14. PZU Półmaraton Warszawski wspiera polską psychologię sportu
Jak cechy osobowości wpływają na osiągnięcia sportowe? Czy dążenie do perfekcji wspiera funkcjonowanie w sporcie? Jak postrzeganie czasu wpływa na motywację podczas biegu? Między innymi takie pytania zadaje sobie zespół badaczy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. I to właśnie Ty możesz pomóc im znaleźć na nie odpowiedzi, a przy okazji wygrać zegarek biegowy Polar M200.
Skąd pomysł na takie badania?
– Chcemy lepiej zrozumieć psychologiczne źródła zmienności w zakresie wyników biegowych. – mówi kierujący zespołem dr hab. Maciej Stolarski – W oparciu o dotychczasową wiedzę psychologiczną przewidujemy, że kluczową rolę w tym kontekście odgrywać mogą niebadane dotychczas przez psychologów sportu wymiary perspektywy czasowej, czyli tendencji do koncentracji na przeszłości, teraźniejszości bądź przyszłości. Spodziewamy się, że wizualizacja celów i stanów jakie osiągniemy po ukończeniu biegu może pełnić ważną rolę we wzmacnianiu motywacji i przezwyciężaniu pojawiających się w trakcie biegu kryzysów, np. słynnej ściany podczas maratonu.
Dlaczego biegacze półmaratonu?
– Półmaraton wydaje się być szczególnie wartościowym polem do prowadzenia tego rodzaju badań, ponieważ jest to dystans na tyle długi, że różnorodność w zakresie poziomu biegowego i charakterystyk psychologicznych uczestników może pozwolić nam na uchwycenie nawet subtelnych efektów analizowanych właściwości. – dodaje dr hab. Stolarski.
Badanie przeprowadzane jest przed rozpoczęciem półmaratonu, tak by uchwycić również emocje i oczekiwania związane z tym konkretnym biegiem. Zespół z Wydziału Psychologii UW, po przeanalizowaniu wyników, przygotuje dla nas specjalny raport, dzięki czemu każdy będzie mógł wdrożyć opisane wnioski do swojego planu treningowego.
Jak wziąć udział w badaniu? Wystarczy kliknąć w link (https://goo.gl/edsdCC) i wypełnić kilka kwestionariuszy, co powinno zająć około 15-20 minut. Wszelkie wpisane dane są poufne a wyniki przetwarzane są tylko na poziomie grupowym.