fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

10 najlepszych maratończyków w USA przed Olympic Trials

Meb Keflezighi 485916231 Getty Images

Meb Keflezighi po maratonie w Bostonie. Fot. Getty Images

Przedstawiamy faworytów jednego z najciekawszych maratonów tego roku – amerykańskich eliminacji olimpijskich. Bieg odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu.

Olympic Trials, czyli amerykańskie eliminacje do reprezentacji olimpijskiej, to doskonała okazja, żeby przedstawić amerykańskich maratończyków. Wielu z nich to światowa czołówka biegów, a na pewno czołówka biegaczy spoza Afryki. Stany Zjednoczone są w tej chwili trzecią siłą na świecie w biegach długich, po Etiopii i Kenii. Mimo to część zawodników i zawodniczek pozostaje nieznana, bo – mając własny, wielki rynek – rzadko startują poza USA. Na liście pojawia się też kilku Afrykanów, którzy przyjęli obywatelstwo amerykańskie, a tekst wyjaśnia, skąd się tam wzięli.

Warto jednak pamiętać, że wpływ na wyniki będzie miała pogoda oraz kręta trasa w Los Angeles. Start jest o 10 czasu amerykańskiego, ma być nawet 28 stopni. Transmisja tylko w amerykańskiej telewizji NBC, dostępnej w kablówce albo on-line.

W męskiej rywalizacji nie ma zdecydowanego, jednego faworyta. Nawet ci najbardziej doświadczeni biegacze mają na koncie jakiś słabszy punkt:

 1. Meb Keflezighi  

– urodzony w Erytrei, w dzieciństwie przyjechał do USA i tutaj spędził całe życie. Jeden z najbardziej utytułowanych, a równocześnie najmniej znanych maratończyków świata. Wszystko dlatego, że ma słaby rekord życiowy – 2:09:08 z Houston, jeśli chodzi o regulaminowe trasy oraz 2:08:37 z Bostonu. Meb jest jednak piekielnie skuteczny w biegach odbywających się bez „bez zająców”. Ma na koncie srebrny medal olimpijski z Aten w 2004 i czwarte miejsce z Igrzysk w Londynie w 2012. Poza tym zwycięstwa w Nowym Jorku i Bostonie oraz znakomite życiówki z bieżni, m.in. 27:13,98 na 10 000 metrów i 13:11,77 na 5000 metrów. Obecnie ma prawie 41 lat i nadal pozostaje jednym z głównych faworytów rywalizacji. Czy jednak zaawansowany wiek nie odezwie się w końcu?

 2. Galen Rupp 

– jeden z najwybitniejszych białych biegaczy w historii biegów długich. Rekordzista USA na 10 000 metrów z wynikiem 26:44,36. Srebrny medalista olimpijski na tym dystansie. Mimo rzadkich startów w półmaratonie posiada znakomity rekord życiowy – 1:00:30, ale na nieregulaminowej trasie. Podopieczny Alberto Salazara i towarzysz treningowy Mo Faraha. Niespełna 30-letni biegacz byłby murowanym faworytem, gdyby nie jedna sprawa: nigdy wcześniej nie startował w maratonie.

 3. Dathan Ritzenhein 

– wcześniej członek Oregon Project i podopieczny Alberto Salazara, obecnie trenuje sam. Najlepsza życiówka w całej stawce (2:07:47), a równocześnie spore doświadczenie tego 33-letniego biegacza. Kto wie, czy to on nie jest najbardziej prawdopodobnym zwycięzcą biegu. Problemem Ritza były jednak zawsze kontuzje, to bardzo kruchy zawodnik. Ostatnio, w listopadzie, zmagał się z problemami z biodrem. Rzadko biega poza USA.

 4. Luke Puskedra 

– kolejny były zawodnik teamu Alberto Salazara. Prawdopodobnie przetrenowany, zaczął biegać na wysokim poziomie dopiero po odejściu z Oregon Project. Posiada jedną z najlepszych życiówek w stawce – 2:10:24, ma dopiero 26 lat i niedawno pobiegł znakomity półmaraton – 1:01:29. Jego największym problemem jest brak doświadczenia. Ma na koncie dopiero trzy maratony, w tym jeden katastrofalny, pokonany w czasie 2:28. Poza USA praktycznie nieznany.

 5. Bobby Curtis  

– trenuje w znanym z wydanej niedawno książki teamem Hansonów. Niebywale mocny w krótszych biegach – jego życiówka na 10 000 metrów to 27:24,67. W maratonie pobiegł na razie 2:11:20, a żeby oszczędzić nogi na Olympic Trials, nie startował na tym dystansie od 1,5 roku. To może być problemem, podobnie jak niewielkie doświadczenie maratońskie 31-latka.

 6. Diego Estrada 

– pochodzący z Meksyku, reprezentował ten kraj na Igrzyskach Olimpijskich na dystansie 10 000 metrów. W USA mieszka od dzieciństwa i posiada podwójne obywatelstwo. Piekielnie szybki na krótkich dystansach, mistrz USA w półmaratonie z wynikiem 1:00:51. Trenuje ze słynnym trenerem Joe Vigilem, który prowadziłł m.in. rekordzistkę USA w maratonie Deenę Kastor. Podobnie jak Galen Rupp, 26-latek ma jedną podstawową słabość: nigdy nie przebiegł maratonu.

 7. Brett Gotcher 

– bardzo dobra życiówka – 2:10:36, niezły wiek, 31 lat. Duże doświadczenie maratońskie. Jedyny problem w tym, że trenujący ze znanym trenerem Gregiem McMillanem biegacz od kilku lat jest w dużo słabszej dyspozycji. W poprzednich Olympic Trials był piąty.

 8. Sam Chelanga 

– Kenijczyk, który od czasów studiów mieszka w USA. Niedawno otrzymał obywatelstwo. Należy do grupy ścigaczy piekielnie mocnych na krótkich dystansach. Jego rekord życiowy na 10 000 metrów to fenomenalne 27:08,39. W czasach studenckich ogrywał samego Galena Ruppa. I podobnie jak on oraz Diego Estrada, 30-latek ma wielką słabość: absolutny brak doświadczenia maratońskiego.

 9. Elkanah Kibet 

– kolejny Kenijczyk po zmianie obywatelstwa. Jego droga do reprezentacji USA była jednak ciężka – przez ochotniczą służbę w armii i misje m.in. w Iraku i Afganistanie. Maratońska życiówka 32-latka to 2:11:20 i ma szanse ja poprawić, bo dopiero ostatnie 6 miesięcy trenuje w pełni wyczynowo.

 10. Jared Ward 

– 27-latek ma życiówkę tylko 2:12:56, ale posiada dwie niezaprzeczalne zalety. Po pierwsze, świetnie biega w upale i rok temu w Los Angeles zdobył tytuł mistrza USA w maratonie. Po drugie, ma bardzo doświadczonego trenera – Eda Eyestone’a, który dwukrotnie reprezentował USA na Igrzyskach Olimpijskich i wie, jak biegać oraz jak trenować do Olympic Trials.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Już ponad 3,6 tys. osób zapisało się na 12. PKO Białystok Półmaraton, co oznacza, że dostępnych jest jeszcze tylko około 400 miejsc z nowej puli 4 tys. numerów startowych. Wszystko wskazuje na to, że w […]

Ostatnie 400 miejsc na 12. PKO Białystok Półmaraton

Bieg Konstytucji 3 Maja coraz bliżej! Już w sobotę tysiące biegaczy wspólnie uczci jedno z najważniejszych świąt państwowych, biorąc udział w pierwszej tegorocznej odsłonie Warszawskiej Triady Biegowej. W tym roku limit uczestników został zwiększony do […]

33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy!

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział