fbpx
open water

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Pływacki słowniczek – czyli lista pojęć, które warto znać

Pływacy nie gęsi, swój język mają. Warto zapoznać się z kilkoma potocznymi określeniami, obecnymi również wśród triathlonistów, a dotyczącymi treningu w wodzie.

open water

Rotacja

Sposób w jaki pływak obraca się wokół swojej osi podczas pływania. Rotacja pozwala generować większą dynamikę, redukuje opory wody oraz pozwala na lepsze ustawienie ręki w fazie ruchu nad wodą.

Pozycja

Określa jak wysoko nasze ciało znajduje się w wodzie, zwracając w szczególności uwagę na biodra i nogi. Niska pozycja oznacza większe opory wody, powierzchnia natarcia jest wtedy znacznie większa.

Dwustronny oddech

Określa sposób oddychania na dwie strony. Wbrew pozorom nie musi oznaczać oddechu co nieparzystą liczbę ruchów ręki. Wystarczy jeżeli zmieniamy stronę, na którą oddychamy, w miarę naszych potrzeb. Oddychanie na jedną stronę może przyczyniać się do kontuzji spowodowanych przeciążeniem jednego z barków.

Fala czołowa

Fala formowana przez ciało pływaka podczas poruszania się w wodzie. Woda unosi się w okolicach czubka naszej głowy, by chwilę później utworzyć „rynnę” na wysokości twarzy. Prawidłowa technika kraulowa pozwala wykorzystać tę „rynnę” do oddychania. Pozwala to na niższą pozycję głowy i wyższą pozycję nóg i bioder.

Czucie wody

W ten sposób określa się jak odczuwamy kontakt z wodą na naszych dłoniach i ramionach. Prawidłowe wyczucie znacznie zwiększa efektywność chwytu i ruchu w poszczególnych fazach. Czucie wody staramy się wyrobić podczas ćwiczeń i wizualizacji.

Frekwencja

Ilość ruchów na minutę, licząc obydwa ramiona. Im szybciej poruszamy rękoma, tym wyższa frekwencja. Większość pływaków-amatorów mieści się w przedziale 50-65 ruchów na minutę.

Liczba ruchów

Mówi nam, jak dużo ruchów (licząc pełny cykl obydwu ramion) robimy aby pokonać jedną długość basenu. Liczba ta powinna być podawana w parze z długością basenu.

Prędkość (czasy)

Czas potrzebny na pokonanie danego odcinka. Może być to 400m, lub 1000m. Najczęściej odnosi się jednak do odcinka 100 metrowego. Zawodnicy pływają w okolicach 50 sekund na 100 metrów, zwalniając do 1:00 – 1:05 minuty na 100 metrów, podczas pływania dłuższych odcinków.

Zegar basenowy

Zegar posiadający tylko wskazania sekundowe, oraz podwójną lub poczwórną wskazówkę. Wskazówki te mają ramiona w różnych kolorach. To właśnie stąd bierze się komenda „startujemy na czerwoną”, oznaczająca moment kiedy czerwone ramię znajdzie się w najwyższej pozycji. Znając orientacyjne czasy w jakich pływamy odcinki 100 metrowe, zegar basenowy może być dokładnym i wystarczającym źródłem informacji. Pływając około 2 minut na 100 metrów, startując „na czerwoną” kończymy 400 metrowy odcinek z czerwoną wskazówką na 48 sekundzie – oznacza to, że nasze zadanie ukończyliśmy w 7 minut 48 sekund.

Długi/krótki

Określenia dotyczące długości basenu. Krótki to 25 metrów, długi 50 metrów.  Jest to ważna informacja, kiedy podajemy wyniki na poszczególnych odcinkach. Basen krótki daje możliwość lepszych rezultatów, dzięki częstszym odbiciom od ściany. Igrzyska olimpijskie rozgrywane są tylko na basenie 50 metrowym.

Ćwiczenia oddechowe

Oznaczają zazwyczaj pływanie z rzadszym niż zwykle sięganiem po powietrze. Część trenerów uważa, że kształtuje to mięśnie oddechowe. Inni traktują to tylko jako ćwiczenie techniczne pozwalające na koncentrację na zachowaniu ekonomiki ruchu i głębszym wydechu do wody.

Drafting

Jest to pływanie w nogach innych zawodników. Praktyka jak najbardziej dozwolona w wodach otwartych i pozwalająca zaoszczędzić mnóstwo sił przed dalszą rywalizacją w triathlonie.

Nawigacja

Podnoszenie głowy podczas pływania w wodach otwartych w celu ustalenia właściwego toru. Kiedy unosimy głowę, powodujemy znaczne obniżanie się nóg i bioder, powodując dodatkowe opory. Umiejętna nawigacja pozwala na zminimalizowanie strat wywołanych wytrąceniem z wysokiej pozycji w wodzie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Maciej Żywek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Takie medale otrzymają uczestnicy Maratonu Sztafet już 18 maja! Każdy biegacz, który ukończy swój odcinek biegu, otrzyma medal. Sześć nietypowych „krążków” złożonych razem stworzy jedną całość – to symbol dla zespołowej pracy i znakomity motyw […]

Zobaczcie medale tegorocznego Maratonu Sztafet! Sprawdzian dla ekip i sportowa integracja już 18 maja

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie