fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

100 tysięcy uczestników maratonu w Londynie w 2021 r.?

Organizatorzy maratonu w Londynie pokusili się o śmiałą deklarację. Na oficjalnej stronie imprezy zapowiedzieli, że chcą, by w edycji 2021 udział wzięło łącznie… 100 tysięcy biegaczy! Bieg ma odbyć się 3 października 2021 r.

Już od niemal roku biegowy świat zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa. Odwoływanie kolejnych imprez sprawia, że, z małymi wyjątkami, powoli zaczynamy zapominać o wielkich wydarzeniach z udziałem kilkudziesięciu tysięcy biegaczy. W tym kontekście bardzo odważnie brzmią zapowiedzi organizatorów Virgin Money London Marathon, którzy deklarują, że w 2021 r. liczą na 100 tysięcy uczestników swojego biegu.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, na okrągłe 100 tysięcy miałoby złożyć się 50 tysięcy zawodników, którzy fizycznie pobiegliby ulicami Londynu oraz drugie tyle uczestników biegu wirtualnego z dowolnego miejsca na świecie. W kontekście bieżących wydarzeń, powyższe liczby wydają się być raczej pobożnymi życzeniami, niż realnym planem. Czy jednak jest to zupełnie niemożliwe?

Plan organizatorów Virgin Money London Marathon 2021 może ziścić się jedynie pod kilkoma warunkami. Pierwszy i najważniejszy z nich, to uporanie się przez Wielką Brytanię z zakażeniami koronawirusem. Pod tym względem, Hugh Brasher, dyrektor imprezy, liczy na narodowy program szczepień:

“Dzięki rozpoczynającemu się narodowemu programowi szczepień, mamy nadzieję na bezprecedensową liczbę 100 tysięcy uczestników tegorocznego Virgin Money London Marathon w niedzielę 3 października.”

Jednak uspokojenie sytuacji wewnętrznej na Wyspach, to tylko pierwszy krok w kierunku ewentualnego sukcesu. Innym będzie możliwość swobodnego przemieszczania się i wjeżdżania na teren Wielkiej Brytanii dla obcokrajowców (prawdopodobnie wyłącznie pod warunkiem przyjęcia szczepionki). W obecnej sytuacji niezwykle trudno przewidzieć, jak potoczą się wydarzenia w ciągu najbliższych 9 miesięcy.

To, o co organizatorzy nie muszą się martwić, to chętni biegacze na udział w imprezie. Maraton w Londynie jest jednym z najpopularniejszych na świecie i co roku liczba chętnych wielokrotnie przekracza dostępną pulę numerów startowych. Po okresie biegowej “posuchy” należy oczekiwać, że potencjalnych biegaczy nie zabraknie.

Prawdopodobnie również wirtualna odsłona imprezy będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem, chociaż oczekiwania organizatorów wydają się być nieco zbyt optymistyczne. W 2020 r., kiedy amatorzy nie mogli brać udziału w biegu ulicami Londynu, na wirtualną rywalizację zdecydowało się 37 966 osób z całego świata. Jest to oficjalny rekord Guinessa największej liczby ludzi, którzy pokonali wirtualny maraton w ciągu 24 godzin.

Problem polega na tym, że jeżeli w październiku będzie mógł odbyć się maraton w Londynie, prawdopodobnie wiele innych imprez także zacznie być rozgrywanych stacjonarnie. Wówczas należy spodziewać się raczej spadku zainteresowania wirtualnymi biegami i liczba 50 tysięcy wirtualnych biegaczy może okazać się nieosiągalna nawet dla Virgin Money London Marathon.

Bez względu na to, czy organizatorom uda się skłonić tak dużą grupę biegaczy z całego świata do wirtualnego biegu, przede wszystkim trzymamy kciuki za powodzenie w przeprowadzeniu tradycyjnej odsłony maratonu londyńskiego. Tak, jak cały biegowy świat, z wielką nadzieją patrzymy na każdą jaskółkę zwiastującą powrót do sytuacji sprzed kilkunastu miesięcy.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Można by rzec, że Półmaraton w Wiązownie podtrzymuje tradycje i otwiera biegowy sezon także i w tym roku. Tym razem nie w lutym, a…lipcu! Epidemia wywróciła świat do góry nogami, czyszcząc także kalendarze imprez biegowych. […]

41. Półmaraton Wiązowski wystartuje w lipcu. Zapisz się już dziś!

Leśny mech to ciasto na każdą okazję. Święta, urodziny oraz oczywiście moment, w którym trzeba naładować węglowodany. Z dodatkiem szpinaku i oleju rzepakowego stanowi nie tylko energetyczną, ale również zdrową przekąskę. Deser ten właściwiej byłoby […]

Leśny mech – słodycz w pożywnym wydaniu

adidas 4dfwd

Przetestowaliśmy najnowszy model buta biegowego adidas – 4DFWD, którego amortyzacja oparta jest nie o tradycyjną piankę EVA, ale polimer o siateczkowatej strukturze, drukowany w technologii 3D. To kolejna po Booście rewolucyjna technologia niemieckiej firmy, połączona […]

adidas zaskakuje! Poznaj 4DFWD [TEST]

Zebranie grupy swoich ambasadorów w jednym miejscu na wspólnym biegu i wspólnym celu. Taki pomysł udało się zrealizować marce ASICS w ramach promocji modelu METASPEED Sky. Efektem są aż 24 rekordy życiowe w biegach na […]

“Be (at) Your Personal Best” czyli sposób na życiówki w wydaniu ASICS

Proftin

Stopy biegacza podczas każdego treningu wykonują ogromną pracę. Odpowiednia pielęgnacja nie tylko zmniejszy ryzyko urazów związanych z wysoką aktywnością, ale także pozwoli zachować ich piękny wygląd. Postaw na SPA dla stóp i sprawdź, jakie efekty […]

Trzy kroki do zdrowych stóp – na lato i na lata!

baby jogger summit x3

Jedną z cech charakterystycznych wózków biegowych jest sztywne przednie koło. Czy model, który koło ma obrotowe i jedynie usztywniane do aktywności, może dobrze sprawdzić się w rękach biegacza? Przekonajmy się na przykładzie wózka Baby Jogger […]

Baby Jogger Summit X3 – uniwersalny wózek dla aktywnych [TEST]

Planowane na 9 maja zawody The Team są w ostatniej fazie przygotowania. Jest prawdopodobne, że odbędą się także kolejne edycje, dlatego polecamy wszystkim zainteresowanym krótki poradnik startów na bieżni. Jak biegać na stadionie, jak się ścigać, jak żyć? Najważniejsze sprawy zebraliśmy w kilku punktach.

Planujesz start na stadionie? 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Nawet w tak nieprzewidywalnych czasach, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich miesiącach, jedno jest pewne: Maraton Warszawski na pewno się odbędzie! A my właśnie ruszamy z akcją treningową do 43. Maratonu Warszawskiego W ostatni weekend kwietnia odbył […]

Plany treningowe dla uczestników 43. Maratonu Warszawskiego