fbpx

Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Wiatrówka rozwiązaniem jesiennych dylematów ubraniowych

fot: istock.com

fot: istock.com

Jesień to chyba najtrudniejszy okres pod względem doboru ubrania. Aura jest niesłychanie zmienna, co utrudnia wybór odpowiedniego stroju. Nie musisz jednak zaopatrywać się w worek ubrań. Wiele problemów rozwiązuje bowiem kurtka-wiatrówka.

Zimą i latem łatwiej jest dobrać strój z racji na względną stabilność pogodową.  Jesienią jednego dnia może być słonecznie i ciepło, a drugiego dnia już zimno i sypnąć śniegiem. Co więcej, pogoda może się diametralnie zmienić w ciągu kilku minut.  Charakterystycznym elementem jesiennej aury są m.in. duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. Rano może być przymrozek, w ciągu dnia kilkanaście stopni powyżej zera, a w słońcu często i więcej. Taka zmienność jest właśnie największym wyzwaniem, więc aby dobrać odpowiedni ubiór, należy poświęcić temu nieco więcej uwagi.

WindyWendyBlueAnFace
Bardzo powszechnym błędem jest zakładanie zbyt ciepłego ubrania. Efektem jest zgrzanie się, co nie tylko pogorszy komfort biegu, ale także zwiększa ryzyko przeziębienia. Do tego dochodzi jesienny, zdradliwy wiatr i wspominane wcześniej duże różnice temperatur. Poranny przymrozek często szybko puszcza wraz z wyjściem słońca. W takiej sytuacji nawet jeśli wyjdziemy na trening ubrani tak, że będzie nam chłodno to najprawdopodobniej komfort będziemy mieli tylko przez pewien czas, a potem niestety się zgrzejemy. Podobnie sytuacja ma się wieczorem, kiedy następuje gwałtowne ochłodzenie i jeśli ubierzemy się odpowiednio do panujących warunków to jest ryzyko, że pod koniec treningu może być nam już zimno.

Znakomitym rozwiązaniem w takiej sytuacji są cienkie kurtki-wiatrówki. Jak sama nazwa wskazuje, chronią przed wiatrem, jednak w przeciwieństwie do kurtek przeciwdeszczowych, nie posiadają membrany. Nie chronią więc przed deszczem (choć w większości przypadków z mżawką dają sobie radę), ale mają jedną olbrzymią zaletę – bardzo wysoką oddychalność. Jest ona osiągnięta dzięki zupełnie innej konstrukcji. W miejsce laminatu zastosowany jest bardzo gęsto tkany materiał, który chroni nas przed wiatrem.

nf0a3f67_hcu_hero

Kurtka The North Face Rkt Flight jacket została uszyta z materiału o gramaturze 25 g/m2. Waga około 80 g z kapturem.

Bardzo powszechnym błędem jest zakładanie zbyt ciepłego ubrania. Efektem jest zgrzanie się, co nie tylko pogorszy komfort biegu, ale także zwiększa ryzyko przeziębienia. Do tego dochodzi jesienny, zdradliwy wiatr i wspominane wcześniej duże różnice temperatur.

Znakomitym rozwiązaniem w takiej sytuacji są cienkie kurtki-wiatrówki. Jak sama nazwa wskazuje, chronią przed wiatrem, jednak w przeciwieństwie do kurtek przeciwdeszczowych, nie posiadają membrany. Nie chronią więc przed deszczem (choć w większości przypadków z mżawką dają sobie radę), ale mają jedną olbrzymią zaletę – bardzo wysoką oddychalność. Jest ona osiągnięta dzięki zupełnie innej konstrukcji. W miejsce laminatu zastosowany jest bardzo gęsto tkany materiał, który chroni nas przed wiatrem.

Kurtka Cumulus Windy-wendy 02

Kurtka Cumulusa po spakowaniu jest niewiele większa od paczki chusteczek higenicznych. Gramatura to 23 g/m2, a waga kurtki to około 50 g (bez kaptura)

Producenci kurtek membranowych podają co prawda piękne liczby, ile wilgoci może materiał odparować, ale w zasadzie w każdym modelu przy nieco bardziej dynamicznym ruchu zrobi się sauna. Laminat  sam z siebie ma bowiem ograniczone parametry. Idealne warunki na kurtkę membranową, to bardzo niska temperatura i bardzo niska wilgotność, a to jesienią zdarza się rzadko.

Na wahania parametrów zależnych od pogody nie jest narażony tkany materiał. Wysoka, znacznie wyższa niż w hardshellu zdolność do odprowadzania potu sprawia, że wiatrówkę można używać w większym zakresie temperatur. Tkany materiał uchroni nas przed wiatrem, ale nie zatrzyma go w 100 %, w związku z tym zapewni bardzo delikatną wentylację. To jednak nie koniec zalet. Wiatrówki są generalnie lżejsze od hardshelli. Najlżejsze modele ważą około 50 g i spokojnie mieszczą się w kieszeni (można je również trzymać w dłoni), a to oznacza, że można ją mieć zawsze przy sobie. Oczywiście tak pakowne i lekkie modele mają dość minimalistyczną konstrukcję. Podszewka w nich nie występuje, stopery czy ściągacze również często są nieobecne, ale należy właśnie takich modeli szukać, jeśli chcemy mieć kurtkę, którą nie tylko nosimy na sobie, ale także np. w kieszeni. Wszystkie dodatki, kieszonki, stopery, czy wzmocnienia i inne bajery może podnoszą walory użytkowe kurtki, ale sprawiają jednocześnie, że jest ona cięższa i zajmuje więcej miejsca. Z dodatków można rozpatrzyć otwory wentylacyjne i ewentualnie kaptur.

Ubranie w praktyce

Gdy wychodzimy na poranny trening i jest zimno, ubieramy kurtkę. Gdy promienie słońca rozgrzeją nas na tyle, że zrobi się gorąco, wyląduje ona w kieszeni lub dłoni. Wieczorem sytuacja będzie wyglądała podobnie z tym, że najpierw kurtka będzie schowana, a dopiero potem ubrana. Można co prawda zabierać ze sobą bluzę, którą ubierzemy po pewnym czasie lub ściągniemy ją gdy zrobi się ciepło, ale zajmuje ona znacznie więcej miejsca, jest także cięższa, szczególnie gdy nasiąknie potem.

Hardshell to rozwiązanie na najgorsze warunki, gdy pada deszcz i po prostu nic innego nie zdaje egzaminu. Ktoś może zapytać, a dlaczego nie Windstopper? W końcu zamysł jest bardzo zbliżony. Obniżamy wodoodporność, zwiększamy oddychalność. Rzeczywiście kurtki oparte na tym laminacie sprawdzają się lepiej niż modele na deszcz, ale należy pamiętać, że to dalej membrana i pewnych ograniczeń nie da się przeskoczyć, dlatego Windstoppery można polecić na zimę. Jest jeszcze kwestia ceny. Wiatrówki nie są generalnie produktami drogimi jeśli porównamy je do kurtek membranowych, które potrafią kosztować nawet ponad 1000 zł (Windstoppery podobnie, albo niewiele mniej), ale najlżejsze modele to wydatek 300 – 500 zł.

Na koniec pozostaje kwestia trwałości. Ultra lekkie modele kurtek każdego rodzaju mistrzami trwałości nie są, jednak to produkty membranowe są znacznie bardziej narażone na przedwczesne zużycie, podobnie jak na nieprawidłowe pranie. Jeśli wypierzemy wiatrówkę w mocniejszym proszku, czy użyjemy płynów do płukania lub zmiękczaczy, zazwyczaj niewiele się stanie. W hardshellu mogą już wystąpić poważne zniszczenia.

Podsumowanie

Czy wiatrówki są dla każdego? Zdecydowanie tak. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów odzieży na jesień, wiosnę, a także na zimę.

 

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Liczba uczestników pierwszej, pilotażowej edycji, przekroczyła oczekiwania organizatorów, którzy wobec tak dużego, […]

Bieg 1000 Drzew z rewelacyjną frekwencją. Ambasada Norwegii posadzi dwa razy więcej drzew

W najbliższą niedzielę Warszawę rozbiega ostatni bieg uliczny w tym sezonie. Przed nami bieg, jakiego w Warszawie jeszcze nie było – 5 MIL WARSZAWY. W ramach biegu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Warszawy oraz rywalizacja dzielnic […]

5 MIL WARSZAWY zakończy sezon biegów ulicznych w stolicy. Start już w ten weekend!

Sezon biegowy 2021 dobiega końca. Jeżeli jednak nadal czujesz formę i chcesz sprawdzić się na zawodach, wciąż masz ku temu co najmniej kilka dobrych okazji. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie 4 biegów, w których na […]

Jesienne biegi: sprawdź swoją formę na koniec sezonu!

Saucony Endorphin Pro 2

Można powiedzieć, że dla biegacza testowanie butów biegowych to sama przyjemność i generalnie rzecz ujmując jest to prawda. Jasne, zdarzają się sytuacje, w których ciężko jest napisać coś nowego czy konstruktywnego, jednak gdy na testy […]

Saucony Endorphin Pro2 – test amerykańskiego „ścigacza”

Zdaniem ekologów, jeśli tempo zaśmiecania środowiska nie zmaleje w przeciągu najbliższych lat, wkrótce ilość odpadów znajdujących się w w oceanach przekroczy ilość ryb, a pożywieniem większości ptaków staną się pozostałości plastiku. Dlatego też, w celu […]

Plogging – jak połączyć bieganie z dbaniem o środowisko?

Od blisko trzech miesięcy, mam możliwość testowania i biegania w butach tak bardzo nieoczywistych i niesztampowych, że testowanie tego modelu i odkrywanie jego specyfiki jest czystą przyjemnością. Mowa o nowej odsłonie, dobrze znanego modelu butów […]

Saucony Endorphin Shift 2 – szybkość i dynamika [TEST]

W ostatni weekend listopada w Warszawie biegacze będą mieli doskonałą okazję do ustanowienia rekordów życiowych. I to bez względu na swoją formę, doświadczenie biegowe czy bez przejmowania się trasą lub warunkami atmosferycznymi. Wszystko ze względu […]

Jak przygotować się do biegu na 5 mil?

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia wyjątkowego Biegu 1000 Drzew. Znamy już coraz więcej szczegółów tej wyjątkowej akcji. Akcji, w której biegacze z całej Polski mogą wspólnie… posadzić las. A wszystko za sprawą Ambasady […]

Bieg 1000 drzew: bezpłatna rejestracja i wyjątkowy cel!