fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Zimowe Biegi Górskie w Falenicy trwają – najbliższy 24 stycznia

falenica

Falenica 2013/2014 bieg 5. Fot Małgorzata Bieniak

Prawie 800 osób biegało w grudniu po falenickiej wydmie, podczas pierwszej imprezy cyklu Zimowych Biegów Górskich. To już 12. edycja! Cykl z kameralnego biegania grupki zapaleńców rozrósł się do imprezy, w której chętni do biegu na 10 km startują w kilku falach. Najbliższy wyścig 24 stycznia – trzecia odsłona cyklu.

Można się śmiać z szumnej nazwy “górskie” – wszak trasa prowadzi przez 3 pętle po piaszczystej, mazowieckiej wydmie o niemal pomijalnym przewyższeniu. Ale siedem podbiegów na każdej pętli potrafi solidnie dać w kość. Biegi w Falenicy to zabawa taktyczna, dobry trening siłowy i fajne ściganie w gronie znajomych. Mimo że w pierwszej odsłonie cyklu 2014/2015 startowało już niemal 800 osób, impreza nadal ma kameralny charakter. W tym roku wprowadzono zapisy na cały cykl, przydzielony numer startowy zabieramy ze sobą do domu i na kolejne zawody stawiamy się od razu na linii startu bez pogaduszek w długiej kolejce do biura zawodów.

Pierwsza odsłona cyklu, która odbyła się jeszcze w grudniu 2014 roku, rozegrała się w jesiennych, ciepłych warunkach, w których podstawową trudność stanowił grząski piasek na podbiegach. O tym, że ludzi zjechało się naprawdę sporo świadczyły porzucone gdzie bądź samochody, naprawdę trudno było znaleźć miejsce na porzucenie swojego. Na starcie mnóstwo znajomych twarzy, po biegu aż trudno odejść, zwłaszcza że i pogoda nieszczególnie wypędzała do domu.

Trasa

255 metrów na 21 podbiegach można uzbierać na najdłuższej trasie, na trzech pętlach. Do wyboru są jeszcze opcje 6,6 km i 3,3 – czyli dwie i jedna pętla. Start najdłuższego biegu odbywa się już w trzech turach, ze względu na duże zainteresowanie (chętnych było niemal 600 osób!). Ścieżka prowadzi wśród sosen po wydmie, tu i ówdzie po grząskim piasku, czasem po lodzie lub kopnym śniegu. Jest jednak sporo płaskich fragmentów i zbiegów, na których można się rozpędzić. To dobry trening siłowy i szkoła rozkładania sił na cały dystans. Warto próbować każde kolejne okrążenie pobiec w takim samym lub lepszym czasie jak poprzednie. Trasa świetnie nadaje się na mocny, szybki trening krosowy.

Trochę taktyki

Zimowe Biegi Górskie w Falenicy od ścigających się wymagają odpowiedniego doboru taktyki. Nie da się cisnąć przez cały bieg tak samo, jak na ulicy. Wielu ludzi ma nawet problem z policzeniem podbiegów w trakcie wysiłku, niektórzy uczą się ich na pamięć, inni – nigdy nie zapamiętają. Trzeba zdecydować czy robić mocno podbiegi czy na nich trochę odpuszczać żeby mieć więcej siły na płaskim czy w dół? A może skupić się na zbiegach? Wtedy pomaga nam grawitacja, ale odcinki w dół wydają się wyjątkowo krótkie, w porównaniu z tymi do góry. Zdarza się, że na mecie człowiek wyjątkowo szybko dochodzi do siebie i ma poczucie, że mógł pobiec szybciej. Zwykle w Falenicy robi się wyniki gorsze o około 3 minuty niż na płaskich 10 km. Na mecie czeka ciepłe picie, czasem coś słodkiego.

Nie ma nudy

Każda edycja jest inna, zmieniają się warunki – czasem ścieżki są oblodzone, innym razem trzeba brnąć w śniegu powyżej łydki, jeszcze innym razem grzęźnie się w wydmowym piasku. Biegi mają bardzo przyjazny klimat – można się zmęczyć, pobiegać pod górę i w dół, czasem – dodatkowo można wziąć udział w biegu na orientację. W tym roku organizatorzy ruszają z pierwszą rundą bardzo wcześnie bo 14 grudnia.

Do wyboru – do koloru

Można wybrać jeden z trzech dystansów, ponieważ bieg odbywa się na pętli 3,33 km (z przewyższeniem 85 m) – można ją przebiec raz, dwa lub trzy razy. Uczestnicy sami decydują na jakim dystansie chcą pobiegać, ale warto pamiętać, że aby być uwzględnionym w generalnej klasyfikacji cyklu – trzeba startować przynajmniej na tym samym dystansie.

Garść informacji

Start zlokalizowany jest w pobliżu szkoły nr 124 w Falenicy przy ulicy Bartoszyckiej 45/47, u podnóża wydmy na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Terminy biegów w cyklu:

24 stycznia 2015
7 lutego 2015
21 lutego 2015
14 marca 2015 (finał)

Harmonogram imprezy:

10.15 – 6666 m i 3333 m – uczestnicy z numerami koloru żółtego i brązowego
11:00 – 10000 m, dla uczestników deklarujących czas pokonania trasy ≤ 48 minut – uczestnicy
z numerami koloru niebieskiego
11:02 – 10000 m – uczestnicy z numerami koloru zielonego
11:04 – 10000 m – uczestnicy z numerami koloru czerwonego.

Jak zgłosić swój udział?

– poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie orienteering.waw.pl

Bieg 24 I 2015r, zgłoszenia od 11 I do 21 I 2015r;
Bieg 07 II 2015r, zgłoszenia od 25 I do 04 II 2015r;
Bieg 21 II 2015r, zgłoszenia od 8 II do 18 II 2015r;
Bieg 14 III 2015r, zgłoszenia od 22 II do 10 III 2015r;

– w dniu imprezy od godziny 8:00 do 9:30 w biurze zawodów: w Szkole Podstawowej nr 124, Falenica, ul. Bartoszycka 45/47

Ile to kosztuje?

15 zł

Kontakt z organizatorem:

malgorzata-k@wp.pl

Więcej informacji i zapisy na orienteering.waw.pl

mm
Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Na przełomie października i listopada na Azorach odbyły się nieoficjalne mistrzostwa świata w biegach górskich. Pięciodniową imprezę Golden Trail Championships wygrał Polak, Bartłomiej Przedwojewski. Zawodnik opowiedział nam o starcie w zawodach, przygotowaniach w dobie pandemii […]

Bartłomiej Przedwojewski: „Staram się zachowywać równowagę pomiędzy bieganiem a pracą”

„Sport to zdrowie”! Jednak, aby tak było musimy mocno o siebie zadbać, nie tylko na treningu, ale także przed i po nim. Stawy to jedne z ważniejszych ruchomych elementów układu kostno-stawowego u biegaczy, dzięki którym […]

Co jeść, by dbać o stawy? 8 wskazówek, które pomogą ci biegać bez kontuzji

Czym charakteryzuje się odzież marki Brubeck? Czy warto zainwestować w ubrania polskiego producenta? A co najważniejsze – jak poszczególne elementy biegowej garderoby od Brubeck sprawdzają się w praktyce? Pierwszy raz o marce Brubeck usłyszałem kilka […]

Brubeck – jak się biega w ubraniach polskiej marki? – [test+KONKURS]

Czasy mamy niepewne, a może być jeszcze gorzej. Na ulicach coraz częściej można spotkać bandytów z pałkami teleskopowymi. Dlatego, w trosce o naszych czytelników, przedstawiamy poradnik taktyczny: ucieczka przed pościgiem oraz sposoby przygotowania.

Jak uciec przed pościgiem. Poradnik taktyczny

Unikalny design, zwrot energii, lekkość i poczucie komfortu. Tym charakteryzuje się najnowszy model w kolekcji marki ASICS – NOVABLAST. Buty są przeznaczone szczególnie dla tych osób, które chcą czerpać z biegania jeszcze więcej radości. Odważna […]

Nowość dla nowej generacji biegaczy. ASICS NOVABLAST – lekkość, wydajność i satysfakcja po kolejnych kilometrach

Od 1979 r. wiedział, co będzie robił w każdą ostatnią (z małymi wyjątkami) niedzielę września. Zawsze stawiał się w pełni gotowy na starcie Maratonu Warszawskiego. Jednak w kolejnych latach już go z nami zabraknie. Franciszek […]

Nie żyje Franciszek Sojka – jedna z legend Maratonu Warszawskiego

Chociaż brzmi to przewrotnie, coraz trudniej wyobrazić sobie biegi z udziałem kilku tysięcy osób, odbywające się jeszcze w 2020 r. Jest jednak takie miejsce na świecie, w którym są one… niemal na porządku dziennym! Wydarzenia […]

Bieg na kilka tysięcy osób w 2020 roku? To dzieje się naprawdę!

Najbliższy rok przyniesie ogromne zmiany w bieganiu. Prawdopodobnie po pandemii staniemy w obliczu biegowego świata po rewolucji. Dowiedz się, jakie zmiany prognozujemy i na co trzeba się przygotować.

Jak pandemia zmieni bieganie? Felieton Marcina Nagórka