fbpx

29. Bieg Niepodległości w Warszawie – czy w sobotę odbędzie się największa impreza biegowa w Polsce w historii?

Autor: Jakub Karasek • 09.11.2017

bieg-niepodleglosci-wwa

29. Bieg Niepodległości w Warszawie zapowiada się rekordowo.

W najbliższą sobotę w całej Polsce odbędzie się wiele imprez biegowych upamiętniających 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszy się warszawski Bieg Niepodległości, który może stać się największym biegiem w Polsce w historii.

W tym roku odbędzie się 29. edycja Biegu Niepodległości w Warszawie i zapowiada się ona rekordowo. Organizatory przygotowali dla uczestników 18 tysięcy pakietów startowych. To o 3 tysiące więcej niż podczas największego dotychczas Biegu Niepodległości z 2015 r., kiedy linię mety przekroczyły 12 842 osoby. Jednak o popularności imprezy świadczy nie limit uczestników, a fakt, że został on już wyczerpany. Przy tak dużym zainteresowaniu 29. Bieg Niepodległości ma spore szanse stać się największą imprezą biegową w Polsce.

Miano największego polskiego biegu nosi na razie Półmaraton Warszawski. W 2015 r. rywalizację na dystansie 21,097 km ukończyło w stolicy 12 958 osób. Półmaraton Warszawski odebrał wówczas palmę pierwszeństwa właśnie Biegowi Niepodległości – poprzedni rekord został ustanowiony 11 listopada 2014 r. i wynosił 12 295 osób. Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszonych do tegorocznej edycji, wszystko wskazuje na to, że tym razem rekord zostanie pobity z dużą nawiązką – można spodziewać się, że będziemy świadkami pierwszego w Polsce biegu z frekwencją powyżej 15 tysięcy uczestników.

Tak duża liczba biegaczy oznacza, że konieczne jest wprowadzenie odpowiednich udogodnień organizacyjnych. Dlatego start będzie prowadzony w falach i kiedy najszybsi zawodnicy będą docierać do mety, na swój start wciąż będzie czekało kilka tysięcy osób. Pierwsi biegacze wyruszą na trasę o 11:11, zaś ostatnia fala uczestników rozpocznie rywalizację o 11:35.

Również odbiór pakietów startowych jest organizowany w taki sposób, by uniknąć zbyt wielu nerwów w dniu imprezy. Dlatego już na 2 tygodnie przed startem codziennie (z wyjątkiem niedziel) działało Biuro Zawodów, które wydawało pakiety dla uczestników. Mieszkańcy Warszawy nie tylko mogli, ale wręcz musieli skorzystać z możliwości wcześniejszego odbioru numeru startowego, ponieważ w dniach 10 i 11 listopada mogą to zrobić wyłącznie osoby spoza Warszawy.

Trasa biegu tradycyjnie prowadzić będzie Aleją Jana Pawła II. Zawodnicy wystartują z okolic skrzyżowania tej ulicy z ul. Stawki, a w okolicach Rakowieckiej zawrócą i pobiegną z powrotem na linię startu/mety.

mapa-trasy

Mapa trasy 29. Biegu Niepodległości. Źródło: https://aktywnawarszawa.waw.pl/pl/imprezy-sportowe/29-bieg-niepodleglosci/dla-biegaczy/trasa-5-km

Więcej informacji: aktywnawarszawa.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger