Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia
Nasi reprezentanci: Joanna Jóźwik

Joanna Jóźwik w akcji podczas biegu eliminacyjnego na 800 m w ME w lekkoatletyce w Zurychu. 13 sierpnia 2014. Fot. PAP
Joanna Jóźwik dopiero niedawno przebiła się do polskiej i światowej czołówki w biegu na dystansie 800 metrów. Jej korzenie tkwią w sprintach, a życiówki na krótkich dystansach robią wrażenie.
Joanna Jóźwik jest nieco nietypową polską biegaczką na dystansie 800 metrów, szczególnie jeśli porównać ją do panów: Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego, a także bezpośredniej rywalki – Angeliki Cichockiej. W przeciwieństwie do nich, nie ma i nigdy nie miała niczego wspólnego z biegami długimi. Mimo, że nie widać tego po jej posturze, wywodzi się ze sprintu i biegała nieźle nawet 100 metrów. Najdłuższym dystansem, w jakim oficjalnie startowała, było 1000 metrów. Dla porównania, zarówno Adam Kszczot jak i Marcin Lewandowski startowali nawet na 10 km na ulicy i w biegach przełajowych. Podobnie wygląda to u Angeliki Cichockiej, która przez wiele lat była w czołówce biegów ulicznych i przełajowych na Pomorzu.
Życiówki Joanny Jóźwik w konkurencjach sprinterskich są na bardzo wysokim poziomie, niewiele wolniejszym od reprezentantek Polski na tych dystansach. 24,16 na 200 metrów robi wrażenie, niezłe jest też 53,08 na 400 metrów. Asia regularnie biega w klubowej sztafecie 4×400 metrów podczas mistrzostw Polski. Co roku startuje też na dystansach sprinterskich, a jej trening opiera się na dość małej ilości pokonywanych kilometrów.
W czasach juniorskich startowała głównie w sprintach, od czasu do czasu tylko zaglądając na dystans 800 metrów. Jednak dopiero po poważniejszym zaatakowaniu średnich dystansów sypnęły się medale mistrzostw Polski. Asia była m.in mistrzynią Polski juniorek na 800 metrów w hali i na stadionie, a także wicemistrzynią na 400 metrów.
ZOBACZ TEŻ: Sylwetki naszych reprezentantów. Adam Kszczot
W pełni przeszła do biegów średnich dopiero w 2013 roku, po zmianie trenera. Od tej pory w imprezach mistrzowskich nie startuje już na 400 metrów, ewentualnie tylko w sztafecie. Co ciekawe, dzięki zmianie treningu pobiła życiówki nie tylko na 800 metrów, ale także na 200 i 400. Jej najlepszym dystansem jest zaś ten nieoficjalny, pomiędzy sprintami a biegami średnimi – 600 metrów. Tutaj Joanna Jóźwik może się pochwalić fantastyczną życiówką – 1:25,04. Jest to najlepszy wynik na tym dystansie w historii polskiego biegania.
Już w 2014 kibice mogli się przekonać, że postawienie w pełni na 800 metrów to dobry wybór. Podczas rozegranych w tym roku mistrzostw Europy seniorów Polka zajęła 3 miejsce z nową życiówką – 1:59,63, poprawiając poprzednią o prawie 3 sekundy. Wcześniej startowała w imprezach międzynarodowych juniorów i młodzieżowców, ale bez sukcesów. Dopiero w 2014 Joanna zdobyła też pierwszy tytuł mistrzyni Polski seniorek – oczywiście na dystansie 800 metrów. Jej sukcesy sa więc dosyć świeże, inaczej niż u Adama Kszczota czy Marcina Lewandowskiego, którzy byli fenomenami już jako juniorzy. Co ciekawe, mimo że wywodzi się ze sprintów, Asia biega często jak długodystansowiec, trzymając się z tyłu i mocno finiszując. Jest też bardzo skuteczna w najważniejszych biegach, a niekoniecznie w startach pośrednich, na dużych mityngach.
Rok 2015 przyniósł nową życiówkę, pobitą w najlepszym momencie – w półfinale mistrzostw świata. Polka awansowała do finału i zajęła w nim 7 miejsce. W sezonie 2016 była 6 w mistrzostwach Europy i dopiero druga w mistrzostwach Polski – za Angeliką Cichocką.
Największe sukcesy:
– brązowy medal mistrzostw Europy na 800 metrów (2014, Zurych)
– dwukrotna mistrzyni Polski na 800 metrów (2014, Szczecin i 2015, Kraków)
– mistrzyni Polski juniorek oraz młodzieżowek na 800 metrów