Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Narodowy Spis Biegaczy. Spisałeś się już?
„Niezależnie, czy biegasz maratony, czy truchtasz 15 minut – jesteś biegaczem, jeśli się nim czujesz. Spisz się!” – tak do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Biegaczy zachęca jego organizator, portal PolskaBiega.pl. Cała akcja będzie prawdopodobnie największym spisem biegaczy w historii Polski. Do tej pory spisało się już ponad 37 tysięcy osób!
Adres strony ze spisem jest najprostszy z możliwych: www.spisbiegaczy.pl
Twórcy akcji – portal PolskaBiega.pl – tłumaczą, po co całe to zamieszanie:
Stworzyliśmy Narodowy Spis Biegaczy, aby pokazać, jak wielu Polaków biega, i zachęcić do biegania nieprzekonanych. Chcemy także stworzyć raport na temat lawinowo rosnącej społeczności biegowej.
Kto może się spisać?
Każdy biegacz. Czyli kto? Każdy, kto się nim czuje. Niezależnie od częstotliwości treningów, obciążeń, tygodniowego kilometrażu, życiówek, pokonywanych na zawodach dystansów, fachowej wiedzy. Narodowy Spis Biegaczy jest dla każdego, kto sam siebie uważa za biegacza. Ankieta nie wymaga weryfikacji osiągnięć, nie trzeba reprezentować określonego poziomu sportowego. Biegasz? Po prostu się spisz.
Po co się spisywać?
Żeby dołożyć swoją cegiełkę do powstania jeszcze bardziej rzetelnego raportu o polskich biegaczach. Portal PolskaBiega.pl opracuje dane i stworzy obszerne sprawozdanie dotyczące biegaczy w Polsce – zarówno tych zaawansowanych, jak i tych, dla których bieganie jest jedynie formą rekreacji. Im więcej osób się spisze, tym pełniejszy obraz polskich biegaczy da końcowy raport.
Narodowy Spis Biegaczy przyciąga też znane osoby! Spisali się już m.in.: Henryk Szost, Karolina Jarzyńska, Iwona Lewandowska, Tomasz Lis, Maciej Kurzajewski, Jacek Fedorowicz, Joanna Jabłczyńska, Wojciech Staszewski, Beata Sadowska, Artur Partyka.
Karolina Jarzyńska ze swoim indywidualnym numerem startowym z Narodowego Spisu Biegaczy. Fot. D. Bąbol, PolskaBiega.pl
Jak to wygląda?
Każdy, kto chce się spisać, wypełnia anonimową ankietę na stronie www.spisbiegaczy.pl. Ankieta składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to bardzo podstawowe pytania, np. Jak często biegasz?, Od jak dawna biegasz?, Czy kiedykolwiek startowałeś/startowałaś w zawodach biegowych?, w drugiej części natomiast pytania są nieco bardziej szczegółowe, uwzględniają różne aspekty biegania. Znajdują się tu pytania o słuchanie muzyki w trakcie treningu, o używany sprzęt, o czytanie prasy biegowej, o inne uprawiane sporty. Trzeba też zgodzić się lub nie z przedstawionymi zdaniami twierdzącymi, np.: Wstaję wcześnie rano, żeby trenować; Zawsze sprawdzam skład/wartości odżywcze produktów spożywczych; Lubię wiedzieć jaki dystans przebiegłam i w jakim czasie.
Wypełnienie obu części nie powinno zająć dłużej niż 10 minut. W pierwszej części można (ale nie trzeba) podać swój adres e-mail, na który w listopadzie zostanie przesłany pełen raport ze spisu.
Fragment drugiej części ankiety
Spisz się i podaj dalej!
Po wypełnieniu całej ankiety dla każdego biegacza zostanie wygenerowany indywidualny numer startowy z wybranym przez niego hasłem (z listy 15 haseł). Wygenerowaną grafiką można od razu pochwalić się na Facebooku. Dzięki temu o Spisie dowie się jeszcze więcej osób, a końcowy raport będzie jeszcze bardziej rzetelny. Jeśli znasz kogoś, kto biega – powiedz mu o Narodowym Spisie Biegaczy!
Końcowa strona wypełnionej i zapisanej ankiety
Narodowy Spis Biegaczy potrwa do 30 września 2014 r.