fbpx

Sprzęt > Aplikacje > Sprzęt

Pace Control – aplikacja do biegania z polskim rodowodem

Bieganie - SESJA (2015-09-21 Park Skaryszewski)_264_resize

Pace Control to polska aplikacja do biegania, która oprócz rejestrowania treningu ma także inną ciekawą funkcję. Zobacz, co ją wyróżnia.

screenshot_20180708-140921_pace-control

Aplikacja Pace Control jest dość prosta, nie ma tam mnóstwa funkcji których poznanie zajmie długie godziny. Po włączeniu jej otwiera się główne okno i gdy tylko telefon „złapie” sygnał GPS, można rozpocząć rejestrację treningu. O gotowości urządzenia poinformuje nas ikona w lewym dolnym rogu. W zależności od koloru są różne możliwości:

  • czerwony – oznacza, że aplikacja nie może uzyskać dostępu do sygnału GPS, ponieważ GPS jest wyłączony. Aplikacja nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować, dopóki ręcznie nie włączysz GPS-a w ustawieniach telefonu.
  • pomarańczowy – oznacza, że aplikacja nie jest jeszcze gotowa do pracy, ale komunikuje się już z modułem GPS w telefonie i jeśli tylko otrzymany zostanie sygnał o odpowiedniej jakości, aplikacja automatycznie zacznie z niego korzystać.
  • żółty – oznacza, że aplikacja otrzymuje i może używać informacji z GPS, ale jakość sygnału jest słaba i wartości wyliczane przez aplikację mogą być niedokładne.
  • zielony – wszystko w porządku. Dostępny jest sygnał GPS o dobrej jakości.screenshot_20180708-140944_pace-control

Na głównym ekranie mamy do dyspozycji takie dane jak:

  • aktualne tempo
  • bieżący km (średnie tempo bieżącego kilometra) – jeśli odległość, którą przebyłeś, wynosi 10,05 km, niniejsze pole wskaże średnie tempo przebiegnięcia ostatnich 50 metrów (0,05 km począwszy od 10 km).
  • poprzedni km (średnie tempo poprzedniego kilometra)
  • odległość
  • czas
  • asystent / plan (najciekawsza opcja i o niej będzie więcej w dalszej części)

screenshot_20180708-140925_pace-control

Oprócz tego dwa przyciski start / pauza / stop oraz mapa. Ten pierwszy oczywiście służy do rozpoczęcia rejestracji, ten drugi pokazuje mapę z pozycją. Jak dotąd wszystko to funkcje najbardziej podstawowe i oczywiste.Ciekawe możliwości znajdziemy w polu „plan”. To pole w którym może ustawić jak sama nazwa wskazuje asystenta biegu, czyli będziemy otrzymywać podpowiedzi. Nazwa jednak asystent jednak jest ciut myląca bowiem funkcja zdalny wyścig nieco odbiega od funkcji asystenta i umieszczenie jej tam jest raczej średnim pomysłem. Wróćmy jednak do możliwości asystenta. Otóż umożliwia on:

  • śledzenie tempa biegu – aplikacja będzie raportować aktualne tempo i czasy poszczególnych kilometrów. Nie ma żadnych założeń co do dystansu ani czasu trwania biegu.
  • przewidywany czas na mecie – oprócz danych jak w śledzeniu tempa biegu, aplikacja podaje przewidywany na podstawie aktualnego tempa i przebytego już dystansu czas na mecie.
  • osiągnięcie założonego czasu – to dość rozbudowana funkcja, w której asystent pokazuje jak mamy biec, aby osiągnąć zakładany rezultat na danym dystansie. Nie pokazuje on jednak tempa jakie należy utrzymywać, a wirtualnego partnera który biegnie właśnie na ten czas i nasza pozycję względem niego. Czy jesteśmy za nim, czy przed nim (i jaka jest strata lub przewaga) lub czy może biegniemy równo z nim. To jednak nie koniec możliwości tej funkcji, bowiem można ustawić także negative split wybierając odpowiedni współczynnik, dzięki temu asystent poprowadzi w taki sposób w jaki chcemy rozegrać bieg.
  • screenshot_20180708-140424_pace-control
  • zdalny wyścig– umożliwia połączenie się z drugim biegaczem i rywalizację. Należy tylko podać taką samą nazwę biegu np. „rzeczka” na obydwu telefonach i przystąpić do wyścigu, a rozpocznie się odliczanie do startu. Partner pokazywany jest w ten są sposób, czyli jest pokazana nasz pozycja względem niego i ile metrów ma przewagi. Szkoda, że nie widzimy tempa rywala i jego prognozowanego czasu na mecie, to by dodatkowo wzmocniło rywalizację.

Aplikacja mimo swojej pozornej prostoty daje w zasadzie wszystko to co jest potrzebne. Pokazuje pozycję, tempo, dystans, może być partnerem i motywatorem w czasie biegu i co najważniejsze: daje możliwość rywalizacji. Świetna sprawa gdy biegamy z kimś na podobnym poziomie, aby połączyć mocny trening i zabawę. Szkoda tylko, że ta funkcja nie jest oddzielną pozycją, a dołączona jest do asystenta. Największa wadą jednak każdej aplikacji jest konieczność biegania z telefonem, a to dla części osób nie wchodzi w grę. Dla nich choćby aplikacje miały setki funkcji to i tak nie zostaną użyte i wygra z nimi zegarek.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 4

Przeczytaj też

Po pięknej nie tylko z powodu pogody majówce czas na kolejny aktywny biegowo weekend. Gdzie odbędą się najważniejsze imprezy tego weekendu? Jakie dystanse, jaki charakter wydarzenia? Przygotowaliśmy krótki przewodnik. Dla każdego coś dobrego Powiedzmy sobie […]

Co, gdzie, kiedy? Najważniejsze imprezy biegowe drugiego weekendu maja

Czym i kim zajmuje się obesitolog i co ma to wspólnego z kardiologią? Jak leczy się chorobę otyłościową? Czy leczenie farmakologiczne szybko przynosi rezultaty? Jak dużą rolę w leczeniu odgrywa psychika? Co ludzie są w […]

A Ty jakie masz relacje z jedzeniem i… z samym sobą? Rozmowa z obesitolożką i kardiolożką Anną Ścibisz

Bieszczady to góry, które znają chyba wszyscy. To tam od ponad 20 lat odbywa się kultowy Bieg Rzeźnika, a ale to nie wszystko. Już w piątek, 10 maja, wystartuje trzecia edycja imprezy, która potrzebowała naprawdę […]

Najpierw jedziesz, a potem wracasz. Bieszczady wzywają! Trzecia edycja UltraBiesa startuje w ten weekend

Już w najbliższy weekend (11-12 maja) odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton. Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy, a to oznacza, że osoba, która w niedzielę zajmie 535. […]

11. PKO Białystok Półmaraton na mecie powita 20-tysięcznego uczestnika. Ostatnia szansa, aby dołączyć

Stań się częścią spektakularnego biegu — weź udział w rywalizacji na 10 kilometrów rozgrywanej równolegle z 46. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim. Impreza startuje w niedzielę 29 września. Zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę właśnie […]

Ruszyły zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę! Sprawdź się na dystansie 10 km

Roztocze: wyjątkowa kraina na mapie Polski, przez wielu jeszcze nieodkryta. Pora to zmienić! Zwłaszcza że okazja ku temu zbliża się wielkimi krokami. To rozgrywane już po raz ósmy zawody Ultra Roztocze, które odbędą się w […]

Roztocze poleca się do biegania. Posmakuj go 18 maja!

Bieg SGH to coroczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej we współpracy z Szkołą Główną Handlową oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów. Bieg poprowadzony ulicami Mokotowa odbędzie się 12 maja 2024 roku. To nie tylko […]

Bieg SGH! Największy Studencki Bieg Charytatywny w Polsce już 12 maja!

Pomidory, które przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej, nie podbiły z początku serc ludzi, uważano je wręcz za trujące. Określano mianem owocu zepsutego czy zdradliwego i hodowano tylko ze względów estetycznych. Dopiero w XIX wieku odkryto ich potencjał smakowy i odżywczy. Przedstawiamy ich wartości i kilka smakowitych przepisów.

Pomidory – wartości odżywcze i przepisy dla biegaczy