fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Sprzęt

ASICS FUJI SPEED 2, terenowy połykacz kilometrów [test + recenzja video]

W 2022 roku japońska marka wprowadziła na rynek model butów trailowych ASICS FUJI SPEED. Miały one w zamyśle być przeznaczone do szybkiego biegania w terenie. Buty zostały dobrze przyjęte przez biegaczy, recenzje wskazywały jednak na potrzebę kilku ulepszeń, które można byłoby zastosować w kolejnej generacji.. Po roku od premiery “jedynek”, ASICS wprowadził do swojej kolekcji drugą generację – FUJI SPEED 2. Miałem okazję je przetestować i wiem jedno – nie da się obok nich przejść obojętnie.

Recenzja video ASICS FUJI SPEED 2

FUJI SPEED 2 to tak naprawdę zupełnie inny but w porównaniu do poprzedniej generacji. Płytka Pebax został wymieniony na rzecz karbonowej wkładki, wstawionej na całej szerokości podeszwy. – to jest w tym bucie duża rewolucja zarówno pod kątem technologicznym. Zmianie uległa również pianka zlokalizowana w podeszwie środkowej. W “dwójkach” znajdziecie tam piankę FF BLAST+, czyli tę, która używana jest w topowych butach asfaltowych (ale nie tylko) marki ASICS. Muszę uczciwie przyznać, że to połączenie jest iście diabelskie. Wspomniana płytka z włókna węgla w połączeniu z super lekką pianką FF Blast+ sprawiają, że buty zapewniają bardzo dynamiczne odbicie. Dopełnieniem podeszwy jest gumowy bieżnik ASICS Grip – typowo uniwersalny dla butów w terenie.

Mimo jego uniwersalności, podczas biegania w terenie but nie ucieka i nie ślizga się na kamieniach. Niestety nie miałem możliwości przetestowania go w trudnym błotnistym terenie.

ASICS FUJISPEED 2
ASICS FUJI SPEED 2 to obuwie trailowe o treningowo-startowym przeznaczeniu

Przez cholewkę hula wiatr

Cholewka wykonana jest z cienkiego (acz bardzo solidnego) tkanego materiału. Przód i boki dodatkowo do pewnej wysokości powleczone są gumą, wpasowaną w materiał cholewki. To oczywiście ma na celu chronić newralgiczne miejsca stopy przed bolesnymi uderzeniami o kamienie i korzenie. To nieodłączny element biegania wszystkich ultrasów.

Sama konstrukcja języka, który określony jest przez konstruktorów jako “klinowy”, dość mocno poprawia dopasowanie nogi do buta w okolicy śródstopia i redukuje też przesuwanie się samego języka. Z kolei system asymetrycznego sznurowania jest ten sam, który ASICS wykorzystuje w ulicznych startówkach Meta Speed Sky+. Ma on ten plus, że ogranicza nacisk na podbicie. Dodam jeszcze, że ze względu na wysoką przewiewność materiału cholewki, sprawdzi się idealnie przy umiarkowanej i wysokiej temperaturze. Przy ochłodzeniu można już poczuć lekki dyskomfort termiczny.

Dopasowanie i drop

Buty mają 5 mm dropu, co jak dla mnie jest rozwiązaniem optymalnym.

But w mojej ocenie będzie odpowiedni dla osób o przeciętnej szerokości stopy – tu dopasowanie jest idealne. Osoby z szeroką stopą mogą mieć jednak problem.

Ponieważ ideą naczelną FFUJI SPEED 2 jest SZYBKOŚĆ, to zadbano również o to, by waga ASICS była możliwie niska. Dla mojego rozmiaru (43,5 EUR) wynosi ona zaledwie 244 gr.

ASICS FUJISPEED 2
ASICS FUJI SPEED 2 to umiarkowana amortyzacja, dynamiczne wybicie i dobre trzymanie niestabilnego podłoża

Jest miękko, ale nie za bardzo

Podczas biegania – zarówno w terenie płaskim, jak i przy podbiegach oraz zbiegach, czuć komfort przetaczania stopy po podłożu. Podeszwa dobrze trzyma się powierzchni. W porównaniu z innymi butami trailowymi, w których miałem okazję biegać, czułem minimalnie lżejszą amortyzację (oczywiście jak na standardy butów trailowych) w FUJI SPEED 2. Oczywiście wynika to z faktu, że celem głównym tego buta jest uzyskanie szybkości. I to się udało. Czy jednak są to najszybsze buty do biegania w terenie? Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale z całą pewnością są bardzo mocnym kandydatem do tego miana.

ASICS FUJISPEED 2
ASICS FUJI SPEED 2 są idealne dla bardziej doświadczonych biegaczy

Dla kogo ASICS FUJI SPEED 2?

Podsumowując, buty ASICS FUJI SPEED 2 są w mojej ocenie idealną opcją dla wszystkich biegaczy, którzy szukają szybkości w zawodach trailowych czy górskich. Raczej jednak w terenie niezbyt wymagającym technicznie (tam nie do końca wykorzystamy w pełni potencjał FUJI SPEED 2). Myślę też, że jest to but skierowany raczej dla już średniozaawansowanych biegaczy, którzy będą w stanie wykorzystać w 100% jego ponadstandardowy potencjał.

ASICS FUJISPEED 2
ASICS FUJI SPEED 2 wizualnie prezentują się rewelacyjnie

Wyjątkowa kurtka ASICS FUJITRAIL: cienka i w 100% nieprzemakalna

W przesyłce od ASICS, oprócz testowych butów FUJI SPEED 2, znalazłem również kurtkę z kolekcji FujiTrail – ASICS FUJITRAIL Waterproof Jacket. Ponieważ pogoda nie zawsze rozpieszczała, niektóre treningi wykonałem mając ją na sobie.

To chyba pierwsza kurtka przeciwdeszczowa w jakiej miałem okazję biegać, która okazała się rzeczywiście w 100% spełniać swoją podstawową funkcję, a przy tym była tak niesamowicie oddychająca! Dzięki temu podczas biegu ani nie zmokniesz, ani też nie zagotujesz się. To zasługa ultralekkiej tkaniny, z której jest wykonana (Pertex Shield). Fajny patent z wbudowanym w kaptur lekkim daszkiem powoduje, że przy padającym deszczu woda nie dostaje się do oczu.

Mój entuzjazm lekko opadł, gdy sprawdziłem w internecie jej cenę (blisko 1000 złotych). Myślę jednak, że pomimo tego, na pewno znajdzie się grupa osób, które “szarpną” się na taki wydatek. Zapewniają sobie dzięki temu komfortowe warunki podczas biegania w trudnych warunkach pogodowych.

Buty ASICS FUJI SPEED 2 oraz pozostałe produkty z kolekcji FUJITRAIL są dostępne na ASICS.com i ButyJana.pl

Ogólna ocena redakcji: 9

Ocena redakcji ASICS FUJI SPEED 2

Recenzja obuwia została przygotowana na zlecenie ASICS. Redakcja zaznacza, że jej opinia jest rzetelna i zleceniodawca nie miał wpływu na jej treść.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Tomasz Sałkowski

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!