fbpx

Dieta > Zdrowie i motywacja

Zmęczenie po bieganiu? Zobacz co postawi Cię na nogi

Bieganie jest sportem mocno eksploatującym ciało. Przeciążenie organizmu po treningu może mocno dawać się we znaki. W poniższym artykule przedstawiamy suplementy pomagające uporać się z tym problemem.

Zmęczenie po treningu objawy

Suplementy na przeciążenie organizmu treningu powinno się brać, kiedy się ono pojawia, nie zaś prewencyjnie. Wypada więc wyjaśnić w tym miejscu, w jaki sposób rozpoznać u siebie ten stan. Wskaźnikiem, który powinien szybko alarmować, jest utrata co najmniej dwóch procent masy ciała względem dnia poprzedniego. Nawet jeśli bieganie służy schudnięciu, takie jego tempo nie jest dobre. Jest to oznaka utraty poważnych ilości wody. Odwodnienie może być także sygnalizowane przez nagłą zmianę koloru moczu. Jeśli staje się ona ciemnożółta,

Następnym objawem, który powinien skłonić do sięgnięcia po suplementy, jest podwyższone tętno spoczynkowe. Jeśli jest ono wyższe od normy, zawodnik jest przetrenowany. Alarmować powinno także zmniejszenie jakości czy czasu snu.

Zmęczenie po treningu objawy obejmuje także samopoczucie zawodników. Jeśli po treningu występują obniżenie nastroju czy drażliwość, należy temu zaradzić, sięgając po suplementy. I wreszcie zmęczenie po treningu odbija się gorszą jakością następnego treningu.

Co na zmęczenie po treningu?

Intensywna eksploatacja organizmu może sprawić, że zawodnicy nie będą w stanie dostarczyć wszystkich składników odżywczych z pokarmu. Wtedy do gry wchodzą suplementy diety. Są to wyizolowane w formie tabletek czy płynów składniki odżywcze do przyjęcia w niedostępnych w pokarmie dawkach.

Lista suplementów na odwodnienie i energię

Za nawodnienie naszych organizmów odpowiadają elektrolity. Te zaś dostarczamy do ciała z wodą wysokozmineralizowaną czy pokarmem: pomidorami, bananami czy pestkami dyni. Jeśli pojawia się problem odwodnienia, to do gry wchodzą następujące suplementy:

  • elektrolity w płynie – zawierają one zestaw jonów, które nawodnią organizm. Nie trzeba ich rozrabiać, a wypić od razu po kupieniu.
  • elektrolity w proszku – spotykane w dwóch formach. W saszetkach lub w pojemnikach. Tu użytkownik zyskuje swobodę doboru dawki, jeśli uzna, że jego organizm wymaga naprawdę pokaźnej dawki elektrolitów.
  • elektrolity w tabletkach – te z kolei przybierają postać tabletek przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie.

Na energię mogą pomóc żele energetyczne. Przydadzą się one zwłaszcza przy dłuższych treningach. Zawierają one węglowodany proste, które organizm od razu wchłania. Suplementy w takiej postaci powinny zawierać:

  • węglowodany dające energię,
  • sód ułatwiający nawodnienie,
  • kofeinę redukującą zmęczenie.

Lista suplementów na regenerację

Regeneracja po treningu odgrywa krytyczną rolę. Umożliwia ona przystąpienie do następnego treningu i zajście pożądanych przez zawodnika adaptacji fizjologicznych. W przypadku biegania będą to między innymi:

  • poprawiony pułap tlenowy,
  • lepsza zdolność organizmu do radzenia sobie z usuwaniem nagromadzonego kwasu mlekowego,
  • hipertrofia lewej komory serca,
  • powstanie większej ilości naczyń głębokich,
  • poprawa jakości żył i krążenia.

Białko

Jednak by te pożądane efekty się pojawiły, niezbędne będzie umożliwienie regeneracji. Tu warto przede wszystkim rozważyć białko. To właśnie z niego składają się mięśnie i inne tkanki w ludzkim ciele. Obciążenie treningowe uszkadza te tkanki. Dodatkowe białko jest mu potrzebne celem ich nadbudowy do lepszego stanu. Jego niedobór sprawi, że organizm dokona katabolizmu (rozkładu) już istniejących białek. Suplementy białkowe zwyczajowo przybierają formę proszku rozrabianego z wodą lub też mlekiem. Jego odmianami są:

  • koncentrat białka serwatkowego – zawiera transformujące czynniki wzrostu, insulinopodobne czynniki wzrostu oraz cysteinę. Ta ostatnia jest białkiem siarczkowym niezbędnym ciału do produkcji kolagenu wzmacniającego stawy.
  • izolat białka serwatkowego – od powyższego odróżnia go wyższa zawartość białek sięgających 90 procent.
  • hydrolizat białka serwatkowego – ten z kolei cechuje się zwiększoną przyjaznością dla żołądka. Do jego pozyskiwania stosuje się szczególnie zaawansowane metody laboratoryjne.

Kreatyna

Jest to związek, który ludzkie ciało wykorzystuje głównie do reakcji energetycznych. Przyczynia się do większej wydajności na samym treningu. Między nimi może wspierać uzupełniane poziomu glikogenu, czyli paliwa mięśniowego. Zmniejsza ona także odczucie zmęczenia czy siłę mięśniową. Na rynku dostępne są następujące warianty:

  • monohydrat – zawiera on około 88% kreatyny, a jego przyswajalność wynosi aż 99%. Co więcej, można go polecić także w przypadku odwodnienia. Monohydrat jest odmianą kreatyny zwiększającą zdolność ciała do zatrzymywania wody.
  • jabłczan – pozyskiwany poprzez zmieszanie cząsteczki kwasu jabłkowego z trzema cząsteczkami kreatyny. Jest łagodny dla żołądka, jednak nie zatrzymuje wody jak monohydrat.
  • HCL – tworzona przez mieszanie kreatyny z kwasem chlorowodorowym. Jest ona polecana osobom walczącym z niską kwasowością żołądka ze względu na lepszą przyswajalność w takich warunkach.

Suplementy na stawy

Kolagen to białko fibrylarne stanowiące główny budulec ludzkich stawów. Dzieli się on na dwa rodzaje o zróżnicowanych zastosowaniach:

  • kolagen typu I – w stawach pełni on rolę budulca więzadeł.
  • kolagen typu II – wpływa na elastyczność i jakość ścięgien.

Można go spotkać w następujących formach:

  • tabletek,
  • żelu,
  • sprayu,
  • proszku,
  • kapsułek.

Suplementowany kolagen warto uzupełnić o suplementy w postaci witaminy C. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, więc biegacze tracą duże jej ilości na treningach. Co więcej, poprawia ona przyswajalność kolagenu i jego efekty. Te suplementy dla biegaczy i wiele więcej kupisz w sklepie ŚwiatSupli.pl

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział