fbpx

Zdrowie i motywacja

Zdrowie psychiczne i aktywność fizyczna – czy bieganie może wspierać w radzeniu sobie z kryzysem emocjonalnym?

O pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdza to raport CBOS, z którego wynika, że zdrowie jest najczęstszą – choć nie jedyną – motywacją do uprawiania sportu[1]. Jednak spora część ankietowanych (44%) przyznała też, że regularnie wkłada buty biegowe lub wsiada na rower, bo chce poprawić samopoczucie i odreagować codzienny stres. Sprawdź, w jaki sposób uprawianie sportu może pomóc w radzeniu sobie z kryzysami emocjonalnymi i trosce o zdrowie psychiczne!

Czym jest kryzys emocjonalny?

Kryzys emocjonalny to moment, w którym człowiek nie radzi sobie z natłokiem trudnych emocji lub życiowych wyzwań. Może być wynikiem przewlekłego stresu, straty, rozczarowania, traumy, nagłych zmian w życiu lub niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych.

Emocje – smutek, lęk, złość czy bezradność – mogą stać się tak silne, że zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. To poczucie przytłoczenia nie musi oznaczać początku depresji ani innego poważnego problemu psychicznego, ale z pewnością wskazuje, że potrzebujesz wsparcia, aby odzyskać równowagę.

Jak przebiega kryzys emocjonalny?

Kryzysy emocjonalne – choć u każdego mogą przebiegać nieco inaczej – składają się z kilku faz. Na początkowym etapie człowiek może czuć się zdezorientowany. Stresujące wydarzenia zazwyczaj wywołują szok i silne, trudne do wyrażenia, emocje. W kolejnej fazie napięcie rośnie, pojawia się lęk, niepokój lub poczucie zagubienia. Myśli o przyszłości stają się przytłaczające, a codzienne czynności – wyzwaniem. Następnie przychodzi silne napięcie – w tej fazie dominuje przygnębienie, smutek, poczucie beznadziei i wypalenia. Często pojawia się też przekonanie, że aktualne położenie jest sytuacją bez wyjścia.

Na kolejnych etapach człowiek zaczyna rozumieć, że potrzebuje wsparcia i szuka sposobów, by poradzić sobie z kryzysem. Może zwrócić się po pomoc do bliskich, terapeutów lub podjąć działania, które pozwolą mu odzyskać kontrolę nad sytuacją – to właśnie na tym etapie wiele osób postanawia sięgnąć po buty do biegania i odkrywa, że aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem w trosce o zdrowie psychiczne.

Jak objawia się kryzys emocjonalny?

Kryzysom emocjonalnym mogą towarzyszyć objawy fizyczne takie jak bóle głowy, bezsenność, nadmierna senność czy zaburzenia apetytu. Na pierwszy plan wysuwają się jednak aspekty psychiczne, a wśród nich: wahania nastroju, zmiana dotychczasowego zachowania, odczuwanie pustki i beznadziei, unikanie kontaktów z ludźmi, problemy z pamięcią i koncentracją, poczucie zagubienia i braku kontroli. Jeśli nadmierne przytłoczenie prowadzi do myśli samobójczych, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z psychiatrą.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna jest jednym z fundamentów zdrowia psychicznego. Jeśli biegasz, inwestujesz w swój dobrostan psychiczny – nie jest to opinia, lecz potwierdzona naukowo teoria. Badania wskazują, że regularna aktywność fizyczna może stymulować wydzielanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia), które działają przeciwbólowo i poprawiają nastrój, a także wspomagają produkcję serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Te neuroprzekaźniki są niezbędne w regulowaniu emocji i nastroju, więc aktywność sportowa może być pomocna w leczeniu objawów depresji i przezwyciężaniu kryzysów emocjonalnych. [2]

Co więcej, bieganie i inne aktywności pomagają obniżyć poziom kortyzolu – hormonu stresu, który w nadmiarze może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym depresji i chorób serca. Jego redukcja pozwala zmniejszyć stres i lęk, a także poprawia odporność psychiczną i zdolność organizmu do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. [3]

Wysiłek fizyczny, który wykonujesz podczas treningów biegowych, korzystnie wpływa również na funkcje poznawcze, m.in. poprzez poprawę przepływu krwi do mózgu czy wzrost poziomu czynników neurotropowych. Co ciekawe, sytuacja ta sprzyja tworzeniu nowych komórek mózgowych i ulepszeniu połączeń między neuronami. Badania pokazują też, że osoby aktywne fizycznie mają lepszą pamięć, łatwiej się koncentrują i szybciej przetwarzają informacje. Ponadto regularne ćwiczenia poprawiają zdolności takie jak planowanie, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. [4]

Regularne, dostosowane do Twoich możliwości treningi pomagają również zwiększyć poczucie własnej wartości, poprzez poprawę wyglądu i ogólnej jakość życia. Ponadto bieganie zmniejsza ryzyko wielu przewlekłych schorzeń kardiologicznych, metabolicznych, nowotworowych, a to przekłada się na poziom zadowolenia z życia [1].

Bieganie – jakie korzyści niesie dla zdrowia psychicznego?

Bieganie – gdy dostosowujesz jego intensywność do swojego stanu zdrowia – może nieść za sobą szereg korzyści, takich jak:

  • redukcja stresu;
  • poprawa nastroju;
  • poprawa jakości snu;
  • łagodzenie objawów depresji (ale jej nie leczy!);
  • poprawa zdolności kognitywnych;
  • zmniejszenie uczucia osamotnienia (bieganie to okazja, aby przyłączyć się do lokalnych grup i zintegrować ze społecznością);
  • zwiększenie poczucie własnej wartości;
  • poprawa kreatywności;
  • lepsze zarządzanie czasem i samodyscypliną.

Lista korzyści, na jakie możesz liczyć, uprawiając sport, jest znacznie dłuższa. O tym, jak wiele może dać aktywność fizyczna w codziennym życiu, opowiadają wybitni sportowcy – Joanna Jędrzejczyk, Kajetan Duszyński, Joanna Mazur, Paweł Nastula i nie tylko – w ramach kampanii LUX MED „Wygrywaj zdrowie”.

Gdy aktywność fizyczna nie pomaga – gdzie szukać wsparcia w walce z kryzysem emocjonalnym?

Ruch to ważny element profilaktyki zdrowotnej. Nie jest on jednak sposobem na rozwiązanie poważnych problemów psychicznych. Osobie, która cierpi na depresję lub silne stany lękowe, nie są potrzebne porady typu „Idź pobiegać”, lecz specjalistyczna pomoc. W przezwyciężaniu kryzysów psychicznych może pomóc psychoterapia indywidualna, która jest doskonałą okazją do lepszego poznania siebie, zrozumienia swoich zachowań i wypracowania nowego modelu działania. W Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia czekają na Ciebie m.in. doświadczeni psycholodzy prowadzący terapie w wielu różnych nurtach, psychotraumatolodzy, którzy pomagają przejść przez doświadczenie traumy oraz psychiatrzy, których gabinet warto odwiedzić wtedy, gdy kryzys emocjonalny nabiera znamion depresji.

Treningi biegowe mogą być dobrym uzupełnieniem dla psychoterapii. Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój, zmniejszają stres i lęk, a także wspierają zdolność do radzenia sobie z trudnościami. Dodatkowo poprawiają funkcje poznawcze, dzięki czemu chętniej i efektywniej pracujemy nad sobą. Regularna aktywność fizyczna to dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie – inwestycja w siebie, która przynosi korzyści na wielu poziomach.

Bibliografia

  1. Gilani, S. R. M., & Dashipour, A., The Effects of Physical Activity on Self-Esteem: A Comparative Study, „International Journal of High Risk Behaviors and Addiction” 2017, nr 6 (1), https://doi.org/10.5812/ijhrba.35955 [dostęp 03.2025].
  2. Biddle, S. J. H., & Asare, M., Physical activity and mental health in children and adolescents: A review of reviews, „British Journal of Sports Medicine” 2011, nr 45 (11), s. 886–895, https://doi.org/10.1136/bjsports-2011-090185 [dostęp 03.2025].
  3. Pearce, M. i in, Association Between Physical Activity and Risk of Depression: A Systematic Review and Meta-analysis, „JAMA Psychiatry” 2020, nr 79 (6), s. 550–559. https://doi.org/10.1001/jamapsychiatry.2022.0609 [dostęp 03.2025]
  4. Penedo, F., & Dahn, J., Exercise and well-being: A review of mental and physical health benefits associated with physical activity, „Current Opinion in Psychiatry” 2005, nr 18, s. 189–193. https://doi.org/10.1097/00001504-200503000-00013 [dostęp 03.2025].
  5. CBOS, Aktywność fizyczna Polaków, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_125_18.PDF [dostęp 03.2025].

[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_125_18.PDF

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział