fbpx

Dieta > Slider

5 wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć wagę startową

Biegacze, którzy dążą do uzyskania jak najlepszego rezultatu na mecie często mówią o wadze startowej. Wyjaśniamy, jak rozumieć to tajemnicze pojęcie i co możesz zrobić, aby osiągnąć wagę startową?

Co to takiego waga startowa?

Waga startowa to pojęcie, które pojawia się w kontekście wielu dyscyplin sportowych. Używają go kulturyści, kolarze i sportowcy sztuk walki, ale także biegacze. Pod tym pojęciem kryje się masa i skład ciała wypracowana na krótki czas intensywnych startów (zwykle będzie to nie więcej niż kilka miesięcy w roku) w celu maksymalizacji osiągów. Po tym czasie warto nieco rozluźnić reżim dietetyczny, aby organizm i psychika odpoczęły od wyrzeczeń.

Warto podkreślić, że waga startowa nie oznacza osiągnięcia jak najniższej masy. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie optymalnego składu ciała z uwzględnieniem poziomu tkanki tłuszczowej, ilości mięśni, gęstości kości i nawodnienia. Sporo do powiedzenia ma też głowa – dwaj biegacze o tym samym wzroście mogą „czuć się dobrze” w innej wadze startowej, dlatego jej wypracowanie to metoda prób i błędów zmierzających do poznania własnego organizmu.

waga startowa

Jak obliczać wagę startową? Najłatwiej będzie Ci korzystać z wagi wyposażonej w funkcję bioimpedancji, która zmierzy m.in. poziom tkanki tłuszczowej. Jej średnia zawartość u najlepszych długodystansowców to średnio 7,3% u mężczyzn oraz 12,4% u kobiet. Istotna jest również masa mięśniowa – zbyt wysoka utrudnia efektywne bieganie.

Możesz dążyć do idealnych wartości albo np. skupić się na testach kondycyjnych i regularnie sprawdzać przy różnej masie ciała wyniki czasowe na dokładnie tej samej trasie. To mniej matematyczne, za to bardziej praktyczne podejście.

Bez względu na ambicje sportowe do wagi startowej nie należy dążyć za wszelką ceną. Łatwo pogubić się w liczeniu kilokalorii i poszczególnych makroskładników, a dodatkowo niepotrzebnie obciążyć psychikę. Efekt będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Jak układać dietę w przypadku niedowagi?

Sportowcy, którzy wypracowali zbyt niską masę ciała mogą borykać się z problemem deficytu sił. Choć mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji czas biegacza na mecie powinien być lepszy, w rzeczywistości będzie odwrotnie, ponieważ mięśnie nie dysponują zapasem energii.

Układanie diety ukierunkowanej na przyrost masy ciała powinno bazować na naddatku kaloryczny względem zapotrzebowania – około 300 do 500 kcal wystarczy, aby waga wzrastała stabilnie. Dodatkowe kilokalorie powinny pochodzić z dobrej jakości pożywienia, aby organizm mógł je wykorzystać w jak największym stopniu. Jeśli zwiększysz podaż energetyczną zbyt mocno, Twoja waga co prawda wzrośnie, ale nie będzie to zmiana jakościowa. Dodatkowe kilogramy odłożą się jako tkanka tłuszczowa.

Do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego wykorzystaj gotowy kalkulator kalorii, który znajdziesz na stronie NTFY. Uwzględnia on nie tylko wiek, płeć, wzrost i masę ciała, ale również poziom aktywności fizycznej oraz cel dietetyczny.

Co zrobić w przypadku nadwagi?

waga startowa

Jeśli Twoja masa ciała jest zbyt duża w stosunku do wagi startowej, powinieneś zacząć stosować dietę redukcyjną, czyli przyjmować mniej kilokalorii niż wydatkujesz. Ten sam rezultat osiągniesz na dwa sposoby – możesz albo zwiększyć poziom aktywności fizycznej, żeby spalić więcej energii albo zadbać, aby posiłki miały mniejsza gęstość energetyczną.

Podobnie jak w przypadku przybierania na wadze, jej redukowanie też powinno odbywać się stopniowo, poprzez zastosowanie odpowiedniego deficytu kalorycznego na poziomie 300-500 kcal w ciągu doby. Utrzymując ten pułap zapewniasz sobie spadek masy ciała o 0,5 do 1 kg tygodniowo z zachowaniem optymalnego składu ciała. Redukcję masy ciała zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem, aby Twój organizm mógł stopniowo przyzwyczajać się do nowych warunków.

Jak osiągnąć wagę startową?

Osiągnięcie wagi startowej wcale nie musi wymagać bardzo wielu wyrzeczeń. Wystarczy działać w sposób konsekwentny. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą osiągnięcie celu:

  • dbaj o nawodnienie – nieważne, czy zwiększasz, zmniejszasz czy utrzymujesz masę ciała, nawodnienie pomoże utrzymać w równowadze wszystkie procesy fizjologiczne. Pij minimum 2,5-3 litry wody dziennie;
  • organizuj dietę w ciągu dnia – spożywanie 5 posiłków pomoże organizmowi lepiej zagospodarować otrzymane mikro- i makroskładniki. Węglowodany spożywaj głównie w porach okołotreningowych;
  • unikaj jedzenia pod wpływem emocji i spożywaj posiłki bez pośpiechu – dzięki temu przyjmiesz mniej kilokalorii;
  • zwiększ podaż białka w diecie – według zaleceń MKOL biegacze powinni spożywać nawet do 1,7 g protein na kilogram masy ciała. Białko nie tylko zapewni uczucie sytości na dłużej, ale również pomoże utrzymać masę mięśniową i spalić tłuszcz;
  • wagę startową osiągniesz poprzez odpowiedni trening. Urozmaicaj wolne biegi szybkimi akcentami. Spalają więcej kilokalorii i powodują większy wydatek energetyczny po ćwiczeniach (ang. afterburn effect).

Tapering i dieta a waga startowa

Pisząc o wadze startowej nie sposób pominąć taperingu. W ten sposób określa się ostatni okres przed zawodami, kiedy następuje planowe zmniejszenie kilometrażu, aby organizm mógł odpocząć przed wyzwaniem bez jednoczesnego spadku wydolności. Tapering to jednak nie tylko zmiana planu treningowego, ale również diety.

waga startowa

Badania naukowe potwierdzają, że biegacze, którzy w ostatnim tygodniu przed zawodami przez pierwsze cztery dni spożywają niewielkie ilości węglowodanów, aby na ostatnie trzy dni istotnie zwiększyć ich ilość (nawet do 70-80% całkowitej podaży energetycznej) osiągają lepsze wyniki niż ci, którzy nie stosują rotacji węglowodanami. Dlaczego tak się dzieje? W pierwszej fazie dochodzi do wyczerpania zasobów glikogenu i uwrażliwienia mięśni na glukozę. Z kolei faza „ładowania węglowodanami” polega na dostarczeniu dużej ilości cukrów, które przydadzą się jako paliwo podczas długotrwałego wysiłku.

Na pewno zwrócisz uwagę, że zwiększając podaże węglowodanów przybierasz na wadze, ale spokojna głowa! To nie tkanka tłuszczowa, która rujnuje Twoją wagę startową, ale woda, ponieważ glikogen sprzyja jej absorpcji. Ma to swoje dobre strony, ponieważ chroni przed odwodnieniem się w trakcie długiego biegu.

Jeśli chcesz zadbać o regulację wagi przed zawodami i mieć pewność, że spożywasz dokładnie tyle kilokalorii, ile potrzebujesz, rozważ sięgnięcie po catering dietetyczny NTFY. To gwarancja świeżych, zdrowych i urozmaiconych posiłków.

Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można

Bibliografia:

  1. Fitzgerald M., Waga Startowa, wyd. Inne Spacery, 2012;
  2. Stellingwerff T. Case Study: Body Composition Periodization in an Olympic-Level Female Middle-Distance Runner Over a 9-Year Career. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2018;28(4):428-433. doi:10.1123/ijsnem.2017-0312.
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?