fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Przed nami weekend z 11. PKO Białystok Półmaratonem i imprezami towarzyszącymi. Co dziać się będzie w stolicy Podlasia?

Już w nadchodzący weekend w sercu Podlasia odbędzie się jedna z najbardziej oczekiwanych biegowych imprez tej wiosny. 11. PKO Białystok Półmaraton oraz PKO Nocny Bieg na 5 kilometrów przyciągną tysiące biegaczy i biegaczek do udziału w emocjonujących zmaganiach na ulicach miasta, które zachwyca nas każdego roku coraz bardziej. Pierwsze atrakcje oczekują na wszystkich uczestników i kibiców już od piątku.

Warto wspomnieć, że PKO Białystok Półmaraton został okrzyknięty wizytówką pięknego regionu. Wydarzenie to zostało docenione poprzez uhonorowanie go prestiżową nagrodą „Podlaska Marka”. Słów uznania nie szczędzi nowy Wojewoda Podlaski, z pasji biegacz, Jacek Brzozowski:

-„PKO Półmaraton w Białymstoku jest jedną z najlepszych imprez biegowych w jakich uczestniczyłem do tej pory, a uczestniczyłem w wielu imprezach w różnych miejscach w naszym kraju. To, co jest moim zdaniem najważniejsze to fakt, że to wydarzenie organizują ludzie, którzy sami biegają. Bo oni najlepiej rozumieją potrzeby biegaczy” – powiedział Jacek Brzozowski, który także planuje start w półmaratonie.

Zacznie się w piątek

W piątek, 12 maja, rozpocznie się SPORT EXPO, które odbędzie się w nowoczesnym gmachu Biblioteki Politechniki Białostockiej na ul. Zwierzynieckiej 16. To nie tylko okazja do odebrania pakietów startowych, ale także możliwość zapoznania się z różnorodnymi stoiskami partnerów biegu i atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów. Targi, otwarte dla wszystkich – zarówno dla biegaczy, jak i kibiców – będą trwały od 17:00 do 20:00 w piątek oraz od 10:00 do 20:00 w sobotę.

Odbiór pakietów możliwy również będzie w niedzielę w godzinach: 7:00-9:00, jednak nie warto planować odwiedzenia Biura Zawodów na ostatni moment.

Rozpoczynamy Biegiem Śniadaniowym – Run Happy

Jednym z unikatowych elementów tego wydarzenia, zorganizowanego przez Fundację Białystok Biega, są atrakcje dostępne dla wszystkich pasjonatów biegania, niezależnie od udziału w głównych biegach. W sobotę rano, przed niedzielnym wyścigiem, odbędzie się wyjątkowy Bieg Śniadaniowy – Run Happy. To idealny sposób na rozruszanie się przed głównym wydarzeniem.

Na bieg Śniadaniowy zapraszamy wszystkich bez względu na poziom wytrenowania i poziom sportowy. O godzinie 9:00 zaczynamy spod Teatru Dramatycznego, aby pokonać 3,5 kilometra spokojnym truchtem. Tam nie ma rywalizacji i do tego biegu nie trzeba się zapisywać. Bieg kończymy na terenie w Pałacu Branickich drobnym poczęstunkiempowiedział dyrektor biegu, Grzegorz Kuczyński. – Z jednej strony chcemy ten dzień i całą naszą imprezę zacząć na biegowo, z drugiej strony pragniemy naszym gościom z innych regionów Polski pokazać na spokojnie uroki naszego miasta, bo wiemy, że oni później wieczorem czy w niedzielę będą się ścigać – uzupełnił Grzegorz.

Dzieciaki pobiegną na Rynku Kościuszki

Wspaniałej atmosfery i dodatkowych emocji dostarczy także PKO Bieg Juniora. To wyjątkowe wydarzenie skierowane do dzieci w wieku od 2 do 14 lat, które będą miały okazję przebiec dystanse od 100 m do 1 kilometra na Rynku Kościuszki. Promowanie aktywnego stylu życia i pasji do sportu wśród najmłodszych to jeden z głównych celów organizatorów, którzy konsekwentnie realizują tę misję od lat. Od 2014 roku ponad 7000 dzieci miało szansę wziąć udział w tych biegach. Przed nami rekordowa edycja, w której wystartuje 1800 małoletnich sportowców. Starty dla najmłodszych planowane są od godziny 14:00.

PKO Bieg Juniora | fot. Krzysztof Karpiński

Biegacze na start!

Wieczorem w sobotę rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie – PKO Nocny Bieg na 5 kilometrów. Start zaplanowano na Placu Marszałka Piłsudskiego o godzinie 21:00. Dla ponad 1800 zapisanych uczestników będzie to niepowtarzalna okazja do przeżycia emocji związanych z bieganiem, udziału w swojej pierwszej imprezie biegowej lub też doskonałego rozgrzewki przed niedzielnym półmaratonem.

Główny bieg, czyli 11. PKO Białystok Półmaraton, wystartuje w niedzielę o godzinie 10:00, przyciągając na trasę około 3000 osób. To oznacza, że przez cały weekend Białystok będzie gościć nawet ponad 6500 biegaczy i biegaczek! Zapisy online na PKO Bieg na 5 zostały już zakończone, zaś na PKO Białystok Półmaraton pozostały ostatnie wolne miejsca, wiec trzeba się pospieszyć. A to jeszcze nie koniec:

– W tym roku dołożyliśmy sztafetę. 3-osobowe teamy będą biegły na trasie półmaratonu. To okazja, aby porywalizować między sobą i pobiec razem z półmaratończykami. To jest bardzo dobra propozycja dla osób, dla których dystans półmaratonu jest jeszcze za długi, ale chcą poczuć tę niesamowitą energię i wziąć udział w tak dużej imprezie powiedział Grzegorz Kuczyński.

PKO Nocny Bieg na 5 | fot: Krzysztof Karpiński

Strefy kibicowania

Przy tak licznej grupie uczestników nie może zabraknąć gorącego dopingu. Na pewno wiele osób wpadnie w taneczny rytm przy stacji Maestro Chives, która znajduje się przy Pałacu Branickich. Białostocki artysta, który przez długi czas był wiceliderem na liście Top 10 na platformie Spotify, zapewni niezapomniane wrażenia muzyczne dla uczestników i kibiców. To właśnie sponsor Półmaratonu, marka Mercedes, przygotuje wspomnianą strefę muzyczną ze znanym artystą, angażując się w wydarzenie również poprzez tę inicjatywę.

Na trasie biegu pojawi się aż 15 stref kibicowania, które dodatkowo zmotywują biegaczy do pokonania dystansu. To również miejsca, w których kibice mogą spontanicznie dołączyć, aby wspólnie wspierać biegaczy. W punktach tych będzie można usłyszeć różnorodne gatunki muzyczne, począwszy od zespołów rockowych, przez składy hip-hopowe, aż po tradycyjne kapela ludowe. Dzięki takiej różnorodności każdy, niezależnie od swoich preferencji muzycznych, znajdzie coś dla siebie!

PKO Białystok Półmaraton | fot: Krzysztof Karpiński

Dodatkowe atrakcje

Po zakończeniu rywalizacji w ramach 11. PKO Białystok Półmaratonu, uczestnicy będą mieli okazję odpocząć w pięknym otoczeniu Ogrodów Pałacu Branickich. Tam zlokalizowana będzie strefa finiszera, w której będzie można relaksować się z innymi biegaczami, rodzinami oraz kibicami. Dla poprawienia regeneracji mięśni po intensywnym biegu zaplanowano sesję jogi i rozciągania. Tę strefę dla biegaczy przygotuje kolejny sponsor, „Tania Książka”.

– Wspierając Fundację w biegach, mamy okazję wyjść blisko do naszych klientów. Jesteśmy firmą białostocką, a biegi są jedną z najlepszych wizytówek miasta Białegostoku. Angażują one dużą część mieszkańców do tego, żeby ruszyć się, pobiec czy wyjść na ulicę i kibicować. Dla nas jest to bardzo dobra okazja, żeby wyjść i może w niestandardowy sposób, jak na firmę internetową, pokazać się i być bliżej naszych klientów. Także zachęcamy naszych pracowników do pierwszych czy kolejnych kroków bieganiu. Bardzo mnie cieszy, że w PKO Nocnej 5 pobiegnie 20 pracowników naszej firmy – powiedział Łukasz Kierus, Prezes Taniej Książki.

Medal Party w niedzielę wieczorem

Atrakcją wieńczącą weekend oraz doskonałą okazją do relaksu będzie MEDAL PARTY. Zapewniona będzie dobra zabawa, muzyka i okazja do spotkania się z innymi biegaczami, którzy już udowodnili, że potrafią doskonale bawić się także poza trasą. Impreza odbędzie się na popularnym terenie piknikowym „Młynowa” (ul. Młynowa 6). Do wejścia na imprezę konieczny będzie medal z półmaratonu lub biegu na 5 km, a każdy uczestnik będzie mógł wstąpić z osobą towarzyszącą. Start w niedzielę o godzinie 19:00.

Przydatne linki:

Trasy biegów >>>

Biuletyn informacyjny >>>Program wydarzenia >>>

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Krzysztof Wojciechowski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Tym razem gościem cyklu Czy tu się biega? jest Dominik Milewski aka Bagienny Góral – jeden z najlepszych biegaczy górskich w Polsce, ze świetnymi wynikami także na asfalcie. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Chcesz […]

Moim marzeniem jest umrzeć na mecie. Ale najpierw jeszcze trochę powalczę! Dominik Milewski w Czy tu się biega?

To już 12. edycja największego w Polsce festiwalu biegów trailowych. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozpocznie się 18 lipca startem najdłuższych dystansów – 240 i 130 km. Trasy prowadzą po najpiękniejszych ścieżkach Ziemi Kłodzkiej, a zawodnicy […]

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich po raz kolejny rozbiega Ziemię Kłodzką

9. Nocny Półmaraton Praski oraz towarzyszący mu bieg na 5 km, znany jako Piątka Praska, zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się już 7 września, a start i meta obydwu dystansów znajdować się będą na […]

9. Nocny Półmaraton Praski wyróżniony certyfikatem World Athletics! Elita powalczy o rekord Polski

Każdy z nas nie raz słyszał od rodziców: „Siedź prosto!” albo „Nie garb się!”. Choć mało kto się tym przejmował, rodzice mieli rację! Tym razem skupimy się na tym, jak ich nakazy wprowadzić w życie, […]

Technika biegu okiem fizjoterapeuty

Już prawie 8 tysięcy osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego. 27 lipca wspólnie, w sportowym duchu i podniosłej atmosferze oddamy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnimy wydarzenia z 1944 roku. Pamiątkowe medale dla […]

Bieg Powstania Warszawskiego: ponad 8 tysięcy uczestników i pamiątkowe medale z motywem olimpijskim

Maraton to wyzwanie, któremu co sezon poświęcają się tysiące kolejnych osób. Każdego roku wielu “kanapowców” zrywa się z miejsca z postanowieniem o ukończeniu tego legendarnego dystansu.W tym roku, 2024, jest to być może związane chociażby […]

Czy warto zaczynać bieganie od maratonu?

14 czerwca rozpoczęła się letnia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej ULTRAKREW. Do 31 sierpnia w każdej placówce krwiodawstwa w kraju będzie można oddać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew”. Hasło to należy podać podczas rejestracji […]

Razem w górę dla życia – dołącz do akcji ULTRAKREW i wbiegnij na Warsaw Trade Tower!

Bieganie po ciąży, jeszcze w trakcie okresu karmienia, to wciąż temat tabu. Jednak świeżo upieczone mamy pokazują, że sport nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Coraz więcej z nich nie tylko startuje, ale i staje na […]

Bieganie po ciąży – jak zdrowo wrócić do formy?