Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Krwawa Pętla już 28 czerwca. Masz odwagę, by się z nią zmierzyć?
Krwawa Pętla 2014. Fot. Kuba Wolski
Krwawa Pętla to wyzwanie, podczas którego w głowie dzieją się dziwne rzeczy. 250 km, 24 godziny, max 4 zawodników i brak jednego roweru…
Podstawowe informacje:
Termin: 28-29 czerwca 2019 r. (sobota – niedziela)
Miejsce: Start: pętla ZTM „Międzylesie” w Warszawie (Aleja Dzieci Polskich/ul. Przedwiośnie).
Dystans: 250 km
Limit czasu: 24 godziny:
Formuła: bike&run – zespoły maksymalnie 4-osobowe; liczba rowerów o jeden mniejsza niż liczba zawodników
Więcej informacji: www.krwawapetla.com
Krwawa Pętla 2014. fot. Andrzej Chomczyk / Sztuka Kadru
Wystarczy spojrzeć do archiwum wyników, żeby zorientować się, że nie jest to łatwa impreza. Podczas pierwszej, pilotażowej edycji – w 2012 r. – do walki stanęły tylko dwa zespoły. Oba przejechały trasę w limicie, ale zajęło im to ponad 23 godziny (zwycięski team osiągnął czas 23 godz. i 19 min). Rok później z rywalizujących między sobą 6 ekip żadna nie ukończyła Krwawej Pętli w limicie, a tylko jedna w ogóle doczołgała się do mety (w czasie 25 godz. i 30 min). Rok 2014 to wreszcie sensowna rywalizacja i okazja do walki na trasie: wystartowało osiem ekip, cztery z nich ukończyły wyścig w limicie, jedna dojechała do mety po czasie (25 godz. i 33 min), a trzy zrezygnowały w trakcie. Wygrała drużyna, która zwyciężyła także podczas pierwszej edycji Krwawej Pętli (dokładnie w takim samym składzie) – ERGO Vege Niezła Korba. Aktualny rekord trasy ustanowiony w 2014 r. to 20 godzin i 46 minut. Należy zaznaczyć, że w edycji 2014 po raz pierwszy dozwolony był support, czyli wsparcie zespołu na trasie przez osoby trzecie (dostarczanie jedzenia czy pomoc w serwisowaniu sprzętu).
Aktualni rekordziści trasy. Od lewej: Jan Kaseja, Aleksander Tittenbrun, Piotr Kłosowicz, Arkadiusz Recław. Fot. Kuba Wolski
O co właściwie chodzi?
Formuła bike&run oznacza, że 250-kilometrową trasę trzeba pokonać na rowerze i biegiem. Każdy maksymalnie 4-osobowy zespół (płeć zawodników dowolna; najmniejszy dopuszczalny zespół to 2 osoby) ma do dyspozycji jedynie rowery (oczywiście swoje), ale w liczbie o jeden mniejszej niż liczba zawodników. Czyli zespół 4-osobowy może mieć 3 rowery, zespół 3-osobowy 2 rowery, a zespół 2-osobowy 1 rower. Oznacza to, że jedna osoba zawsze musi biec (nie można jej w żaden sposób holować). Jak długie będą zmiany biegowe – o tym decydują sami zawodnicy. Sami też decydują, kiedy i czy w ogóle chcą robić przerwy, czy chcą się przespać. Muszą też sami zadbać o swoje wyżywienie (bez pomocy osób trzecich), choć mogą korzystać ze sklepów i punktów gastronomicznych znajdujących się w pobliżu trasy.
Krwawa Pętla 2014. Fot. Jakub Wolski
Aby być sklasyfikowanym, zespół musi całą trasę pokonać w takim samym składzie. Nagrody są symboliczne. Pierwsza drużyna na mecie otrzyma przechodni puchar, a członkowie wszystkich ekip, które ukończą Krwawą Pętlę w limicie, dostaną certyfikaty i koszulki finishera.
Krwawa Pętla 2013. Fot. Krzysztof Dołęgowski
Trasa
Trasa Krwawej Pętli wiedzie głównie czerwonym szlakiem turystycznym stanowiącym Warszawską Obwodnicę Turystyczną PTTK. Do pokonania jest 240-250 km.
Trasa ma nie tylko nawierzchnię asfaltową – na zawodników będzie czekać sporo leśnych ścieżek, trochę (albo całkiem sporo – w zależności od pogody) błota, a nawet piaszczystych wydm. Nie wszędzie jazda rowerem jest możliwa i miejscami biegacz będzie poruszał się szybciej niż rowerzyści.
Trasa – poza oznaczeniami szlaków – nie będzie dodatkowo znakowana przez organizatorów. Dlatego istotne jest wcześniejsze prześledzenie całego jej przebiegu. Na całej trasie dozwolone jest korzystanie z dowolnych systemów nawigacji (wszelkie mapy, urządzenia GPS). Również w zakresie nawigacji nie można korzystać ze zorganizowanej pomocy osób trzecich (spoza drużyny).
Krwawa Pętla 2014. Fot. Jakub Wolski
Więcej informacji i formularz zapisów znajdziesz na stronie krwawapetla.com.