Wydarzenia > Aktualności > Slider > Wydarzenia
Przegląd czekających nas najciekawszych imprez biegowych
W maju ruszył sezon zawodów na bieżni – zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. Przedstawiamy zatem przegląd najważniejszych imprez biegowych najbliższych tygodni. Co warto obserwować, na co czekać, gdzie potencjalnie startować?
Biegi uliczne formalnie pozostają zamrożone i nie wiadomo dokładnie, kiedy zostaną otwarte. Niektórzy organizatorzy mimo to szykują na całego imprezy. Odbyć ma się m.in. Maraton Warszawski. Nieco w cieniu biegów ulicznych przebiega natomiast normalny sezon na bieżni. W tym roku nietypowo, bo wyjątkowo wiele jest imprez dostępnych także dla amatorów. Zawody na stadionach rozgrywane są normalnie, dzięki otwarciu obiektów sportowych na powietrzu. Potencjalny brak publiczności niekoniecznie komukolwiek tu doskwiera – tego typu imprezy charakteryzują się zwykle znikomą oglądalnością przez ludzi. Na stadionie pojawiają się sami zawodnicy, zawodniczki oraz kadra trenerska.

Igrzyska olimpijskie 2021
Najważniejszymi zawodami bieżącego sezonu będą Igrzyska Olimpijski w Tokio. Mimo pojawiających się ciągle plotek o ich odwołaniu wiele wskazuje, że odbędą się w planowanym terminie od 30. lipca do 8 sierpnia 2021. Przypomnijmy, że Igrzyska zostały już raz przeniesione, pierwotnie miały się odbyć w roku 2020. Będą wielką imprezą, szeroko transmitowaną w telewizji. To o tyle ważne, że nadal nie wiadomo, czy i w ogóle na stadionach w Tokio pojawi się publiczność. Wraz z szerzącym się w Japonii koronawirusem coraz silniejsze są naciski na kompletne zamknięcie stadionów. Wydaje się jednak, że rząd japoński stara się minimalizować potencjalne straty finansowe i robi co może, aby zawody odbyły się, do tego w jak najbardziej przyjaznej publiczności formule.
Mistrzostwa Polski
Przed Igrzyskami polskich biegaczy i biegaczki wyczynowe czeka sprawdzian w 97. Mistrzostwach Polski – w tym roku w Poznaniu, od 24 do 26 czerwca. Rozegrane zostaną wszystkie biegi na dystansach od 100 do 5000 metrów. Wcześniej i w innych miejscach odbyły się już, w ograniczonej formule, mistrzostwa Polski w maratonie oraz na 10 000 metrów. Wszystkie te imprezy były lub będą pokazywane w internecie lub telewizji. Mistrzostwa w Poznaniu pokaże TVP Sport, także w internecie. W tym roku można spodziewać się bardzo wysokiego poziomu i atrakcyjnej obsady – udział w mistrzostwach jest bowiem warunkiem wyjazdu na Igrzyska w Tokio.
Drużynowe Mistrzostwa Europy
Zanim jednak rozegrane zostaną mistrzostwa, czeka nas kolejna duża impreza międzynarodowa w kraju – Drużynowe Mistrzostwa Europy, dawna superliga. Odbędzie się w dniach 29-30 maja, czyli za niecałe dwa tygodnie, w Chorzowie. Będzie oczywiście transmitowana w telewizji i wystąpi w niej większość polskich gwiazd.
Akademickie Mistrzostwa Polski
W najbliższym czasie w Lublinie odbywa się natomiast impreza, o której mało kto wie, mimo że są to największe ilościowo lekkoatletyczne zawody w Polsce. Prawdopodobnie nie będą transmitowane, chociaż kto wie, czy organizator nie przeprowadzi transmisji w internecie. To Akademickie Mistrzostwa Polski, które odbędą się w terminie 21-23 maja, czyli w najbliższy weekend, w Bielsku-Białej. W zawodach tych, rozciągniętych na całe dnie, startują tysiące studentów oraz wykładowców i pracowników polskich uczelni. Zdarzają się edycje, w których rozgrywa się kilkadziesiąt serii biegów na jednym tylko dystansie.
Warsaw Track Cup
O ile do startu w AMP uprawnieni są nieliczni, tak każdy może pobiec w najbardziej znanej imprezie amatorskiej w Polsce – Warsaw Track Cup. To zawody organizowane od lat w Warszawie przez znanego maratończyka, Mariusza Giżyńskiego. Tegoroczne edycje odbędą się na stadionie miejskim na Pradze Południe, dawnym stadionie Orła. Terminy: 22 maj, czyli najbliższy weekend, 12 czerwiec, 4 wrzesień. Pobiec może każdy, a rozgrywane są dystanse od 1000 do 10 000 metrów. Ze względu na zamrożenie sezonu na ulicy spodziewane jest masowe uczestnictwo w tegorocznym WTC.
Mistrzostwa Polski Masters
Mało kto wie, że amatorzy mają możliwość startu w jeszcze większej i jeszcze starszej imprezie – Mistrzostwach Polski Masters. Dawniej nazywane mistrzostwami Polski weteranów, dostępne są dla wszystkich biegaczy, którzy ukończyli 35. rok życia. Organizuje je Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters, a tegoroczna edycja odbywa się w terminie 25-27 czerwiec, w Olsztynie, na malowniczym stadionie na Kortowie. Nie trzeba być nigdzie zrzeszonym ani spełniać żadnych wymogów formalnych poza ukończonym 35. rokiem życia – i liczy się tu dokładna data urodzin, nie rok.

Amatorskie Mistrzostwa Polski na 1 milę
Trzecią serią, najmniejszą, zawodów amatorskich na stadionie są Amatorskie Mistrzostwa Polski na 1 milę, organizowane we wrześniu w Warszawie oraz Poznaniu. Tu także start dostępny jest dla wszystkich. Oczywiście pojawiają się różnego rodzaju imprezy lokalne – np. amatorzy regularnie rywalizują w Poznaniu czy pobliskiej Wrześni.
Sprawdźmy jeszcze, jakie duże mityngi lekkoatletyczne i mistrzostwa kraju odbędą się w najbliższym czasie – niektóre z nich transmitowane przez telewizję lub w internecie.
22 maja – memoriał Józefa Żylewicza w Gdańsku
29 maja – Mistrzostwa Polski w biegu na krótkim dystansie w górach, Sobótka
1-6 czerwiec – Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy, Bydgoszcz
13 czerwiec – Poznań Athletics Grand Prix
20 czerwiec – memoriał Janusza Kusocińskiego, Chorzów
30 czerwiec – memoriał Ireny Szewińskiej, Bydgoszcz