fbpx

Sprzęt > Ubrania

Kolekcja Columbia Titanium OUTDRY™ EX ECO – wyjątkowe kurtki z… butelek [RECENZJA]

Columbia

Białe. One są białe. Kto produkuje kolekcję wyłącznie białych kurtek sportowych? To pierwsze pytanie, które przyszło mi do głowy tuż po rozpakowaniu pudełka. Jednak jak się okazało, kolor ten nie jest przypadkowy. Jest tak wyjątkowy, jak cała kurtka. Ale po kolei.

Dla kogo są kurtki z serii Columbia Titanium?

To warto wyjaśnić już na początku. Otóż oba modele – OUTDRY™ EX ECO INSULATED JACKET oraz OUTDRY™ EX ECO DOWN JACKET, to kurtki trekkingowe, które z racji na swój uniwersalny krój, lekkość, właściwości termiczne oraz właściwości chroniące przed wiatrem oraz deszczem, ucieszą każdego, kto jest aktywny w tzw. outdoorze. Kurtki sprawdzą się bowiem podczas górskich wycieczek pieszych, zimowych wypraw marszo-biegowych, w których planujemy robić dłuższe postoje, na jesienną i zimową jazdę rowerem. W zależności od temperatury, używam ich przemieszczając się na dwóch kółkach do pracy (żaden deszcz mi wtedy nie straszny), w górach podczas trekkingu, na weekendowy, górski wyjazd spacerowo-biegowy, podczas wspinaczki skalnej (na czas asekuracji) oraz na miasto, gdy pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu.

Columbia

Czym różnią się ode siebie oba modele?

Oprócz detali, o których napisałam poniżej, różnią się jedną, znaczącą cechą: właściwościami termicznymi. OUTDRY™ EX ECO INSULATED JACKET to kurtka cieńsza, wiosenna, ewentualnie jesienna, podszyta ociepliną Omni-Heat™, systemem nowoczesnej regulacji termicznej, który charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem zatrzymywania ciepła na gram.

OUTDRY™ EX ECO DOWN JACKIET posiada komory z puchem, zatem jest sporo cieplejsza, nadająca się na zimowe wypady w góry.

Dobra moda na eko

Materiał, z którego kurtki są wykonane, to w całości poliester pochodzący z recyclingu. Do wyprodukowania każdej z nich, użyto… 21 butelek. Rezygnując z barwienia materiału, ponoć zaoszczędzono ok. 49 litrów wody. Wydawałoby się jednak, że przez biały kolor kurtka traci na praktyczności. Rzeczywiście, łatwo się brudzi, ale równie łatwo się ją czyści – wystarczy włożyć zaplamiony fragment materiału pod kran i przetrzeć ściereczką. Brud schodzi bez użycia detergentów.

Ponadto kurtka nie zawiera perfluorowęglowodorów, związków używanych w wielu membranowych produktach odzieży sportowej. Związki te nie są szkodliwe dla ludzi, lecz dla środowiska już tak. Zatem producent postawił tutaj mocny nacisk na aspekt ekologiczny. Nie mam wątpliwości, że ta droga jest słuszna. Jednak jak to się ma do praktycznych potrzeb osoby aktywnej?

Krój

Obie kurtki mają świetny, sportowy krój. Damska wersja posiada lekkie wcięcie w talii. Regulowane ściągacze na dole, w rękawach oraz kapturze pozwalają lepiej dopasować kurtkę i uchronić się przed wiatrem oraz zacinającym deszczem/śniegiem. Nadmienię tutaj, że ściągacz w rękawach w modelu zimowym, jest o wiele bardziej wygodny. W wiosennym, tudzież jesiennym modelu, mankiet stanowi sztywny, mniej przyjemny rzep.

Wielkie brawa dla producenta za kaptur. W obu modelach są doskonałe: głębokie, dobrze chroniące. W Eco Insulated jest on poza tym na tyle obszerny, że pod spodem mieści się kask (w przypadku braku kasku, kaptur możemy ściągnąć). Niewielki daszek jeszcze lepiej chroni przed deszczem.

Columbia

To, czego brakuje mi w obu modelach, to wewnętrznych kieszeni. I chociaż wersja cieplejsza posiada takowe, to jednak nie są one zapinane na suwak, zatem mało praktyczne. Wersja cieńsza nie posiada ich w ogóle. Szkoda, bo na wyprawę chciałoby się mieć pod ręką bezpiecznie schowany telefon czy dokumenty.

Wodoszczelność

To najmocniejsza cecha tych kurtek. Są jak sztormiaki i nie mają w kwestii szczelności żadnego, słabego punktu. Komory na puch, szwy, kaptur – wszystkie te elementy nie są szyte, a zgrzewane, co oczywiście zwiększa właściwości chroniące przed deszczem.

Columbia

Oddychalność

Nie ma co się oszukiwać – im większa wodoszczelność, tym mniejsza oddychalność. Jednak jak na tak wysokie właściwości chroniące przed wilgocią, oba modele oddychają naprawdę dobrze. Nawet podczas intensywniejszego marszu, nie miałam poczucia, że gotuję się jak w ceracie. Zatem na plus.

Waga

OUTDRY™ EX ECO INSULATED przy rozmiarze XS waży – 509 g, natomiast OUTDRY™ EX ECO DOWN JACKET – 537 g. To niewiele, jak na tego typu pancerne kurki. Dodatkowo są dosyć niewielkie i pakowne. Idealne na wyprawy samolotem, wyłącznie z bagażem podróżnym, gdyż kurtki nie zajmują 1/3 miejsca w plecaku.

Columbia

Podsumowanie

Columbia OUTDRY™ EX ECO INSULATED oraz OUTDRY™ EX ECO DOWN JACKET, to produkty z najwyższej półki, co do tego nie mam wątpliwości. Niestety wiąże się to z wysoką ceną. Regularna cena wersji zimowej, to 1249 zł, wiosennej – 999 zł. Jednak jest to inwestycja na ładnych kilka lat, bo mimo intensywnego użytkowania, kurtki nie mają żadnych śladów zużycia.

Columbia

Zakup kurtki warto przemyśleć, jeśli często wybieramy się w góry, na żagle, czy też jeździmy rowerem bez względu na warunki atmosferyczne. Są ekstremalnie wodoodporne, względnie dobrze oddychające, niewielkich rozmiarów, ciepłe, a do tego wyprodukowane zgodnie z naturą.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział