fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Anna Łapińska: „Jak mierzyć, to wysoko!” [WYWIAD]

Anna Łapińska

Rok 2018 był dla niej szczególny: obroniła doktorat z fizyki i rozpoczęła pracę na pełen etat na wydziale Politechniki Warszawskiej. To jednak nie wszystko. Z wynikiem 2:38:41 ukończyła 40. PZU Maraton Warszawski, wbiegając jako druga kobieta i pierwsza Polka. Czemu zawdzięcza swój sukces? „Jestem perfekcjonistką”.

Aniu, zeszłoroczny 40. PZU Maraton Warszawski był dla Ciebie szczególny. Zajęłaś wtedy drugie miejsce wśród kobiet, a także pobiłaś swoją życiówkę, dobiegając z czasem 2:38:41. Jak teraz, z perspektywy czasu, oceniasz ten start? Spodziewałaś się, że staniesz na podium?

Tego, że stanę na podium, się nie spodziewałam. Przez długi czas biegłam na szóstej, czyli ostatniej pozycji jeśli chodzi o elitę kobiet. Dopiero po 30. kilometrze zaczęłam wyprzedzać, więc to drugie miejsce naprawdę było dla mnie zaskoczeniem.

Co do wyniku, to nie miałam akurat większych oczekiwań oprócz tego, by biec w okolicach życiówki. Zaczęłam w miarę równo, później troszkę przyspieszałam. Czułam mniej więcej od 27. kilometra, że jest mi coraz ciężej, szczególnie, że na ostatniej dziesiątce trochę wiało. Na to jednak już nie ma się wpływu. Na pewno pomogła trasa, w miarę płaska. Było kilka podbiegów, jednak nie stanowiły one przeszkody w walce o wynik. Pamiętam, że sprzyjała także pogoda, więc można uznać, że był to bieg idealny.

Za miesiąc weźmiesz udział 41. edycji PZU Maratonu Warszawskiego. To będzie Twój pierwszy start na dystansie maratońskim w tym roku?

Tak, wiosną odpuściłam sobie ten dystans z racji na zawodowe zobowiązania. Przez 2 miesiące pracowałam nad ważnym projektem, który pochłonął mnie tak, że nie miałam ani jednej niedzieli wolnej. To sprawiło, że byłam bardzo zmęczona, odbiło się to na moim zdrowiu. Z doświadczenia wiem, że wtedy start w maratonie nie jest dobrym pomysłem. Rok temu postanowiłam biec na tym dystansie na cztery dni przed obroną doktoratu. Stres i zmęczenie sprawiły, że nie ukończyłam rywalizacji.

Broniłaś wtedy doktorat z fizyki, obecnie pracujesz na wydziale fizyki Politechniki Warszawskiej. Jak udaje Ci się pogodzić intensywne treningi z pracą?

Nie ukrywam, że nie jest lekko, wręcz przeciwnie. Przez większość roku byłam zmęczona. Wcześniej robiłam ten doktorat, teraz pracuję na uczelni. Praca na cały etat w połączeniu z wyczynowym trenowaniem sprawiły, że miałam wzloty i upadki jeśli chodzi o sportowy poziom. Do tego wraz z obroną doktoratu pojawiły się problemy ze snem. Tak się nie dało biegać, ani nawet żyć. Praca, treningi i brak snu wpływały na mnie destruktywnie.W czerwcu zakończyłam leczenie i liczę, że już problem bezsenności do mnie nie wróci. Ponadto od lipca pracuję na pół etatu. Już teraz odczuwam zdecydowaną poprawę i ulgę, mogę bardziej skupić się na bieganiu.

img_0594

Nie myślałaś, żeby całkowicie poświęcić się karierze sportowej?

Tak właśnie miało być od lipca. Jednak mój szef chciał mnie zatrzymać, stąd praca na pół etatu. Myślę, że to dobry kompromis. Może nie idealny, jednak z całą pewnością rozsądny.

Twoja ścieżka kariery od początku była dosyć nietypowa. Biegać bowiem zaczęłaś dosyć późno, a wszystko zaczęło się od planów, aby iść do wojska.

To prawda, aczkolwiek nie zaczynałam od zera. Biegałam trochę w gimnazjum, w pierwszej klasie liceum należałam nawet do klubu Juvenia Białystok. W międzyczasie chodziłam na siłownię, pływałam, miałam dwa podejścia do Krav Maga, więc całe moje życie jakkolwiek kręciło się wokół sportu. Pod koniec studiów stwierdziłam, że chcę iść do wojska. A że jestem perfekcjonistką, postanowiłam, że muszę się do tego dobrze przygotować. I stwierdziłam, że trzeba zacząć biegać. Jak zaczęłam, tak biegam do dziś. Co prawda wtedy nie sądziłam, że tak to się potoczy. Myślę sobie wręcz, że to gdzie jestem teraz, jest poniekąd dziełem przypadku. Po studiach przeprowadziłam się z Białegostoku do Warszawy i zapisałam się do AZS-u Politechnik Warszawskiej. Tamtejszy trener Stanisławski słysząc o tym, jak biegam, wysłał mnie do mojego obecnego trenera – Marka Jakubowskiego. Trener Jakubowski mnie przygarnął, a ja połknęłam bakcyla na 110 proc.

Jak Wam się współpracuje z trenerem Jakubowskim?

Trener jest współautorem wielu sukcesów (trener m.in. Iwona Bernardelli, Izabeli Trzaskalskiej – przyp. red.) Współpraca z nim przebiega bardzo dobrze. I chciałabym w tym miejscu podziękować trenerowi, że przygarnął mnie do grupy i we mnie wierzy. To on zrobił ze mnie zawodniczkę w pełnym tego słowa znaczeniu.

Drogę jaką przebyłam razem z nim, można uznać za ogromny sukces. I mój i trenera. Przychodząc na pierwsze treningi, z ręką na sercu, nie wiedziałam nic o rozgrzewce. Gdy trener mówił, że mamy robić jakieś odcinki 10 razy 300, nie wiedziałam o co chodzi. Podpatrywałam dziewczyny, naśladowałam. Zatem z poziomu czysto amatorskiego doszłam do momentu, w którym jestem teraz. Oczywiście wciąż nie reprezentuję poziomu europejskiego, aczkolwiek to co już zaszło, świadczy o dużym progresie.

img_0727

Masz już skonkretyzowane plany na przyszłość?

Na pewno chciałabym wciąż jeszcze się poprawiać. Marzę o naprawdę dobrym wyniku, uważam że stać mnie na niego. Według mnie, ale i według mojego trenera mój obecny poziom nie jest wciąż taki, jaki mogłabym reprezentować.

Trener wysoko stawia poprzeczkę!

Jak mierzyć, to wysoko! (śmiech). Tak naprawdę chciałabym też ustabilizować swoją formę. Mam nadzieję, że stanie się tak dzięki zmniejszeniu obciążeń zawodowych. Do tej pory moje bieganie było bardzo uzależnione od tego, jaki mam okres w pracy. Gdy jest ciężko, gorzej mi się biega. Jeśli lżej – lepiej. I co z tego, że wykonuję solidnie treningi, jeśli z powodu stresu i zmęczenia nie jestem w stanie powalczyć o dobry wynik na zawodach.

Masz gdzieś z tyłu głowy, żeby złamać w przyszłości 2:30?

Na to liczę!

Wracając do 41. PZU Maratonu Warszawskiego… Jak myślisz, będzie podium?

Trudno mi powiedzieć. To jest maraton, a on lubi zaskakiwać. Nie można być nigdy pewnym co się wydarzy. Może być ogromy sukces lub ogromna porażka. Przed każdym innym dystansem mogę się wypowiadać o swoich oczekiwaniach czy planach, natomiast jeśli chodzi o maraton, jestem ostrożna. Tu nawet najmniejszy błąd może kosztować wynik. Wiele zależy od mojej dyspozycji w dniu zawodów, od moich rywalek, jest bardzo dużo zmiennych. Czas pokaże. Moim celem jest wynik poniżej 2:35. A jak będzie, zobaczymy.


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Anna Lapinska (@lapinska.a)

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział