fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Slider > Wydarzenia

32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! [relacja i galeria zdjęć]

Druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” – 32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! Ponad 8 tys biegaczy upamiętniło na sportowo wydarzenia z 1944 roku. Zawodnicy zmierzyli się, w zależności od wyboru, z dystansem pięciu lub dziesięciu kilometrów. Wydarzenie zorganizowało wspólnie Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Kolejny bieg z popularnego cyklu już 11 listopada – znana jest już data rozpoczęcia zapisów!

Wyjątkowe trasy i liczne grono biegaczy

Krótszy dystans rozgrywany w ramach wydarzenia – bieg na 5 kilometrów wystartował o 20:30 Poprzedziło go wspólne odśpiewanie Roty. Przed biegiem uczestników pozdrowili weterani wydarzeń z 1944 roku: Jerzy Mindziukiewicz – ps. „Jur”, Prof. Leszek Żukowski, a także Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Dłuższy – bieg na 10 kilometrów rozpoczął się o 21:00. Przed tym startem uczestnicy wysłuchali Hymnu Polski. W sumie bieg ukończyło ponad 8 tys biegaczy i biegaczek! Liczne grono uczestników nie przejęło się zapowiadanymi opadami deszczu/wystartowało mimo niesprzyjającej pogody.

Biegacze wystartowali z Placu Krasińskiego

Niezwykła oprawa wydarzenia pozwalała biegaczom wczuć się w szczególną atmosferę biegu. Biegi wystartowały na placu Krasińskich, bezpośrednio przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Również trasa miała wyjątkowy charakter – prowadziła blisko miejsc związanych z wydarzeniami z 1944 roku. Meta usytuowana była na ul. Konwiktorskiej, gdzie przebiegała linia frontu. Na trasie i w okolicach startu zorganizowane były punkty inscenizacyjne oraz miejsca, w których usłyszeć było można, wykonywane również na żywo, piosenki powstańcze.

– Za nami 32. Bieg Powstania Warszawskiego – wydarzenie pełne emocji i wzruszeń. Dziękuję uczestnikom za trud włożony w przygotowanie imprezy, a kibicom za zagrzewanie zawodników do walki. Już dziś zapraszam do udziału w 33. Biegu Niepodległości, który zgodnie z tradycją odbędzie się 11 listopada. Warszawa to miasto sportu! Do zobaczenia! podsumowała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

Charakter biegu stworzyła oprawa, a także sami biegacze

Najszybsi na obu dystansach

W biegu na 5 kilometrów najszybszym mężczyzną okazał się Oliwier Mutwil, który uzyskał czas 15 minut i 4 sekundy. Najlepszą kobietą na tej trasie była Anna Łapińska – jej rezultat to 18 minut i 4 sekundy.

Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Tomasz Biskupski uzyskując czas 31 minut i 56 sekund. Najszybszą kobietą na tej trasie okazała się Emilia Mazek – jej wynik to 34 minuty i 47 sekund.

Wieczorna-chłodniejsza pora dnia sprzyjałą szybkiemu bieganiu i rekordom życiowym.

– Gratulujemy świetnych wyników zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom biegu! To wydarzenie to piękna forma uczczenia pamięci i wyraz patriotyzmu. Cieszę się, że biegacze i biegaczki tak licznie stawili się na starcie, mimo niesprzyjających prognoz pogody. Spotkać na trasie uczestników w każdym wieku, którzy biegną z myślą oddania hołdu Powstańcom Warszawskim to zaszczyt i przeżycie niezwykle budujące. Z zadumą i niezwykłą dojrzałością przeżywamy ważne dla Polski rocznice mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

Cały czas można dołączyć do edycji wirtualnej biegu – pamiątkowe medale dla uczestników!

Wszyscy, którzy chcieli sportowo oddać hołd Bohaterom Powstania i uczestniczyć w biegu, lecz nie mogli pojawić się na starcie w Warszawie, mogą wziąć udział w biegu wirtualnym.

Zapisy do tej rywalizacji potrwają do 6 sierpnia. Wszyscy, którzy zarejestrują swój wynik, znajdą się w oficjalnej klasyfikacji wirtualnego 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Każdy ma możliwość wyboru jednego z 3 pakietów – z numerem wirtualnym, wysyłkowy z numerem drukowanym i medalem oraz wysyłkowy z numerem, medalem i koszulką.

Medal biegu wirtualnego jest taki sam, jak biegu stacjonarnego – zachęcamy do obejrzenia zdjęć. Pamiątka z tegorocznej edycji wydarzenia jest niezwykle wyjątkowa – inspirowana eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego – puszką po konserwie, w której Powstaniec trzymał nieśmiertelnik i flagę Polski.

Zapisy odbywają się tradycyjnie, na stronie rejestracji Fundacji “Maraton Warszawski”.

Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów trwa!

#BiegamDobrze dla Bohaterów to edycja specjalna akcji charytatywnej Fundacji „Maraton Warszawski”. Wirtualną zbiórkę dobroczynną mógł założyć każdy, kto zapisał się na 32. Bieg Powstania Warszawskiego – także uczestnicy biegu wirtualnego. W ramach #BiegamDobrze dla Bohaterów zbierane są środki, które zamienione zostaną na nowy aparat słuchowy, chodzik czy wózek dla podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski. Stowarzyszenie utworzyło w Warszawie przy ul. Nowolipie 22 pierwszy i jedyny w Polsce dzienny ośrodek dla weteranów – uczestników Powstania Warszawskiego. Organizacja zapewnia między innymi niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny; podczas ubiegłorocznej odsłony akcji udało się zebrać środki, które pozwoliły na zakup 10 wózków, 9 chodzików i dofinansowanie do 2 par okularów korekcyjnych.

Tegoroczne zbiórki uczestników biegu trwać będą do 11 sierpnia! Zachęcamy do wsparcia uczestników akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów i tym samym do pomocy Powstańcom.

32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami

Kiedy rozpoczną się zapisy na 33. Bieg Niepodległości?

Kolejny – ostatni w roku bieg Triady “Zabiegaj o Pamięć” to 33. Bieg Niepodległości. Tradycyjnie 11 listopada uczestnicy pokonają trasę mierzącą 10 kilometrów. Zapisy na bieg rozpoczną się 17 sierpnia!

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowego święta i dziękujemy, że byliście z nami na Biegu Powstania Warszawskiego. „Cześć i chwała Bohaterom!”

Wyniki biegu dostępne są na stronie: https://live.sts-timing.pl/bpw2023/

Zapraszamy Was do obszernej galerii zdjęć. Pobierajcie i dzielcie się nimi w social mediach!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Takie medale otrzymają uczestnicy Maratonu Sztafet już 18 maja! Każdy biegacz, który ukończy swój odcinek biegu, otrzyma medal. Sześć nietypowych „krążków” złożonych razem stworzy jedną całość – to symbol dla zespołowej pracy i znakomity motyw […]

Zobaczcie medale tegorocznego Maratonu Sztafet! Sprawdzian dla ekip i sportowa integracja już 18 maja

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie