Co, gdzie i jak? 36. PZU Maraton Warszawski
Fot. Mariusz Ciszewski
Maraton Warszawski to impreza, której – będąc w stolicy – nie da się nie zauważyć. Stąd często jest określana mianem „biegowego święta” albo „święta wszystkich biegaczy”. TO JUŻ W NIEDZIELĘ 28 września! Co warto wiedzieć?
Organizacja ruchu
Nie da się ukryć, że Maraton Warszawski ma wpływ nie tylko na życie biegaczy. Z powodu zamknięcia niektórych ulic, mieszkańcy stolicy zmuszeni są do poruszania się innymi trasami, niż mieli to początkowo w planie. Startujesz? Poinformuj rodzinę i znajomych, jakie utrudnienia w ruchu drogowym są planowane. Wrzuć informację na Facebooka – niech wie jak najwięcej osób!
INFORMATOR DROGOWY – tutaj organizator dokładnie opisał wszystkie zmiany w przejezdności poszczególnych części miasta podczas 36. PZU Maratonu Warszawskiego
MAPA TRASY – tutaj dostępna jest pełna mapa trasy maratonu, na której można prześledzić, którędy będą biegli uczestnicy
Odbiór pakietu startowego
Pakiety startowe można odbierać w piątek (26 września) w godz. 12:00 – 20:00 lub w sobotę (27 września) w godz. 10:00 – 20:00 w Biurze Zawodów ulokowanym w Galerii Stadionu Narodowego (al. Ks. Poniatowskiego 1, wejście od al. Zielenieckiej). Uwaga! Odbiór pakietów w dniu biegu (w niedzielę 28 września) będzie niemożliwy!
Aby odebrać pakiet startowy, należy okazać wydrukowaną kartę startową (imienne potwierdzenie nadania numeru startowego) dostępną w profilu zawodnika po zalogowaniu. W razie braku takiego potwierdzenia w biurze zawodów zawodnik może odebrać numer startowy na podstawie dokumentu tożsamości.
Aby odebrać pakiet startowy za inną osobę, należy okazać podpisane potwierdzenie nadania numeru startowego (karty startowej) tej osoby oraz kserokopię dowodu osobistego tej osoby.
W pakiecie startowym każdy uczestnik biegu otrzyma m.in.: numer startowy, agrafki, chip do elektronicznego pomiaru czasu, worek do depozytu (oznaczony numerem startowym), pamiątkową koszulkę, informator.
Pakiety startowe na Bieg na Piątkę można odbierać w takich samych porach, jak pakiety na maraton. Pakiety na Maraton Handbike można odbierać w piątek w godz. 12:00 – 20:00 oraz w sobotę w godz. 10:00 – 10:30. Pakiety dla najmłodszych – Młodych Bohaterów Narodowego – będą do odebrania w piątek w godz. 12:00 – 20:00 oraz w sobotę od godz. 10:00 do 30 min przed startem konkretnej tury.
Jak dotrzeć na start?
Ze względu na wielkość przedsięwzięcia, jakim jest 36. PZU Maraton Warszawski, nie warto liczyć na miejsce parkingowe w pobliżu startu. Lepiej będzie dotrzeć komunikacją miejską lub na piechotę. Najbliżej dojeżdżać będzie kolej – należy wysiąść na stacji Warszawa Stadion. Od rana ruch samochodowy na Moście Poniatowskiego będzie wstrzymany, a od godz. 7:00 nie będą tamtędy jeździć również tramwaje.
Wszyscy uczestnicy biegu w dniu 28 września (niedziela) mogą poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie! Na podstawie numeru startowego.
Jeśli ktoś mimo wszystko chce przyjechać samochodem, warto zapoznać się z lokalizacją najbliższych parkingów. Szczegóły dotyczące parkingów dostępne są TUTAJ.
Miasteczko maratońskie
PZU Maraton Warszawski to olbrzymia logistyka, która musi odpowiedzieć na potrzeby wielu tysięcy zawodników i kibiców. Warto przed przybyciem na miejsce zapoznać się z układem miasteczka maratońskiego:
Mapka będzie również zamieszczona w informatorze, który dostanie każdy uczestnik w pakiecie startowym.
Organizacja startu
Zacznie się od rozgrzewki! O godz. 8:10, pod wejściem nr 2 na Stadion Narodowy, rozpocznie się wspólna rozgrzewka, którą poprowadzą eksperci adidas: trener – Julita Kotecka wraz z fizjoterapeutą – Łukaszem Wilgockim. W tym samym miejscu rozgrzewkę „głowy” przeprowadzi psycholog Wojtek Herra.
Start maratonu odbędzie się w dwóch falach. O godzinie 8:40 i 21 sekund wystartują kobiety z elity. Dopiero o 9:00 ruszy reszta biegaczy. Skąd ta różnica? 19 minut i 39 sekund to różnica między średnim czasem trzech pierwszych mężczyzn a średnim czasem trzech pierwszych kobiet na mecie zeszłorocznego Maratonu Warszawskiego. Dlaczego kobiety startują wcześniej? Po to, aby wyrównać szanse na wygranie nagrody głównej – samochodu osobowego Volvo V60. Samochód otrzyma osoba, która jako pierwsza przekroczy linię mety. W tym roku ma na to szansę również kobieta!
Zawodnicy powinni ustawić się na starcie (Most Poniatowskiego) według swoich stref startowych. Strefy będą oznaczone kółkiem w odpowiednim kolorze umieszczonym w rogu numeru startowego. W pierwszej kolejności na trasę wybiegną zawodnicy elity (niebieskie numery startowe) oraz biegacze ze stref czerwonej i żółtej. Kiedy wszyscy zawodnicy z żółtymi numerami startowymi przekroczą linię startu, wyruszą zawodnicy ze strefy zielonej. Dzięki temu zachowany zostanie maksymalny komfort biegu w momencie, kiedy zawodnicy startujący z obu nitek Mostu Poniatowskiego dobiegną do Ronda deGaulle’a.
Organizacja startu 36. PZU Maratonu Warszawskiego
Aby utrzymać równe tempo biegu, będzie można ustawić się za pacemakerem (zającem) z odpowiednim balonikiem i tabliczką z czasem. Zające będą prowadzić uczestników maratonu na czasy od 3:00 do 4:50. Uwaga! Pacemakerzy będą prowadzić zawodników na wynik netto (liczony od przekroczenia linii startu). Dokładną rozpiskę pacemakerów można znaleźć TUTAJ.
Przed startem będzie można skorzystać z toalety – bezpośrednio przy strefie startu będzie znajdować się ok. 300 kabin toaletowych.
A na trasie…
Punkty odświeżania zaopatrzone w wodę będą rozmieszczone co ok. 2,5 km (pierwszy na 5. kilometrze). Dodatkowo na co drugim z tych punktów (począwszy od 10. km) będą znajdować się napoje izotoniczne i banany.
Organizator prosi wszystkich uczestników o niewyrzucanie plastikowych kubków na ziemię. Za punktami odświeżania będą znajdować się specjalnie przygotowane kosze. Kubki leżące na ziemi będą przeszkadzać kolejnym zawodnikom. Pomyśl, że musisz przedzierać się przez pole kilku tysięcy plastikowych kubeczków! Nie utrudniaj biegu innym.
Na trasie biegu będzie aż 41 punktów kibicowania! To dodatkowa energia, dzięki której nie musisz brać ze sobą odtwarzacza mp3. Po drodze spotkasz m.in. bębniarzy, Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, muzyków z Pogotowia Energetycznego oraz chór Sound&Grace.
Punkty kibicowania na trasie 36. PZU Maratonu Warszawskiego
Gdy już zostaniesz Bohaterem Narodowego…
…czyli co czeka Cię na mecie? Finiszować będziesz na płycie Stadionu Narodowego. Na mecie przede wszystkim dostaniesz zasłużony pamiątkowy medal. Chwilę później wolontariusze okryją Cię folią, dostaniesz też napój izotoniczny oraz wodę. Pamiętaj, aby nie pozostawać za linią mety zbyt długo – przesuwaj się ciągle do przodu, aby zrobić miejsce dla nadbiegających za Tobą zawodników.
W strefie dla uczestników maratonu dostępne będą przebieralnie, punkty depozytowe oraz punkty masażu obsługiwane przez pracowników Carolina Medical Center. Przy wyjściu z tej strefy dostaniesz przekąskę regeneracyjną. Będziesz też mógł skorzystać z prysznica – w pobliżu bramy nr 7 (na zewnątrz Stadionu, przy ul. Siwca).
Koniecznie zostań na dekoracji zwycięzców. Elita będzie nagradzana o godz. 12:00 (wiemy, możesz jeszcze być na trasie..). Od godz. 14:00 odbywać się będą pozostałe dekoracje – Drużynowych Mistrzostw Polski oraz w kategoriach wiekowych. Zdobywcy miejsc I-III w klasyfikacji wiekowej i drużynowej otrzymają statuetki.
Tak będzie wyglądał pamiątkowy medal, który otrzyma każdy finiszer 36. PZU Maratonu Warszawskiego
Święto zaczyna się w sobotę
Jeśli jesteś z Warszawy albo przyjedziesz do stolicy wcześniej, to koniecznie odwiedź Stadion już w sobotę – będzie się sporo działo! Od godz. 10:00 do 20:00 będą trwały Targi Sport&Fitness. Z atrakcji rodzinnych: wielobój sportowy dla dzieci i rodziców (od 10:00 do 18:00) oraz zorganizowane po raz pierwszy biegi dla dzieci, a właściwie dla Małych Bohaterów Narodowego (od 15:00 do 18:00). Dużą atrakcją będzie Maraton Handbike, który wystartuje o godz. 11:00. W godzinach 12:00 – 18:00 będą się odbywać seminaria biegowe, na których będzie można posłuchać doświadczonych trenerów, dietetyków, fizjoterapeutów i innych specjalistów. Szczegółowy plan seminariów razem z tematami znajdziesz TUTAJ. O 13:30 odbędzie się mecz koszykówki na wózkach, a niecałą godzinę później – mecz rugby na wózkach.
Pełny program weekendu maratońskiego dostępny jest TUTAJ.
Więcej szczegółów dotyczących 36. PZU Maratonu Warszawskiego znaleźć można w specjalnie przygotowanym INFORMATORZE oraz na stronie biegu: www.pzumaratonwarszawski.pl