Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
II Kołobrzeg Maraton – majówka nad morzem
Trasa kołobrzeskiego maratonu umożliwia zwiedzanie okolicy. Fot. Jerzy Błażyński.
Do majówki jeszcze mnóstwo czasu – cała zima przed nami. Ale ponieważ niektórzy już zaczynają planować sezon wiosenny, przedstawiamy propozycję na ten – miejmy nadzieję – słoneczny długi weekend. Maraton wzdłuż Morza Bałtyckiego.
Cała trasa kołobrzeskiego maratonu biegnie wzdłuż naszego jedynego morza. Prowadzi od jednej latarni morskiej do drugiej, gdzie zawodnicy zawracają i biegną z powrotem do miejsca, z którego wystartowali. O drugiej edycji imprezy opowiada nam dyrektor zawodów – Przemysław Kiełkowski.
Czym maraton w Kołobrzegu różni się od innych maratonów? Dlaczego warto na niego jechać z drugiego końca Polski?
Kołobrzeg Maraton różni się od klasycznych biegów na tym dystansie organizowanych w Polsce z kilku powodów. Po pierwsze ma unikatową, bardzo atrakcyjną krajobrazowo trasę. Po drugie warto przyjechać do samego Kołobrzegu w czasie majówki – miasto organizuje wtedy szereg imprez kulturowo-sportowych dla turystów. Warto również skorzystać z całej nowoczesnej infrastruktury sportowej Kołobrzegu, m.in ścieżek rowerowych, basenów, sal fitness, szerokich plaż.
Co według Pana jest najmocniejszą, a co najsłabszą stroną tej imprezy?
Najmocniejszą stroną naszego maratonu jest m.in. organizacja. W sztabie pracują sami maratończycy i ultramaratończycy, którzy organizują tę imprezę z serca i zamiłowania do aktywności sportowej. Między innymi Zbigniew Malinowski – polski spartatlończyk, który ukończył tę imprezę aż 10 razy. Słabą stroną jest rozpoznawalność naszej imprezy w środowisku biegowym. To będzie dopiero druga edycja maratonu.
Fragment trasy poprowadzony ścieżką rowerową. Fot. Jerzy Błażyński.
Między startem honorowym a startem ostrym (czyli właściwym) jest godzinny odstęp. Co zawodnicy będą robić przez ten czas?
Ze względu na oryginalną, niepowtarzalną nazwę naszej imprezy Kołobrzeg Maraton – od latarni morskiej do latarni morskiej – start honorowy odbywa się w kołobrzeskim porcie, przy latarni morskiej. Po powitaniu gości przez organizatorów maratonu nastąpi krótkie przedstawienie maratończykom trasy biegu, jak i jej organizacji, czyli pospolita odprawa dla uczestników. Potem odbędzie się przemarsz strefą uzdrowiskową w stronę hotelu PRO VITA, gdzie znajduje się start i meta biegu.
Jak będzie wyglądała trasa biegu? Co ciekawego maratończycy zobaczą po drodze?
Mogę śmiało powiedzieć, że mamy jedną z piękniejszych tras krajobrazowych w Polsce. Całość maratonu biegnie wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Po drodze mijamy: strefę uzdrowiskową Kołobrzegu, następnie trasa biegnie cały czas ścieżką rowerową. Wiedzie przez Ekopark, dziki teren z rozlewiskami, a po drugiej stronie można podziwiać piękną, piaszczystą i dziką plażę. Po drodze również mijamy znane Polakom miejscowości turystyczne: Sianożęty i Ustronie Morskie. Na 21. kilometrze znajdziemy się w Gąskach i przy pięknej stylowej latarni morskiej nastąpi powrót do Kołobrzegu.
Zawodnicy będą mieli okazję biegać w zróżnicowanej okolicy. Fot. Roman Pawlicki.
Jak ocenia Pan trudność tej trasy? Da się tam łatwo zrobić życiówkę?
Według mnie można zrobić życiówkę na tej imprezie. Podczas pierwszej edycji udało się poprawić czas kilku maratończykom. Mi również, poprawiłem swój czas o 6 minut i ukończyłem ten maraton z czasem 3 godz. 26 min.
Co oprócz biegu będzie czekać na zawodników? Przewidziane są jakieś dodatkowe atrakcje?
Przez cały dzień w miejscu startu imprezy odbywać się będzie cały szereg atrakcji przygotowanych dla uczestników imprezy. Powstanie „miasteczko maratończyka”, w którym będą m.in. stoiska sportowe, konsultacje dietetyczne i SPA. Cała majówka w Kołobrzegu jest bardzo bogata w imprezy dla gości – na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Warto przyjechać do nas dzień lub dwa dni wcześniej. To miasto naprawdę jest nastawione na rekreację i sport! Nie wspominam już o produktach regionalnych dla zawodników po biegu, m.in. pyszna zupa łososiowa, ryby wędzone i inne lokalne przysmaki…
Docierały do Pana opinie uczestników zeszłorocznej edycji imprezy? Co chwalili sobie najbardziej, a na co narzekali?
Dużo osób chwaliło całą imprezę – m.in. atrakcyjność krajobrazową trasy z widokiem na morze, oznaczenie trasy, biuro zawodów, ciekawe pakiety sportowe dla zawodników, punkty odżywcze, a zwłaszcza kameralność imprezy. Kilka osób narzekało na trudność techniczną trasy oraz nierówność podłoża (w regulaminie o tym pisaliśmy). Trasa biegu przez 7 km prowadzi duktem leśnym.
Jeśli ktoś na maraton będzie jechał z daleka, pewnie przyjedzie do Kołobrzegu na całą majówkę. Co warto zobaczyć w okolicy?
Atrakcyjność rekreacyjno-turystyczno-sportową okolicy. Najszersze plaże nad Morzem Bałtyckim, piękne ścieżki rowerowe poprowadzone po całym powiecie kołobrzeskim. Warto pozwiedzać kołobrzeskie zabytki, muzea, skanseny. Polecałbym piękną kołobrzeską marinę (port jachtowy, skansen morski). Warto pospacerować po strefie uzdrowiskowej, parku nadmorskim, centrum miasta. Można śmiało powiedzieć, że Kołobrzeg cały się zmodernizował i unowocześnił. To naprawdę polska stolica SPA. Warto przyjechać do nas na całą majówkę. Serdecznie zapraszamy!
Pamiątkowy medal z zeszłorocznej edycji maratonu – wręczany każdemu zawodnikowi kończącemu bieg. Fot. Jerzy Błażyński.
II Kołobrzeg Maraton
Termin: 4 maja 2014 r.
Dystans: klasyczny – 42,195 km
Limit czasu: 6 godzin
Wpisowe:
– do 12 kwietnia 2014 r. – 95 zł (po tym terminie organizator nie zapewnia pełnego pakietu startowego)
– do 24 kwietnia 2014 r. – 140 zł
– do 03 maja 2014 r. – 180 zł
– w dniu 04 maja 2014 r. do godz. 9:00 – 250 zł
Zapisy: tutaj (koniec zapisów przez formularz – 24 kwietnia 2014 r. lub w momencie wypełnienia limitu uczestników)
Limit uczestników: 500 osób
Nocleg: Organizator umożliwia bezpłatny nocleg na hali sportowej miejscowego gimnazjum (200 miejsc) oraz odpłatny (35 zł) nocleg w Internacie Zespołu Szkół Policealnych. Chęć skorzystania z któregokolwiek noclegu należy zaznaczyć przy zgłoszeniu.
W ramach wpisowego:
– numer startowy z imieniem i nazwiskiem wraz z czterema agrafkami;
– unikatowy medal;
– koszulka techniczna Kołobrzeg Maraton bądź inna pamiątka z logo zawodów;
– napoje (woda, napoje izotoniczne, herbata) na trasie i mecie biegu;
– możliwość bezpłatnego noclegu na hali sportowej;
– kupon na posiłek podczas Pasta Party w przeddzień zawodów;
– folder informacyjny Kołobrzeg Maraton;
– spersonalizowany dyplom;
– gąbka;
– inne możliwe niespodzianki…
Punkty odżywcze: Zawodnicy będą przebiegać w sumie koło siedmiu punktów odżywczych wyposażonych w wodę, izotonik, banany i batony. Organizator umożliwia zawodnikom pozostawienie na punktach własnych odżywek.
Strona organizatora: II Kołobrzeg Maraton