fbpx

Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Wiatrówka rozwiązaniem jesiennych dylematów ubraniowych

fot: istock.com

fot: istock.com

Jesień to chyba najtrudniejszy okres pod względem doboru ubrania. Aura jest niesłychanie zmienna, co utrudnia wybór odpowiedniego stroju. Nie musisz jednak zaopatrywać się w worek ubrań. Wiele problemów rozwiązuje bowiem kurtka-wiatrówka.

Zimą i latem łatwiej jest dobrać strój z racji na względną stabilność pogodową.  Jesienią jednego dnia może być słonecznie i ciepło, a drugiego dnia już zimno i sypnąć śniegiem. Co więcej, pogoda może się diametralnie zmienić w ciągu kilku minut.  Charakterystycznym elementem jesiennej aury są m.in. duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. Rano może być przymrozek, w ciągu dnia kilkanaście stopni powyżej zera, a w słońcu często i więcej. Taka zmienność jest właśnie największym wyzwaniem, więc aby dobrać odpowiedni ubiór, należy poświęcić temu nieco więcej uwagi.

WindyWendyBlueAnFace
Bardzo powszechnym błędem jest zakładanie zbyt ciepłego ubrania. Efektem jest zgrzanie się, co nie tylko pogorszy komfort biegu, ale także zwiększa ryzyko przeziębienia. Do tego dochodzi jesienny, zdradliwy wiatr i wspominane wcześniej duże różnice temperatur. Poranny przymrozek często szybko puszcza wraz z wyjściem słońca. W takiej sytuacji nawet jeśli wyjdziemy na trening ubrani tak, że będzie nam chłodno to najprawdopodobniej komfort będziemy mieli tylko przez pewien czas, a potem niestety się zgrzejemy. Podobnie sytuacja ma się wieczorem, kiedy następuje gwałtowne ochłodzenie i jeśli ubierzemy się odpowiednio do panujących warunków to jest ryzyko, że pod koniec treningu może być nam już zimno.

Znakomitym rozwiązaniem w takiej sytuacji są cienkie kurtki-wiatrówki. Jak sama nazwa wskazuje, chronią przed wiatrem, jednak w przeciwieństwie do kurtek przeciwdeszczowych, nie posiadają membrany. Nie chronią więc przed deszczem (choć w większości przypadków z mżawką dają sobie radę), ale mają jedną olbrzymią zaletę – bardzo wysoką oddychalność. Jest ona osiągnięta dzięki zupełnie innej konstrukcji. W miejsce laminatu zastosowany jest bardzo gęsto tkany materiał, który chroni nas przed wiatrem.

nf0a3f67_hcu_hero

Kurtka The North Face Rkt Flight jacket została uszyta z materiału o gramaturze 25 g/m2. Waga około 80 g z kapturem.

Bardzo powszechnym błędem jest zakładanie zbyt ciepłego ubrania. Efektem jest zgrzanie się, co nie tylko pogorszy komfort biegu, ale także zwiększa ryzyko przeziębienia. Do tego dochodzi jesienny, zdradliwy wiatr i wspominane wcześniej duże różnice temperatur.

Znakomitym rozwiązaniem w takiej sytuacji są cienkie kurtki-wiatrówki. Jak sama nazwa wskazuje, chronią przed wiatrem, jednak w przeciwieństwie do kurtek przeciwdeszczowych, nie posiadają membrany. Nie chronią więc przed deszczem (choć w większości przypadków z mżawką dają sobie radę), ale mają jedną olbrzymią zaletę – bardzo wysoką oddychalność. Jest ona osiągnięta dzięki zupełnie innej konstrukcji. W miejsce laminatu zastosowany jest bardzo gęsto tkany materiał, który chroni nas przed wiatrem.

Kurtka Cumulus Windy-wendy 02

Kurtka Cumulusa po spakowaniu jest niewiele większa od paczki chusteczek higenicznych. Gramatura to 23 g/m2, a waga kurtki to około 50 g (bez kaptura)

Producenci kurtek membranowych podają co prawda piękne liczby, ile wilgoci może materiał odparować, ale w zasadzie w każdym modelu przy nieco bardziej dynamicznym ruchu zrobi się sauna. Laminat  sam z siebie ma bowiem ograniczone parametry. Idealne warunki na kurtkę membranową, to bardzo niska temperatura i bardzo niska wilgotność, a to jesienią zdarza się rzadko.

Na wahania parametrów zależnych od pogody nie jest narażony tkany materiał. Wysoka, znacznie wyższa niż w hardshellu zdolność do odprowadzania potu sprawia, że wiatrówkę można używać w większym zakresie temperatur. Tkany materiał uchroni nas przed wiatrem, ale nie zatrzyma go w 100 %, w związku z tym zapewni bardzo delikatną wentylację. To jednak nie koniec zalet. Wiatrówki są generalnie lżejsze od hardshelli. Najlżejsze modele ważą około 50 g i spokojnie mieszczą się w kieszeni (można je również trzymać w dłoni), a to oznacza, że można ją mieć zawsze przy sobie. Oczywiście tak pakowne i lekkie modele mają dość minimalistyczną konstrukcję. Podszewka w nich nie występuje, stopery czy ściągacze również często są nieobecne, ale należy właśnie takich modeli szukać, jeśli chcemy mieć kurtkę, którą nie tylko nosimy na sobie, ale także np. w kieszeni. Wszystkie dodatki, kieszonki, stopery, czy wzmocnienia i inne bajery może podnoszą walory użytkowe kurtki, ale sprawiają jednocześnie, że jest ona cięższa i zajmuje więcej miejsca. Z dodatków można rozpatrzyć otwory wentylacyjne i ewentualnie kaptur.

Ubranie w praktyce

Gdy wychodzimy na poranny trening i jest zimno, ubieramy kurtkę. Gdy promienie słońca rozgrzeją nas na tyle, że zrobi się gorąco, wyląduje ona w kieszeni lub dłoni. Wieczorem sytuacja będzie wyglądała podobnie z tym, że najpierw kurtka będzie schowana, a dopiero potem ubrana. Można co prawda zabierać ze sobą bluzę, którą ubierzemy po pewnym czasie lub ściągniemy ją gdy zrobi się ciepło, ale zajmuje ona znacznie więcej miejsca, jest także cięższa, szczególnie gdy nasiąknie potem.

Hardshell to rozwiązanie na najgorsze warunki, gdy pada deszcz i po prostu nic innego nie zdaje egzaminu. Ktoś może zapytać, a dlaczego nie Windstopper? W końcu zamysł jest bardzo zbliżony. Obniżamy wodoodporność, zwiększamy oddychalność. Rzeczywiście kurtki oparte na tym laminacie sprawdzają się lepiej niż modele na deszcz, ale należy pamiętać, że to dalej membrana i pewnych ograniczeń nie da się przeskoczyć, dlatego Windstoppery można polecić na zimę. Jest jeszcze kwestia ceny. Wiatrówki nie są generalnie produktami drogimi jeśli porównamy je do kurtek membranowych, które potrafią kosztować nawet ponad 1000 zł (Windstoppery podobnie, albo niewiele mniej), ale najlżejsze modele to wydatek 300 – 500 zł.

Na koniec pozostaje kwestia trwałości. Ultra lekkie modele kurtek każdego rodzaju mistrzami trwałości nie są, jednak to produkty membranowe są znacznie bardziej narażone na przedwczesne zużycie, podobnie jak na nieprawidłowe pranie. Jeśli wypierzemy wiatrówkę w mocniejszym proszku, czy użyjemy płynów do płukania lub zmiękczaczy, zazwyczaj niewiele się stanie. W hardshellu mogą już wystąpić poważne zniszczenia.

Podsumowanie

Czy wiatrówki są dla każdego? Zdecydowanie tak. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów odzieży na jesień, wiosnę, a także na zimę.

 

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Aleksandra Lisowska i Arkadiusz Gardzielewski w Dębnie oraz Marcin Chabowski i Adam Nowicki w Enschede w weekend wywalczyli minima olimpijskie w maratonie na igrzyska w Tokio. W uzyskaniu kwalifikacji na imprezę czterolecia pomógł im najnowszy […]

Czworo ambasadorów ASICS z minimum na igrzyska w Tokio. Wszyscy biegli w METASPEED Sky

Merrell w biegowym świecie jest znany głównie z ekstremalnie minimalistycznego modelu Vapor Glove. Merrell Agility Peak 4 to jego absolutne przeciwieństwo. Mocno amortyzowany, stabilny, stworzony by dawać maksimum komfortu. Sprawdziliśmy, jak się sprawuje podczas krótszych […]

Merrell Agility Peak 4 – komfort przede wszystkim [TEST]

8 minimów olimpijskich, wyrównany rekord Polski kobiet i grad rekordów życiowych – to bilans znakomitej maratońskiej niedzieli w Enschede w Holandii oraz w polskim Dębnie.

Fantastyczny weekend dla polskiego maratonu!

Na rynku butów biegowych pojawiła się gorąca nowość – ASICS METASPEED Sky. To kolejny but, w którego konstrukcji zastosowano włókno węglowe. Japoński producent zapowiada jednak, że ten model wnosi nową jakość biegania. My już wiemy, […]

METASPEED Sky: test nowego flagowca ASICS

Niektóre wózki przeznaczone do biegania są projektowane z myślą o tym, by być jak najbardziej uniwersalne. Inne, by miały np. w miarę kompaktowe rozmiary. Są też takie, w których prym wiodą… osiągi. Przykładem jest model […]

TFK Sport – czy wózek do biegania może być wyścigówką? [TEST]

Ostatni rok mocno zaburzył rytm startowy, a brak biegowych celów sprawił, że nie każdy potrafił znaleźć w sobie motywację do regularnych treningów. Fundacja „Maraton Warszawski” postanowiła stawić temu czoła. Tak powstał wyjątkowy w swojej formule […]

Powraca Puchar Maratonu Warszawskiego w zupełnie w nowej formule!

Makaron z pesto z zielonych liści to danie prawie idealne. Jest lekkie i pożywne, a dodatkowo na jego przygotowanie poświęcisz nie więcej, niż 15-20 minut. Doskonałe po długim wybieganiu, jak i dzień przed w ramach […]

#ZdrowieNaTalerzu: Szpinakowe pesto z olejem rzepakowym [PRZEPIS]

Jesteś biegaczem i masz małe dziecko? W takiej sytuacji warto zainteresować się biegowymi wózkami. W związku z rozpoczynającym się wiosenno-letnim sezonem biegowym, we współpracy ze sklepem przetestuj-wozek.pl, wzięliśmy na warsztat kilka modeli wózków projektowanych z […]

Bieganie z wózkiem – rozpoczynamy nowy cykl!