Triathlon > TRI: Trening > Triathlon
Jakim typem pływaka jesteś? – Swim Smooth Types
SwimSmooth.com to jeden z najbardziej przydatnych portali dla osób chcących doskonalić swoją technikę pływania. Świetnie uzupełnia się z książką o tym samym tytule, autorstwa dwóch australijskich trenerów pływania, szkolących również triathlonistów – Paula Newsome’a i Adama Younga. Oprócz wskazówek treningowych, twórcy koncepcji „gładkiego pływania” umożliwiają czytelnikom rozpoznanie swojego typu pływackiego, co pozwala na zidentyfikowanie swoich słabych i mocnych stron.
Dzięki trzem prostym krokom dowiadujemy się, jaki typ reprezentujemy i co możemy zrobić, aby stać się lepszymi zawodnikami. Na podstronie z charakterystyką każdego typu znajdziemy także film pokazujący, jak prawdopodobnie wyglądamy pod wodą. Typy wyróżnione przez autorów to:

1. Arnie
To najczęściej dobrze zbudowany mężczyzna z przeszłością sportową w dyscyplinach takich jak rugby. Dobry w sprintach, słaby na długim dystansie, miewa problem z oddychaniem. Cechami charakterystycznymi są tonące nogi, krzyżujące się podczas pociągnięcia ramiona i unoszenie głowy do oddechu.

2. Bambino
Ten typ zazwyczaj odnosi się do kobiet. Słaba koordynacja, słabe czucie wody i kiepska rotacja – to znaki, które pasują do wielu pływaków tego typu. Niewielka pewność siebie w wodzie powoduje, że w wodzie otwartej pojawiają się dodatkowe trudności.

3. Kicktastic
Po polsku – kopacz. Silne nogi dominują w jego (a częściej: jej) stylu dowolnym, zdecydowanie wyprzedzając siłą pracę ramion. Na krótkim dystansie radzi sobie bardzo dobrze, ale podczas długiego pływania zapotrzebowanie na tlen, generowane przez silną pracę nóg, wywołuje dyskomfort i powoduje zwalnianie poruszania się. Nie przepada za pływaniem w piance i z ósemką między nogami.

4. Overglider
Bardzo się stara i myśli o poprawie swojej techniki. Często spotykanymi kłopotami tego typu są niewielka frekwencja ruchów (poniżej 50 ruchów na minutę), problem z oddychaniem na obie strony, a przez to także nierówna rotacja. Można zauważyć także „zawisanie w martwym punkcie” podczas pociągnięcia i nożycowy sposób kopania w stylu dowolnym.

5. Swinger
To zawodnik lub zawodniczka zasadniczo dobrze radzący sobie w wodzie (od 1:50 do 1:00 i mniej na 100 m) – wielu profesjonalnych pływaków i triathlonistów to właśnie „Swingersi”. Od idealnej techniki dzieli ich kilka mankamentów: słabsza rotacja, stosunkowo delikatny sposób kopania i zbyt wysoka pozycja głowy.

6. Smooth
Wzór do naśladowania. Gładko prześlizguje się przez najszybszy tor na basenie. Świetna rotacja, wysoki łokieć, sprawia wrażenie, jakby płynął bez wysiłku. Wizualizację idealnej techniki można obejrzeć na stronie głównej portalu Swim Smooth.