fbpx

Polecane > Promocje > Slider > Trening > Teoria treningu > Trening

Jak optymalnie przygotować się do sprawdzianu formy w Pucharze Maratonu?

Chociaż wraz z ogólną poprawą sytuacji pandemicznej w naszym kraju, doszło do zmian w zakresie obostrzeń, wciąż jeszcze imprezy biegowe nie mogą ruszyć na 100%. Alternatywą są cały czas biegi wirtualne. To bardzo dobry pomysł na sprawdzian naszej formy, a także możliwość skonfrontowania się z innymi biegaczami. Taką możliwość daje Puchar Maratonu Warszawskiego. Jak zaplanować i zmotywować się do tego rodzaju startu?

Biegi wirtualne polegają najczęściej na samodzielnej rejestracji czasu i odcinka biegu przez danego biegacza przy pomocy urządzeń pomiarowych. W grę wchodzą tutaj zarówno pomiary sportowymi zegarkami wyposażonymi w GPS, smartwatchami czy też poprzez dedykowane aplikacje na telefon.

W tym roku w wirtualnej formie reaktywowany został np. Puchar Maratonu i stanowi ważną część akcji „Trenuję do Maratonu Warszawskiego”, którego 43. edycja odbędzie się 26 września. Już w ten weekend odbędzie się 2. bieg z cyklu. Tym razem uczestnicy mają do pokonania dystans 10 km. Jak znaleźć w sobie motywację do tego typu biegów?

Element rywalizacji

Bieg wirtualny z założenia jest wysiłkiem indywidualnym. Jednak nawet to nie pozbawia całej zabawy elementu rywalizacji. Organizatorzy biegów wirtualnych prowadzą klasyfikacje, zbierają czasy, jakie osiągają poszczególni biegacze, co pozwala nam poczuć pewien dreszczyk emocji.

Ów element rywalizacji jest o tyle istotny, że wiedząc iż podczas biegu walczymy o pozycję naszego nazwiska w tabeli wyników, jesteśmy w stanie dać z siebie więcej niż nawet podczas mocnego treningu. W trakcie biegu możemy wizualizować sobie rywali, którzy są tuż przed nami i których tempo chcemy utrzymać, by na końcowych fragmentach biegu przyspieszyć i powalczyć o jeszcze lepszy czas lub pozycję.

Aby dodatkowo poczuć emocje związane w rywalizacją, możemy porozmawiać o tym z naszymi biegowymi znajomymi, którzy również biorą udział w tego typu inicjatywach. Warto także odwiedzić profile imprez czy organizatorów w mediach społecznościowych, gdzie inni zawodnicy też mogą „nakręcać się” wzajemnie do większego wysiłku. Nic bowiem nie działa na sportowca lepiej niż możliwość rywalizacji.

Stwórz atmosferę

Start w imprezie biegowej wiąże cię bardzo często z całym ceremoniałem, który towarzyszy temu przedsięwzięciu. Wszystkie te elementy warto odtwarzać podczas biegu wirtualnego, by poczuć atmosferę startu. Zadbajmy wcześniej o odpowiedni sen i dietę. Przygotujmy sobie strój i buty startowe. Możemy przypiąć także numer startowy, by jeszcze bardziej wczuć się w klimat wirtualnej rywalizacji.

Koszulka pamiątkowa New Balance Pucharu Maratonu

Co więcej, cały bieg możemy rozegrać tak, jakbyśmy startowali w standardowych zawodach. Wykonajmy rozgrzewkę, przebieżki, ustawmy się na wyznaczonej przez siebie linii startu. Przed uruchomieniem stopera weźmy kilka głębszych oddechów, tak jakbyśmy oczekiwali na wystrzał startera. Te wszystkie małe elementy pomogą nam stworzyć atmosferę zawodów.

Zaplanuj trasę i taktykę

Jeżeli mamy w planach start w wirtualnym biegu i zależy nam na wyniku, powinniśmy wcześniej zaplanować odpowiednią trasę. Najlepiej wybrać płaski, dość szybki odcinek ze sprzyjającą nawierzchnią. Jeżeli w naszej okolicy był rozgrywany jakiś bieg, możemy wykorzystać fragmenty trasy. Ba, aby jeszcze lepiej wczuć się w całą otoczkę, można wybrać się np. na stadion lekkoatletyczny (choć tu trzeba pamiętać, że urządzenia pomiarowe mogą dokonywać sporych przekłamań podczas kręcenia kółek na tartanie).

Oprócz właściwej trasy, w imprezach biegowych duża rolę gra odpowiednia taktyka. Bieg wirtualny jest doskonałą okazją do tego, by ćwiczyć dyscyplinę taktyczną. Starajmy się odpowiednio rozłożyć siły, a w końcowych fragmentach przyspieszajmy za wszelką cenę. To pozwoli nam nie tylko osiągnąć lepszy czas w obecnej wirtualnej rywalizacji, ale także lepiej przygotować się do biegów tradycyjnych, jak choćby wrześniowy Maraton Warszawski.

Eksperymentuj!

Bieg wirtualny warto potraktować jako dobry poligon doświadczalny. Przy tej okazji możemy wypróbować różne elementy, np. różnorodne podejścia taktyczne. To także dobra okazja do tego, by podjąć ryzyko, którego obawiamy się w biegach tradycyjnych. Możemy np. spróbować przebiec zadany dystans w narastającym tempie albo równo, mocno od samego początku, a nawet sprawdzić, jak czujemy się w taktyce positive split.

Myśląc o biegach wirtualnych jako o okazjach do przećwiczenia startu w zawodach, powinniśmy być w stanie dać z siebie więcej. Prawdopodobnie także, z większą ochotą przystąpimy do takiego biegu, chcąc przetestować samych siebie. A jeżeli nie jest to naszym celem, to przecież biegi wirtualne także mają w sobie elementy zabawy. I choćby dlatego warto brać w nich udział!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Plan treningowy na wynik 3:50 to propozycja dla początkujących średniozaawansowanych biegaczy, którzy mają za sobą półmaraton pokonany w czasie poniżej 2 godzin i szykują się do debiutu w maratonie lub są już na poziomie pozwalającym […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:50 [20 tygodni]

Do realizacji planu można przystąpić w zasadzie z marszu, mając na koncie kilka tygodni w miarę regularnych treningów biegowych, pod warunkiem, że jest się w stanie przebiec 10 km w czasie poniżej 55 minut. Plan […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:40 [20 tygodni]

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział