fbpx

Sprzęt > Akcesoria

Maska treningowa. Czy to działa? [TEST]

maska treningowa

Maska treningowa to przedmiot dość kontrowersyjny. Jedni widzą w niej jedynie zbędny gadżet i przerost formy nad treścią, inni – świetny wspomagacz budowania formy. Sprawdziliśmy na własnej skórze, o co w tym fenomenie tak naprawdę chodzi.

Działanie maski treningowej jest niesamowicie proste – znacząco ogranicza dopływ tlenu podczas jej użytkowania. To ma skutkować przede wszystkim wzmocnieniem mięśni oddechowych i zwiększeniem pojemności płuc. W rezultacie po odłożeniu maski, organizm zaczyna działać wydajniej: oddech jest efektywniejszy, lepiej też zarządzamy pobieranym tlenem.

Co mówi nauka?

W internecie można znaleźć sporo pozytywnych opinii na temat masek. Nas jednak interesowały badania naukowe, a tych jest jak na lekarstwo. Udało nam się jednak wyszperać opublikowany w 2016 r. przez niemieckich i amerykańskich (a jakże!) naukowców eksperyment z użyciem treningowej maski.

W 6-tygodniowym badaniu wzięło udział 24 wytrenowanych mężczyzn. Uczestników podzielono na dwie grupy. Obie wykonywały ten sam trening z tym, że połowa zakładała maski, druga nie.

Trening składał się z 5-minutowej rozgrzewki, 20-minutowego wysiłku interwałowego na cykloergometrze rowerowym, 90 sekund aktywnej regeneracji i 5-minutowego schłodzenia. Testy przeprowadzane przed i po badaniu oceniały VO2max, funkcje oddechowe, maksymalne ciśnienie wdechowe, hemoglobinę i hematokryt.

Efekt? U obu grup nie stwierdzono większych zmian dotyczących pracy płuc czy w składzie krwi. Jednak w grupie sportowców ćwiczących w maskach, określono m.in. większy średni wzrost VO2max (16,5 proc.) w porównaniu ze sportowcami, którzy masek nie używali (u nich nastąpił wzrost o 13,5 proc). Jednak to nie wszystko. Wśród osób trenujących w maskach, stwierdzono znaczny wzrost progu wentylacyjnego (obciążenie, przy którym następuje nieproporcjonalny do pobierania tlenu wzrost wentylacji) – o 13,9 proc., mocy – 19,3 proc. oraz progu kompensacji oddechowej (momentu, w którym następuje gwałtowny wzrost stężenia mleczanu we krwi) – 10,4 proc.

Zatem według tego badania, maska działa.

tm-2

Budowa maski

Wierzchnia warstwa maski zbudowana jest z neoprenu. Reszta to kawał solidnej gumy oraz 3 zawory, na które składa się: nakrętka, element zwany „FLUX VELVE”, podstawka ze słupkiem, na który nakłada się FLUX oraz nakrętkę.
Środkowy zawór ma najwięcej otworów, z kolei pozostałe dwa możemy wymieniać w zależności od potrzeb i zaawansowania. Według opisu producenta, umieszczenie zaworków w konkretnych konfiguracjach, przypomina warunki przypominające na poszczególnych wysokościach n.p.m:

– 900 m
– 1800 m
– 2700 m
– 3600 m
– 4500 m
– 5400 m

Pierwszy kontakt z maską

Nie powiem, aby pierwsze zetknięcie z maską było przyjemne. Neopren jest elastyczny, miły w dotyku. Jednak to, co się dzieje tuż po założeniu, przechodzi moje oczekiwania. Otóż maska jest bardzo, bardzo szczelna, z kolei zawory ograniczają przepływ powietrza bardziej, niż myślałam. Na początku w masce usiadłam. Od razu poczułam lekkie zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca i lekki niepokój.

tm-6

Pomyślałam: jak mam w masce ćwiczyć, biegać, skoro trudno jest mi w niej siedzieć! Jednak co ciekawe, podczas umiarkowanej aktywności (trucht, bardzo lekkie ćwiczenia fizyczne) oddychało mi się lepiej, niż w pozycji siedzącej. Dedukuję, że może to być kwestia postawy. Otóż w pozycji siedzącej kurczymy się, zamykamy klatkę piersiową, w wyniku czego oddychamy płytko i mniej efektywnie, niż w pozycji stojącej czy podczas ćwiczeń.

Już przy drugim treningu organizm uczył się funkcjonowania w nowej sytuacji. Oddech podczas biegu znacznie wydłużał się i zwalniał. W końcu stawało się to na tyle naturalne, że po zdjęciu maski jeszcze przez dłuższy czas zachowywałam ten swobodny rytm.

tm-10

Jak używałam maski treningowej?

Próbowałam po trochu wszystkiego. Biegałam swobodnie stałym tempem (max. 40 minut), robiłam interwały, ćwiczyłam w domu (ćwiczenia ze sztangą, pompki, podpory itp.). Nie korzystałam z niej częściej, niż 2 razy w tygodniu. Wydaje mi się to optymalna częstotliwość.

Na początku warto mieć obok siebie drugą osobę. Chociaż mi się nie zdarzyło, to jednak na skutek niskiego poboru tlenu mogą pojawić się nawet omdlenia. Szczególnie podczas wykonywania treningu szybkościowego oraz gdy temperatura powietrza jest wysoka.

tm-14

Czy to działa?

Z maski korzystałam przez 2 miesiące, po których jestem w stanie stwierdzić, że maska ma wpływ na funkcjonowanie organizmu. Pod warunkiem, że stosujemy ją regularnie i jedynie jako dodatek do treningu, a nie nadzieję na fenomenalne wyniki bez wysiłku.

Organizm na pewno adaptuje się do wyzwań, jakie maska stawia. Z czasem oddycha się w niej łatwiej i przyjemniej. Oddech staje się głębszy, przeponowy, bardziej efektywny. Gdy używałam maski regularnie, akcenty szybkościowe bez maski szły mi swobodniej, nie miałam wrażenia „zatykania” przy wchodzeniu w mocniejsze tempo. Inaczej zaczęłam też oddychać podczas swobodnych wybiegań – głębiej i wolniej.

Niestety nie udało mi się w tym czasie zbyt dużo startować w zawodach, jak również mój trening nie był wzorcowy. Mimo to jestem w stanie stwierdzić, że obecnie łatwiej przychodzi mi wykonywanie mocnych treningów, jestem w stanie wchodzić w większe prędkości bez walki o oddech.

Trzeba jednak pamiętać, że maska działa dopóty, dopóki jej się używa. Efekt mija szybko po jej odstawieniu, czego doświadczyłam po dwóch tygodniach wolnego…

tm-4

Dla kogo jest maska treningowa?

Raczej dla osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych, które aby poprawić formę, muszą szukać w swoim treningu detali.

Masek na pewno nie polecam biegaczom początkującym, którzy nierzadko muszą walczyć o każdy oddech i bez maski. Warto zachować też ostrożność i nieufność, jeśli borykamy się z problemami zdrowotnymi.

tm-18

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

3.3 / 5. 3

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział