Triathlon > TRI: Wydarzenia > Triathlon
Ważne uchwały i zmiany w PZTri w 2016 roku
Kadra narodowa w Portugalii. Fot. PZTri
Chyba po raz pierwszy Polski Związek Triathlonu uwinął się przed końcem roku z ogłoszeniem kadry narodowej, kryteriów kwalifikacyjnych i innymi ważnymi uchwałami dotyczącymi sportu młodzieżowego i seniorskiego. Ewolucja w działaniach związku pozwala zawodnikom spoglądać w przyszłość z większym spokojem niż miało to miejsce dotychczas.
Juniorzy i młodzieżowcy
Jedna z najdalej idących zmian dotyczy szkolenia juniorów i młodzieżowców. W 2016 roku Polski Związek Triathlonu planuje przeprowadzić cykl Grand Prix Polski w Aquathlonie, który oprócz wartości diagnostycznej (kontrola formy zawodników przed sezonem właściwym), będzie także szansą na wyłowienie potencjalnych triathlonistów spośród pływaków i pięcioboistów. Część pływacka zawodów będzie odbywać się na basenach, biegowa na bieżniach lub na atestowanych trasach. Dla juniorów młodszych przewidziano dystanse 600m + 3 km, dla starszych zawodników 800m + 5 km. Zawodnicy będą mieli okazję sprawdzać się w ten sposób od połowy stycznia do połowy kwietnia 2016 roku (16-17 stycznia – Wałcz, 20 marca – Poznań, 17 kwietnia – Rumia). Dzięki wprowadzeniu tego typu imprez, przeznaczonych specjalnie dla dzieci i młodzieży, pojawia się realna szansa na wzmocnienie „młodej” kadry narodowej w triathlonie.Władze PZTri uchwaliły także szereg zmian dotyczących punktacji w systemie sportu młodzieżowego. Z nowymi, przejrzystymi zasadami punktowania najważniejszych dla młodzieży zawodów można zapoznać się na stronie związku. Znane są również kryteria kwalifikacyjne na zawody mistrzowskie w 2016 roku dla młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (link).
Polski Związek Triathlonu nie tylko obraduje, lecz także działa. W dniach 3-4 grudnia w warszawskim Instytucie Sportu odbyły się kompleksowe badania szerokiej kadry juniorów i młodzieżowców, które miały na celu jak najpełniejsze sprawdzenie stanu zdrowia i aktualnej formy zawodników. Wyniki testów będą dobrym materiałem wyjściowym dla trenerów oraz wskazówką dla osób kierujących szkoleniem w związku. O badaniach juniorów napiszemy więcej w osobnym artykule.
Do kadry narodowej juniorów zostali powołani: Aleksandra Sikora, Urszula Olejniczak, Michał Oliwa oraz Kamil Damentka.
Badania wydolnościowe. Fot. PZTri
Seniorzy
Znana jest już pełna kadra narodowa na pierwszą połowę 2016 roku. Zarząd Polskiego Związku Triathlonu powołał do kadry Seniorów Agnieszkę Jerzyk, Małgorzatę Szczerbińską, Magdalenę Mielnik, Paulinę Kotficę, Sylwestra Kustera, Mateusza Kaźmierczaka, Tomasza Brembora, Dariusza Kowalskiego, a także Marię Cześnik i Paulinę Klimas. Ze względu na wczesny termin rozgrywania Mistrzostw Europy w Lizbonie (26-29.05) związek zorganizował dla kadry obóz przygotowawczy w Portugalii, który odbył się już w pierwszej połowie grudnia.Szkolenia dla trenerów
Szkoleniowcy szerokiej kadry narodowej mają okazję wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Instytut Sportu – „Akademii Trenerskiej”. Aby udostępnić szkolenie jak najszerszej liczbie odbiorców, wydarzenie organizowane jest w trzech lokalizacjach w Polsce: w Warszawie, w Białej Podlaskiej i w Katowicach.Ponadto w dniach 5-6 grudnia odbyła się konferencja skierowana do obecnych i przyszłych trenerów triathlonu. W programie znalazły się wykłady z zakresu konkurencji wchodzących w skład triathlonu oraz metodyki treningu. Podczas dwudniowej Konferencji Metodyczno-Szkoleniowej PZTri uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji wygłoszonych między innymi przez Mariusza Wędrychowicza – trenera pływania z ogromnym doświadczeniem i wielkim dorobkiem medalowym wśród zawodników; Tomasza Pąchalskiego – eksperta od pływania długodystansowego; Mateusza Naworola – profesjonalnego bikefittera z warszawskiego studia Veloart; Małgorzaty Łukasik i Andrzeja Marszałka z laboratorium Synevo; Piotra Rostkowskiego – doświadczonego zawodnika i trenera biegania oraz Marcina Nagórka – dociekliwego biegacza, świetnego średniodystansowca.