fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Adam Kszczot po Mistrzostwach Świata: Mijałem ich jak furmanki [WYWIAD]

fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Adam Kszczot drugi raz z rzędu zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata. Czy była szansa na złoto? Jaką Adam miał taktykę na finałowy bieg? O tym wszystkim rozmawia z Pawłem Skrabą.

Paweł Skraba: Obroniłeś wicemistrzostwo świata z Pekinu. Dostarczyłeś nam chyba jeszcze więcej emocji niż podczas finału dwa lata temu.

Adam Kszczot: Powtórzyć medal w biegach średnich jest bardzo ciężko. Wielu, bardzo wielu przede mną próbowało. Bezskutecznie. Ja to osiągnąłem. Nie ma co ukrywać, że mnie się powodzi na tym dystansie. Do złota nie było daleko. Zabrakło może trochę finezji.

Czy taka była taktyka na finał? Czy ten bieg tak właśnie miał wyglądać?

Miałem w głowie taktykę i z góry ustalony plan. Założyłem sobie, że jeśli będzie szybko na 200 czy 300 metrach, a tak było, to trzeba trzymać się z tyłu i oszczędzać siły. W głowie miałem setki myśli: “przyśpieszać już teraz czy czekać? Kszczot, co robić?” Na 500 metrach zacząłem powoli ruszać, przyśpieszać, ale Pierre Bosse uprzedził mnie w tym. Lepiej odnalazł się w grupie. Sprawa się trochę skomplikowała. Omijanie wszystkich zawodników po trzecim torze, nie mając gwarancji, że z przodu znajdę się na dobrej pozycji, niestety mogło skutkować tym, że na ostatnich 50 metrach mnie “zetnie”. Koszt tego ryzyka był więc ogromny. Mogłem nawet stracić medal.

To wszystko mówi profesor od 800 m.

Podobno tak mówią (śmiech).

fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Była szansa na złoty medal?

Dzisiaj nie wiem, co by się stało, gdybym zaczął wcześniej atakować i nie schował się bliżej bandy. To czekanie 50 m miało sens rzeczywiście, gdyby ta grupa się nie rozerwała. To nie było przecież jakieś szaleńcze tempo, tylko moich rywali “ścięło”. I było im już bardzo ciężko na ostatnich 200 metrach. Myślałem, że bieg potoczy się inaczej – że na końcówce grupa będzie bardziej zwarta, że będzie zacięta walka o medale. Ale na ostatniej prostej już widziałem, że jest “duża dziura” i czułem, że tę drugą pozycję na pewno wywalczę. Mijałem ich jak furmanki, jednak nie wiedziałem, co z pierwszym miejscem. Czy zdążę czy nie. Nie udało się. Może gdybym zaatakował kilka metrów wcześniej, byłoby inaczej. Dziś tego nie wiemy i już się nie dowiemy.

– Jesteś zaskoczony zwycięstwem Bossa?

– Nie spodziewałem się, że po półfinale jeszcze coś pokaże. Nie doceniłem go. Myślałem, że wszystkich “pościna” w tych przepychankach, a jego gdzieś nie dojrzałem.

– Czułeś doping polskiej publiczności? Wielu Polaków pojawiło się na finale udziałem Adama Kszczota i Piotra Liska.

– Bardzo pomógł. Dziękuję wszystkim którzy trzymali kciuki na stadionie i przed telewizorami. Najbardziej dziękuję moim bliskim. Medal chciałbym zadedykować swojej żonie i jeszcze nienarodzonemu synowi Ignacemu.

Paweł Skraba

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali