fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Ultramaraton Zamieć. Co zabrać na bieg?

Zamiec 2015 Fot. Julita Chudko 08

Fot. Julita Chudko

Biegi ultra są rozgrywana zazwyczaj na jednej długiej pętli, bądź prowadzą z punktu A do B. Jednak Zamieć, to bieg wyjątkowy, bowiem trwa 24 godziny, a rozgrywany jest na górskiej pętli, co wymaga szczególnej logistyki.

Zamiec 2015 Fot. Julita Chudko 06

Fot. Julita Chudko

Bieg może wydawać monotonny, jednak pętla, którą się pokonuje, ma aż 13,5 km, więc dla sporej części będą to ponad 2 godziny walki na każdym okrążeniu. Po każdym z nich mamy możliwość skorzystania z bazy. Tam czeka nas przepak, jedzenie, picie (zwykle takie przyjemności na innych biegach ultra czekają nas nawet dopiero na 50 km). Co warto przygotować na przepak? Oto kilka punktów które warto wziąć pod uwagę:

  1. Zapasowe ubranie. Bieg odbywa się zimą, więc można się spodziewać, że będzie zimno. W ciągu dnia może być około zera, ale liczmy się z ochłodzeniem w nocy o ok. 10 stopni. W bazie warto mieć ciepły, zapasowy ciuch. Może to być cieplejsza kurtka, bluza, dodatkowa bielizna. Co kto lubi. Warto też mieć ubrania na przebranie. Po kilku godzinach, ubranie będzie mokre od potu, co potęguje chłód. Należy pamiętać o zapasowej czapce i rękawiczkach (łatwo je zgubić, a rękawiczki także przemoczyć. Bez nich możemy się mocno wychłodzić).
  2. Buty i skarpety na zmianę. Mimo, że często nie korzysta się ze zmiany butów, to jednak skoro jest taka możliwość ,warto mieć przynajmniej jedną, a nawet dwie pary na zmianę. Jeśli posiadamy buty z kolcami, a nie chcemy w nich startować, przygotujmy je do przepaku. Gdy warunki się pogorszą,umożliwią nam poruszanie się. Skarpet można zabrać nawet kilka par.
  3. Jedzenie i picie. Każdy ma swoje specjały, które lubi spożywać w czasie biegu. Jeden chce mieć swój izotnik, inny colę, czy gorącą herbatę z goździkami i cynamonem, jeszcze ktoś może będzie chciał kawałek kurczaka, albo nawet pizzę. Nie ma co liczyć, że dostaniemy to wszystko od organizatora, ale można sprawić, że będzie to na nas czekało na przepaku.
  4. Nakładki antypoślizgowe i raczki. Trasa może być lodowa, może też się pogarszać jej stan na każdym okrążeniu. Warto więc mieć (jeśli nie przy sobie, to chociaż w bazie) nakładki lub raczki, ewentualnie buty z kolcami.
  5. Igła i nitka. Skrzyczne potrafi być lodowe, a więc mogą się przytrafić wywrotki, upadki i inne ciekawe akrobacje. Wtedy ubranie może się łatwo porwać. Jeśli mamy coś na zmianę, to po prostu się przebierzemy. Jeśli nie, to igła i nitka pomogą przywrócić pożądane właściwości odzieży.
  6. Zapasowa czołówka i baterie. Co prawda diodowe czołówki są wytrzymałe, ale przy solidnym upadku może nawet ona przestać świecić. Jeśli nie mamy zapasu w plecaku,  trzeba dotrzeć do bazy. Jednak jeśli zapasu nie mamy także tam, to praktycznie oznacza dla nas koniec zawodów.
  7. Śpiwór. Na trasie można zmarznąć, możemy też się źle poczuć i konieczna będzie chwila snu. Wtedy śpiwór może okazać się jedyną możliwością, żeby na chwilę odpocząć, zregenerować się i ogrzać. Do śpiwora warto wsadzić specjalną wkładkę, dzięki której śpiwór nie przesiąknie zapachem potu.
  8. Pomadka i krem, także do stóp. Może to się wydawać dla niektórych śmieszne wyposażenie, ale warto naprawdę takie dwa drobiazgi wrzucić. Niska temperatura, wiatr oraz wilgoć i sól, destrukcyjnie działają na skórę, która może zacząć pękać. Kremy i pomadki pomogą temu zapobiec.
  9. Apteczka. Ratownicy medyczni i lekarz będą oczywiście dostępni, ale warto wyposażyć się w plastry (jeśli są do cięcia to przydadzą się też nożyczki), plastry na odciski, gazę, środki przeciwbólowe, coś na żołądek, wodę utlenioną, bandaż.

Tak więc ultrasi do boju i nie dajcie się Skrzyczenemu

 

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Czym i kim zajmuje się obesitolog i co ma to wspólnego z kardiologią? Jak leczy się chorobę otyłościową? Czy leczenie farmakologiczne szybko przynosi rezultaty? Jak dużą rolę w leczeniu odgrywa psychika? Co ludzie są w […]

A Ty jakie masz relacje z jedzeniem i… z samym sobą? Rozmowa z obesitolożką i kardiolożką Anną Ścibisz

Bieszczady to góry, które znają chyba wszyscy. To tam od ponad 20 lat odbywa się kultowy Bieg Rzeźnika, a ale to nie wszystko. Już w piątek, 10 maja, wystartuje trzecia edycja imprezy, która potrzebowała naprawdę […]

Najpierw jedziesz, a potem wracasz. Bieszczady wzywają! Trzecia edycja UltraBiesa startuje w ten weekend

Już w najbliższy weekend (11-12 maja) odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton. Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy, a to oznacza, że osoba, która w niedzielę zajmie 535. […]

11. PKO Białystok Półmaraton na mecie powita 20-tysięcznego uczestnika. Ostatnia szansa, aby dołączyć

Stań się częścią spektakularnego biegu — weź udział w rywalizacji na 10 kilometrów rozgrywanej równolegle z 46. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim. Impreza startuje w niedzielę 29 września. Zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę właśnie […]

Ruszyły zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę! Sprawdź się na dystansie 10 km

Roztocze: wyjątkowa kraina na mapie Polski, przez wielu jeszcze nieodkryta. Pora to zmienić! Zwłaszcza że okazja ku temu zbliża się wielkimi krokami. To rozgrywane już po raz ósmy zawody Ultra Roztocze, które odbędą się w […]

Roztocze poleca się do biegania. Posmakuj go 18 maja!

Bieg SGH to coroczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej we współpracy z Szkołą Główną Handlową oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów. Bieg poprowadzony ulicami Mokotowa odbędzie się 12 maja 2024 roku. To nie tylko […]

Bieg SGH! Największy Studencki Bieg Charytatywny w Polsce już 12 maja!

Pomidory, które przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej, nie podbiły z początku serc ludzi, uważano je wręcz za trujące. Określano mianem owocu zepsutego czy zdradliwego i hodowano tylko ze względów estetycznych. Dopiero w XIX wieku odkryto ich potencjał smakowy i odżywczy. Przedstawiamy ich wartości i kilka smakowitych przepisów.

Pomidory – wartości odżywcze i przepisy dla biegaczy

Już niedługo Gdynia stanie się areną jedynej w swoim rodzaju imprezy sportowej – Nocnego Biegu Świętojańskiego. To wydarzenie, które połączy pasjonatów biegania, miłośników marszu Nordic Walking oraz najmłodszych entuzjastów aktywności na świeżym powietrzu. Przygotujcie się […]

Nocny Bieg Świętojański: Gdynia gotowa na niezapomnianą biegową przygodę!