Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja
Biegałeś w młodości? Masz szansę być dziarskim staruszkiem, nawet jeśli teraz nie trenujesz [BADANIA]
Brytyjscy oraz francuscy naukowcy przeprowadzili badania na 59-letnim olimpijczyku, który wrócił do biegania po 16-latach przerwy. Wniosek? Mężczyzna mimo upływu czasu, wciąż był w stanie bez uszczerbku na zdrowiu wykonać długi i intensywny wysiłek. Co więcej, jego maratoński wynik może wciąż onieśmielać. W październiku 2019 r. pokonał trasę królewskiego dystansu w 2:27:52. I to pomimo alkoholowej przeszłości.
Badacze Romuald Lepers, Bastien Bontemps i Julien Louis wzięli pod lupę jeszcze nie staruszka, ale dojrzałego, bo 59-letniego Tommy’ego Hughes’a, którego rekord życiowy w maratonie wynosi 2:13:59. Mężczyzna ten w wieku 32 lat wycofał się z biegania, tuż po niefortunnych igrzyskach olimpijskich w 1992 r., kiedy to maraton w Barcelonie przebiegł z czasem 2:32:12. Jak widać, stara miłość nie rdzewieje, bo Tommy wrócił do treningów 16 lat później. W efekcie wiosną tego roku przebiegł maraton z czasem 2:30:15, jesienią poprawił ten wynik do 2:27:52. Jest to jednocześnie rekord świata 59-latków.
Naukowcy nie przeszli obok tego fenomenu obojętnie. Podczas testu na bieżni mechanicznej zbadali biegaczowi tętno maksymalne, VO2 max, sprawdzano stężenie mleczanu we krwi, częstotliwość kroków oraz ekonomikę biegu. Jak się okazało, mężczyzna dzięki dawnej aktywności, zdołał ograniczyć związany z wiekiem spadek wydajności do ok. 5% na dekadę, tymczasem zazwyczaj spadek ten wynosi ok. 10%. Oznacza to, że osoby, które intensywnie trenowały w latach młodości, przy odpowiedniej dbałości o siebie, mają szansę utrzymać swoje parametry sprawnościowe na bardzo wysokim poziomie. Warto wspomnieć również, że Hughes do niedawna borykał się z chorobą tarczycy, która powodowała, że kości biegacza charakteryzowały się bardzo niską gęstością. Operację przeszedł w sierpniu 2018 r.
Jego sposób na utrzymanie dobrej formy? Banalny!
Nie biegam z zegarkiem i zawsze słucham swojego ciała. Rzadko się rozciągam, nie wykonuję żadnego treningu uzupełniającego i nie miewam kontuzji. W większości biegam na poziomie 75% wysiłku maksymalnego i zawsze upewniam się, że moje ciało regeneruje się przed kolejnym ciężkim biegiem.
W październiku 2019 r. Hughes biegł we Frankfurt Marathon wraz z synem. Panowie wpisali się do księgi rekordów Guinnessa, jako najszybszy team (ojciec i syn) w historii maratonu. Eoin Hughes przebiegł królewski dystans w 2:31:30.
A to nie koniec. We październiku 2020 r. Hughes ustanowił rekord świata w maratonie w kat. powyżej 60 lat. Maratoński dystans pokonał w 2:30:02.
Bierzmy przykład!
Historią Hughesa warto się inspirować. Nadwaga dotyczy już 68% Polaków oraz 53% Polek. Na nadciśnienie choruje 10 mln osób, wśród nich jest duża grupa w wieku produkcyjnym. Tymczasem tylko 30 minut umiarkowanej aktywności (bieganie, jazda na rowerze, a nawet spacer) zmniejszają ciśnienie tętnicze nawet o 7 mmHg.