą tym biegom.
Podejście we włoskim stylu widać także w przywiązaniu do okrągłych liczb. Start punkt 10:43, bo jednak 10:30 była zbyt banalnym rozwiązaniem. Dystans 10 km? To też oklepane i lepiej zrobić 10,49 km. Niestety można organizatorom zarzucić pewną niekonsekwencję. Skoro mają być Włochy, to nie może zabraknąć kawy, a tej niestety nie zapewnili… No ale chociaż niedaleko była sadzawka, więc można się było poczuć niemal jak nad Gardą.
W odróżnieniu od otwockich biegów za bazę posłużyło nie krzesło ze stolikiem, a szkoła, co przy wysokich temperaturach może nie ma większego znaczenia, ale jeśli przyjdzie normalna zima – umożliwi to ogrzanie się.
Profil trasy przypomina zęby piły
Nieco opóźniony przez kolejkę do zapisów start odbył się o godzinie 10:43. Wszystkie trzy dystanse czyli 2 km, 6 km i 10 km wystartowały razem, a warunki do ścigania były wręcz idealne. Niska temperatura, słońce i wilgotna ziemia zapewniały optymalne warunki do walki z trasą, która wcale nie była taka łatwa. Każda z pętli liczyła nieco ponad 2 km i znajdowały się na niej trzy długie podbiegi. W przeciwieństwie do Otwocka, tu nie było ciężkiej sekcji kopnego piachu, ale mimo wszystko było się gdzie zmęczyć. Przewyższenie na dystansie 10 km wyniosło około 220 m, czyli niewiele mniej niż w Falenicy. Trzeba jednak przyznać, że trasa nie jest tak ciężka jak ta wytyczona w Falenicy. Podbiegi może są nieco dłuższe, ale jest ich mniej, bo 15, a nie 21, a do tego dystans nieco dłuższy.
Fot. Piotr Siliniewicz
Inne jest także ich rozłożenie na pętli. W Falenicy odległości pomiędzy poszczególnymi podbiegami są mniej więcej równe, w Wesołej od razu na starcie jest podbieg, zaraz po nim następny, po czym następuje płaski odcinek o długości 700 m i podbieg na koniec kółka. W efekcie biegnąc więcej niż jedno okrążenie, ostatni podbieg na pętli i dwa podbiegi z początku następnej pętli są skumulowane na niewielkiej odległości. Te trzy podbiegi sprawiły, że stawka 110 zawodników bardzo szybko się rozciągnęła. Tłoku nie było, a już po pierwszym okrążeniu często biegło się samotnie lub w znacznych odstępach pomiędzy zawodnikami, problemu z dublowaniem nie było najmniejszego. Nie można więc było zwalić słabego czasu na wolniejszych biegaczy, którzy nie dawali się wyprzedzić.
Marek Omszański, zwycięzca biegu na 10 km. Fot. Piotr Siliniewicz
Wesołe Biegi Górskie zadebiutowały całkiem udanie. Trasa jest urozmaicona, całkiem ciężka, ale nie utrudniona na siłę i dobrze oznakowana. Nie każdemu włoski styl organizacji musi się podobać, pewnie wielu wolałoby niemiecki porządek i rozegranie wszystkiego co do sekundy zgodnie z harmonogramem, ale dzięki temu przynajmniej mamy Włochy za 5 zł. Oczywiście była też opcja VIP, dzięki czemu bogacze, którzy podjechali na start czerwonym Ferrrari, mogli kupić pakiet za całe 7 zł, jeśli zrezygnowali z rejestracji przez internet na rzecz zapisów w biurze zawodów.
Kolejne biegi odbędą się:
- 31 stycznia
- 14 lutego
- 28 lutego
- 7 marca
Więcej informacji w regulaminie imprezy.