Krakowskie spotkania i rozmowy nie tylko o bieganiu podczas jubileuszowego Cracovia Półmaratonu Królewskiego
Spotkajmy się na sportowo to hasło przyświecające wydarzeniom towarzyszącym jubileuszowemu Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu. Bloki paneli: “Półmaratońskie Rozmowy” i “Różne oblicza biegania” były okazją do wysłuchania specjalistów związanych z branżą biegania, zdrowego życia i turystyki, a także dały szansę na dyskusję na temat pasji.
Kraków kocha sport
Co mają ze sobą wspólnego turystyka i bieganie, czy Miasto Kraków to rzeczywiście miasto sportu? Jakie znaczenie także w skali kraju i Europy ma turystyka sportowa? Jak dużą rolę odgrywa bieganie w promocji miast i regionów, co mówią liczby, ale i ambasadorzy projektów i idei?
Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy niezwykle burzliwego panelu otwierającego blok “Półmaratońskie Rozmowy” na czele z Łukaszem Sękiem, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa oraz m.in. Dyrektorem Zarządu Infrastruktury Sportowej Tomaszem Marcem i Małgorzatą Marcińską, Prezesem Zarządu Areny Kraków S.A., która podobnie jak Cracovia Półmaraton Królewski w tym roku obchodzi dziesiąte urodziny.
Konkluzja była jedna: promocja poprzez sport jest jedną z najlepszych dróg, ponieważ nie tylko pomaga w aktywizacji i mobilizacji mieszkańców do prowadzenia zdrowego trybu życia i uczestnictwa w amatorskim sporcie masowym. Ale to nie wszystko, gdyż tym samym także zwiększa atrakcyjność w oczach turystów, a dowodem, że to działa jest fakt, że biegowe imprezy krakowskie od lat pozostają w czołówce wydarzeń z największym udziałem obcokrajowców.

Gdzie biegać w Krakowie?
Na to pytanie odpowiadał m.in. Kacper Piech, znakomity biegacz, fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego, który w swojej prezentacji opowiadał nie tylko o ulubionych ścieżkach i terenach biegowych, ale także wskazywał na ważne aspekty dotyczące bezpieczeństwa czy infrastruktury, na które zwracają uwagę biegacze zwłaszcza ci początkujący. Miejsce do zaparkowania auta, szatnia z toaletą, oświetlony stadion czy ścieżka w parku – to podstawy, które bardzo pomagają w codzienności biegacza, nie tylko w Krakowie. Warto się nad tym pochylić, jeśli chcemy przekonać do aktywności fizycznej osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem, niezależnie od wieku.

Nie musicie nam pomagać, po prostu nam nie przeszkadzajcie
To jedno ze zdań, które padło w panelu dotyczącym biegania kobiet na arenie międzynarodowej i w Polsce. Wśród gości Katarzyny Stępniewskiej-Walaszczyk, Dyrektorki 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, a jednocześnie Zastępczyni Dyrektora ZIS ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych, była nasza redakcyjna koleżanka Ewa Paciorek – promotorka biegania wśród kobiet, znana z Drużyny Wielkiego Biegu Angelika Gęca oraz dietetyczka Anna Reguła. Panie – przy sporym odzewie ze strony męskiej (!) publiczności – przekonywały, że potrzeba ruchu jest wpisana w kobiecą naturę i przy odrobinie wsparcia w codzienności kobiety będą chętniej nie tylko uprawiać sport i aktywność fizyczną, ale także uczestniczyć w imprezach biegowych.

Dzieci też kochają ruch
O tym z kolei przekonywali uczestnicy paneli dotyczących wspierania dzieci i młodzieży w ich sportowym rozwoju. Czy imprezy biegowe dla dzieci mogą wspierać rozwój fizyczny najmłodszych i tych trochę starszych? Oczywiście! Ba, tu nie tylko o fizyczność chodzi, ale także o intelekt, funkcje poznawcze, zdolności społeczne czy odporność psychiczną – tak ważną w dzisiejszych czasach. Konkluzją panelistów jest zatem nie tylko, by namawiać dzieci i młodzież do uczestnictwa w imprezach i zajęciach sportowych – także dając im dobry przykład – ale także by na co dzień pokazywać im, że sport i ruch są dużo ciekawsze od ekranów telefonów i tabletów.

Sponsoring sportowy, czyli gdzie wsparcie zamienia się we wzajemną korzyść
Powyższe zdanie to konkluzja z panelu dotyczącego sportowego sponsoringu, w którym gośćmi Anny Kwaśniak – kierowniczki Działu Sponsoringu i Pozyskiwania Funduszy w ZIS Kraków byli przedstawiciele partnerów i sponsorów krakowskich imprez: Daniel Bogacki z Asics Polska, Anna Bogucka – Dyrektor Działu i Wiceprezes Zarządu Medicover Sport oraz Marek Gancarczyk – Wiceprezes Piwniczanki. Dyskusja toczyła się wokół tego, ile różnych stron (organizator, sponsor, uczestnik) zyskuje na takiej kooperacji, ale także dlaczego warto taką współpracę rozszerzać również na codzienną pracę u podstaw i codzienne wybory konsumenckie. Wybory, które mogą dotyczyć nie tylko kwestii prywatnych, ale i zawodowych, bo zaangażowanie w sport to nie tylko kwestia promocji produktowej, ale także chociażby employer brandingu czy CSR-u – o czym mówiła również Agnieszka Pleti, Prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych.

Różne oblicza biegania
Drugim blokiem tematycznym był panel edukacyjny “Różne oblicza biegania”, podczas którego swoją wiedzą z odwiedzającymi expo dzielili się eksperci z zakresu żywienia i suplementacji, psychologii i fizjologii wysiłku czy specjaliści od doboru sprzętu do biegania z ASICS FrontRunner Poland i Sklepu Biegacza. Nie zabrakło również motywacyjnych wystąpień i ciekawych opowieści znanych i lubianych biegaczy na czele z Jerzym Skarżyńskim, Arturem Kujawińskim i Wojtkiem Machnikiem, globtroterem, który obiegł już niemal każdy zakątek świata.
Zainteresowanie panelami i dyskusjami dowodzi, że uczestnicy krakowskich imprez mają w sobie nie tylko głód biegania, ale także dobrze wiedzą, jak prawdziwe jest powiedzenie, że bieganie to nie tylko bieganie. To po prostu sposób na dobre, aktywne życie w zdrowiu wśród innych pasjonatów. Życie, którego życzymy sobie i Wam, drodzy czytelnicy, niezmienne, od lat – i na długie lata.