fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Ultramaraton Zamieć. Co zabrać na bieg?

Zamiec 2015 Fot. Julita Chudko 08

Fot. Julita Chudko

Biegi ultra są rozgrywana zazwyczaj na jednej długiej pętli, bądź prowadzą z punktu A do B. Jednak Zamieć, to bieg wyjątkowy, bowiem trwa 24 godziny, a rozgrywany jest na górskiej pętli, co wymaga szczególnej logistyki.

Zamiec 2015 Fot. Julita Chudko 06

Fot. Julita Chudko

Bieg może wydawać monotonny, jednak pętla, którą się pokonuje, ma aż 13,5 km, więc dla sporej części będą to ponad 2 godziny walki na każdym okrążeniu. Po każdym z nich mamy możliwość skorzystania z bazy. Tam czeka nas przepak, jedzenie, picie (zwykle takie przyjemności na innych biegach ultra czekają nas nawet dopiero na 50 km). Co warto przygotować na przepak? Oto kilka punktów które warto wziąć pod uwagę:

  1. Zapasowe ubranie. Bieg odbywa się zimą, więc można się spodziewać, że będzie zimno. W ciągu dnia może być około zera, ale liczmy się z ochłodzeniem w nocy o ok. 10 stopni. W bazie warto mieć ciepły, zapasowy ciuch. Może to być cieplejsza kurtka, bluza, dodatkowa bielizna. Co kto lubi. Warto też mieć ubrania na przebranie. Po kilku godzinach, ubranie będzie mokre od potu, co potęguje chłód. Należy pamiętać o zapasowej czapce i rękawiczkach (łatwo je zgubić, a rękawiczki także przemoczyć. Bez nich możemy się mocno wychłodzić).
  2. Buty i skarpety na zmianę. Mimo, że często nie korzysta się ze zmiany butów, to jednak skoro jest taka możliwość ,warto mieć przynajmniej jedną, a nawet dwie pary na zmianę. Jeśli posiadamy buty z kolcami, a nie chcemy w nich startować, przygotujmy je do przepaku. Gdy warunki się pogorszą,umożliwią nam poruszanie się. Skarpet można zabrać nawet kilka par.
  3. Jedzenie i picie. Każdy ma swoje specjały, które lubi spożywać w czasie biegu. Jeden chce mieć swój izotnik, inny colę, czy gorącą herbatę z goździkami i cynamonem, jeszcze ktoś może będzie chciał kawałek kurczaka, albo nawet pizzę. Nie ma co liczyć, że dostaniemy to wszystko od organizatora, ale można sprawić, że będzie to na nas czekało na przepaku.
  4. Nakładki antypoślizgowe i raczki. Trasa może być lodowa, może też się pogarszać jej stan na każdym okrążeniu. Warto więc mieć (jeśli nie przy sobie, to chociaż w bazie) nakładki lub raczki, ewentualnie buty z kolcami.
  5. Igła i nitka. Skrzyczne potrafi być lodowe, a więc mogą się przytrafić wywrotki, upadki i inne ciekawe akrobacje. Wtedy ubranie może się łatwo porwać. Jeśli mamy coś na zmianę, to po prostu się przebierzemy. Jeśli nie, to igła i nitka pomogą przywrócić pożądane właściwości odzieży.
  6. Zapasowa czołówka i baterie. Co prawda diodowe czołówki są wytrzymałe, ale przy solidnym upadku może nawet ona przestać świecić. Jeśli nie mamy zapasu w plecaku,  trzeba dotrzeć do bazy. Jednak jeśli zapasu nie mamy także tam, to praktycznie oznacza dla nas koniec zawodów.
  7. Śpiwór. Na trasie można zmarznąć, możemy też się źle poczuć i konieczna będzie chwila snu. Wtedy śpiwór może okazać się jedyną możliwością, żeby na chwilę odpocząć, zregenerować się i ogrzać. Do śpiwora warto wsadzić specjalną wkładkę, dzięki której śpiwór nie przesiąknie zapachem potu.
  8. Pomadka i krem, także do stóp. Może to się wydawać dla niektórych śmieszne wyposażenie, ale warto naprawdę takie dwa drobiazgi wrzucić. Niska temperatura, wiatr oraz wilgoć i sól, destrukcyjnie działają na skórę, która może zacząć pękać. Kremy i pomadki pomogą temu zapobiec.
  9. Apteczka. Ratownicy medyczni i lekarz będą oczywiście dostępni, ale warto wyposażyć się w plastry (jeśli są do cięcia to przydadzą się też nożyczki), plastry na odciski, gazę, środki przeciwbólowe, coś na żołądek, wodę utlenioną, bandaż.

Tak więc ultrasi do boju i nie dajcie się Skrzyczenemu

 

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W praktyce dietetyka są takie stwierdzenia, które padając w kółko tworząc efekt „zdartej płyty”. W TOP3 obok „jedz posiłki regularnie” oraz „pij odpowiednią ilość wody” zdecydowanie umieścić można również „czytaj etykiety”. Łatwo powiedzieć, tylko co […]

Co oznaczają napisy na etykietach? Praktyczny poradnik, jak robić zdrowe zakupy

Fundacja “Maraton Warszawski” ogłosiła akcję charytatywną, skierowaną do biegaczy. Aby pomóc, nie trzeba wcale biegać. Wystarczy założyć zbiórkę #Biegamdobrze i wyznaczyć własny cel kwotowy, do którego chcesz dążyć. Jednak jako, że jest to akcja sportowa, […]

Daj z siebie 100%! Ruszyła akcja dla biegaczy. Cel? Pomoc medykom

Kiedy zaczynałem cykl artykułów: bieganie a praca, rozmowa rekrutacyjna, podwyżki… Wiedziałem, że mnóstwo osób osiągających zawodowe sukcesy świetnie radzi sobie również w biegach. Ale miałem też świadomość, że rynek pracownika jest tak mocny, że te […]

Biegacze na rynku pracy poradzą sobie lepiej, bo mają siłę… psychiczną!

Under Armour HOVR Machina to jedne z nielicznych na rynku butów biegowych, w których konstrukcji wykorzystano włókno węglowe. Jak sprawuje się najnowszy model amerykańskiego producenta w praktyce? W jakich warunkach radzi sobie najlepiej? I jacy […]

Under Armour HOVR Machina – zaawansowany but, który docenią także początkujący [KONKURS]

Wiele razy na przestrzeni lat działy się rzeczy, które miały znaczący wpływ na imprezy sportowe, a sportowcy nie raz musieli modyfikować swoje plany w związku z panującą akurat sytuacją. Choć dziś mogłoby się zdawać, że […]

Trzęsienie ziemi, pandemia hiszpanki – zobacz, jak w przeszłości sport musiał sobie radzić w obliczu katastrof

Usain Bolt to najszybszy człowiek świata i rekordzista globu na 100 oraz 200 metrów, umięśniona maszyna do biegania. Wombat to sympatyczne, roślinożerne stworzonko, zamieszkujące Australię. Wydawać by się mogło, że wyścig Bolta i Wombata byłby […]

Kto jest szybszy? Usain Bolt czy… to zwierzątko?

rozciąganie

Kim jest biegacz kompletny? To biegacz nie tylko szybki i wytrzymały, ale także rozciągnięty, sprawny i zwinny. Z nienaganną, a przynajmniej poprawną techniką biegu. Tylko taki jest w stanie trenować bez kontuzji i przez wiele […]

Zestaw ćwiczeń rozciągających [WIDEO]

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?